Tízmilliárdos csalássorozat

Félszáz takarékszövetkezetnek tízmilliárd forint kárt okozott az a bűnszervezet, amelynek négy tagját nemrégiben helyezték előzetes letartóztatásba. Egyikük, H. Ferenc a diósgyőri labdarúgócsapat korábbi tulajdonosa, illetve jelenleg is a Magyar Labdarúgó-szövetséggel (MLSZ) szerződésben álló őrző-védő cég, a Leo Security ügyvezetője.

2008. 03. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyanúsított rendfenntartó. Az MLSZ sajtófőnöke, Serényi Péter lapunknak elismerte, hogy jelenleg is élő szerződésük van a H. Ferenc vezette Leo Securityval, amelynek feladata a válogatott mérkőzések rendjének fenntartása. Lapunk úgy tudja, hogy nyolc NB I-es csapat meccseit, illetve többek között a Habsburg-családot és a WestEnd City Center bevásárlóközpontot biztosítja a társaság. A H. Ferenc vezette Sportinvest Kft. 2007. január 26-án eladta a DFC Kft.-ben lévő részesedését, ezért azóta más a diósgyőri labdarúgócsapat elnöke. A férfi ezenkívül több sporttisztséget is betölt, egyebek mellett a testépítő profi liga elnöke és az utcai harcosok szövetségének alelnöke.


Bérleti szerződéseken alapuló tízmilliárd forintos csalássorozat miatt négy gyanúsítottat vett őrizetbe a napokban a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) – mondta el Papp Csaba ezredes, az NNI gazdaságvédelmi főosztályának vezetője tegnapi sajtótájékoztatóján. Az elkövetők a pénzből vagyontárgyakat vettek, felélték, illetve egy NB I-es futballcsapatba fektették. Ugyan a hatóság nem erősítette meg, de úgy tudjuk, hogy a diósgyőri labdarúgócsapatról van szó, amelynek az egyik gyanúsított, H. Ferenc 2007. januárig a tulajdonosa és elnöke volt. A bűncselekmény-sorozat még 2002 novemberében kezdődött, s összesen hat, úgynevezett bérbe adó céget érint. A tettesek 51 takarékszövetkezetet károsítottak meg. Azt még vizsgálják, hogy a pénzintézetek kaptak-e vissza öszszegeket az ügyletekből. Az adatok szerint az elkövetők bűnszervezetben követték el tetteiket. A házkutatásokkor a nyomozók engedély nélkül tartott lőfegyvert, gránátot is találtak, ezek eredetét ellenőrzik.
Különféle cégek – amelyek már nem tudtak igénybe venni banki hitelt, de forrásra volt szükségük – jelentkeztek a hat bérbe adó cégnél, hogy nincs pénzük megvenni a szükséges eszközöket, de bérelnék azokat. A bérbe adó társaság ezután felvette a kapcsolatot az eladóval, megvásárolta az igényelt, legtöbbször építőipari berendezést, vagy számítógépet, majd bérleti szerződéssel továbbadta a bérbevevőnek. A bérletidíj-követelést ezután eladták a takarékszövetkezetnek, a teljes érték 80 százalékáért.
A megkötött bérleti szerződéseknek azonban csak a töredéke tükrözött valós gazdasági eseményt – fejtette ki Trapp Zoltán, az NNI munkatársa. Olykor hamis okiratot nyújtottak be a követelés értékesítésekor, vagy a bérleti szerződésben feltüntetett eszköz nem is létezett. Előfordult, hogy a bérleti tárgy értéke a valósnak többszöröse volt, egy 600 ezer forint értékű fénymásolót például 10 millió forintosként tüntettek fel. Máskor ugyanazon a bérleti szerződésen alapuló követelést több takarékszövetkezetnek is eladtak az elkövetők. Trapp hangsúlyozta, hogy a hat bérbe adó cég egymással összehangoltan, egyeztetve követte el a csalást. Összesen 1450 bérleti szerződést kötöttek 315 céggel, az ezeken alapuló követelést 51 takarékszövetkezetnek értékesítették. Tizennégymilliárd forint folyt be követelésvásárlási ellenértékként, ebből négymilliárdot fizettek vissza a takarékszövetkezeteknek törlesztésként, hogy a folyamatot fenntartsák. A domoszlói pénzintézet csődbe ment az ügyletek miatt.
A bíróság négy embert helyezett előzetes letartóztatásba, valamenynyien a bérbe adó cégek vezetői voltak. A rendőrség szerint a bűnszervezet vezetője B. Attila Gábor, H. Andrea Katalin, K. László Pál, valamint 2004 decemberétől H. Ferenc volt, aki az általa tulajdonolt és vezetett vagyonvédelmi cégen, a Leo Securityn és más társaságain keresztül részben infrastruktúrát nyújtott a bűncselekmények elkövetéséhez, részben maga is irányította a bűnszervezetet. Az még nem derült ki, hol van a csalásokból származó pénz.
Az Országos Takarékszövetkezeti Intézményvédelmi Alap 2006 végi jelentése szerint a szövetkezetek alapvető hibákat követtek el a hitelezéskor. Többek között a berendezések áráról, valamint per- és tehermentességéről sem győződtek meg, sőt az is előfordult, hogy az áfát is finanszírozták, noha azt a cégek visszaigényelhették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.