Gyurcsány nem mond le

Gyurcsány Ferenc tegnap világossá tette, önszántából nem mond le miniszterelnöki posztjáról, ugyanakkor megüzente az SZDSZ-nek és a további megszorításokat szorgalmazó pénzügyi-üzleti csoportoknak is, hogy pártjával egyetemben sem nagy ívű szerkezetátalakításokat, sem jelentős kiadáscsökkentést nem tart elképzelhetőnek. Az előre hozott választásokat a Fidesz reformellenes magatartásával utasította el a kormányfő.

2008. 04. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előre hozott választásokat akkor lehet napirendre venni, ha a politika szereplői kiterítik kártyáikat, és konkrétan elmondják, mi a programjuk, mit képviselnek – vélekedett a kormányfő tegnapi nemzetközi sajtótájékoztatóján. Példaként az adóprogramot és a családtámogatást hozta fel, amelyben szerinte nem lehet tudni a kormányon kívüli parlamenti pártok konkrét terveit. Szerinte a Fidesz reformellenességből szerzi népszerűségét, amely felé utat nyitni nemzeti és történelmi felelőtlenség volna. Saját esetleges lemondásáról Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: ez akkor kerülhet szóba, ha személye akadálya egy radikálisabb reformpolitika megvalósulásának. Ha a koalíció meg tud állapodni egy új kormányprogramban, akkor azt bárki beterjesztheti, akiben a szocialisták és a szabad demokraták megbíznak – jegyezte meg.
Világossá tette ugyanakkor, hogy az MSZP nem akar már mélyreható szerkezetátalakításokat, mert csak „reformértékű” lépésekre van szükség az egészségügyben és a felsőoktatásban. Sajnálatát fejezte ki a szabad demokraták tervezett koalícióból való kiválása miatt, amelynek nem örül a kormány stabilitása vonatkozásában. Megjegyezte: az SZDSZ sérelmezte, hogy a kormány nem vezette be az ingatlanadót, visszafogták a vasúti szárnyvonalbezárásokat, s módosítanák a pénztártörvényt. A kormányválság hátteréről megismételte korábban is hangoztatott álláspontját, hogy nem személyi kérdések vezettek el idáig, hanem a radikális és rövid távú, valamint a hosszabb távú és mérsékeltebb reformpolitika vitája. „Jobb ma egy veréb, mint holnap semmi” – élt ezzel a hasonlattal Gyurcsány Ferenc. A szakértői kormány lehetőségéről a kormányfő azt mondta: nem rajta múlik, a szakértői kormány törvényeit is a parlamentnek kell elfogadnia, mögöttük is politikai erők állnának. Hozzátette azonban, hogy nem lenne jelentős többsége egy olyan programnak, amely 2000 milliárdos kiadáscsökkentést végez, mert ezt az MSZP sem támogatná. Ismert, többek között Simor András jegybankelnök neve merült fel egy szakértői kormány vezetésére, aki Bokros Lajoshoz és több közgazdászhoz hasonlóan a reformok folytatását szorgalmazza a népszavazás után is. Szerintük jelentős, mintegy 2000 milliárd forintos kiadáscsökkentésre lenne szükség főképp a szociális tételek megkurtításából a pénzügyi egyensúly, gazdasági növekedés érdekében. Tegnap egyébként Simor András megalapozatlannak és komolytalannak nevezte a miniszterelnökségére vonatkozó felvetéseket, viszont figyelmeztetett: ahhoz, hogy beérjük a versenytársainkat, egészen másképpen kellene gondolkodni a gazdaságpolitikáról, elosztásról, költségvetésről.
Gyurcsány Ferenc szerint egy nyitott egypárti szocialista kormány megalakulására van esély, amely mérsékelt reformpolitikát folytat majd. A miniszterelnök meglátása szerint ehhez – amelynek a konvergenciaprogram megtartása az alapja – az MDF és az SZDSZ is támogatást ad. Ugyanakkor Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő, koalíciós koordinációért felelős államtitkár úgy fogalmazott: az MSZP tévedésben van, ha azt hiszi, az SZDSZ „kint is lesz és bent is lesz”. A szabad demokraták konstruktív ellenzéki szerepre készülnek.
Gyurcsány Ferenc nem tartotta valószínűnek tegnap, hogy április 30-a után az MSZP bármely más parlamenti párttal koalíciós tárgyalásokat kezdeményezzen.
A Magyar Nemzet kérdésére a kormányfő azt válaszolta, kisebb gondja is nagyobb, mint hogy az SZDSZ által betöltött szakértői, felügyelőbizottsági, igazgatósági tisztségekkel törődjön. Ismert, szocialista berkekben felmerült, hogy ezt a mintegy ezer pozíciót is vegyék el a szabad demokratáktól, amennyiben hivatalosan is felmondják a koalíciót. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor közölte: nem támogatja, hogy sértődöttségből elvegyék ezeket a tisztségeket, mivel nem tartaná korrekt eljárásnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.