Mindez komoly aggodalomra ad okot, ugyanis a márciusban elfogadott kormányrendelkezés – amely egy 2004-es határozatot módosított – értelmében a titkosszolgálati módszerek alkalmazása, információgyűjtés és kapcsolati kör kialakítása, vagy éppenséggel a helyhatóságok szolgálati telefonjainak bírósági engedély nélküli lehallgatása is lehetővé válik a helyhatóságoknál.
A nemzetbiztonsági törvény szerint ugyanis a kormányhatározatban megjelölt szervezetek, objektumok telefonjait külön engedély nélkül lehallgathatják a titkosszolgálatok, valamint járműveket, személyeket, szervezeteket is megfigyelhetnek. Eddig nemzetbiztonsági védelem alá főképp honvédségi, titkosszolgálati, rendőrségi létesítmények tartoztak, valamint az olyan különleges biztonsági ellenőrzést igénylő üzemek, mint a Paksi Atomerőmű.
A határozatot kézhez kapta az összes érintett önkormányzat, tanács vezetője, s információink szerint mind a kormánypárti, mind pedig az ellenzéki testületek vezetésében nem kis felháborodást és értetlenséget váltott ki a Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter által előterjesztett, s már hatályba lépett rendelkezés. Úgy tudjuk, hogy az érintetteknek megküldött kormányhatározatnak számos formai hiányossága van, ugyanis nem látta el kézjegyével a miniszterelnök, a pecsétje sem szerepel rajta, hiányzik a kiadmányozó aláírása, nincs iratkezelési záradéka. Utóbbi azért fontos, mert az önkormányzatoknak nincs titkos ügyirat-kezelési szabályzata.
*
Kósa Lajos, Debrecen polgármestere az ügyben interpellációt kíván benyújtani az Országgyűlésben hétfőn, mivel szerinte a kormány arra akar felkészülni, hogy lehallgattassa a politikai elitet. A fideszes politikus szerint a kormány a Magyar Köztársaság demokratikus berendezkedését súlyosan sértő, törvénysértő tevékenységbe akarja belekényszeríteni a titkosszolgálatokat. Hozzátette: ezt a kormánytól származó dokumentumokkal tudja alátámasztani, ezért hivatalosan is meg kell kérdeznie az ügyről Szilvásy György titokminisztert. A magyar politikai elit lehallgatásának semmilyen indoka nincs, azt semmilyen szakmai érv nem támasztja alá – hangsúlyozta Kósa Lajos. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke tegnap közölte a házbizottság ülése után, hogy a debreceni polgármester interpellációjáról tovább egyeztetnek, mivel szolgálati titkot érint. Nem kizárt, hogy Kósa felszólalása és Szilvásy válasza csak zárt ülésen hangozhat el a parlamentben. A titkosszolgálati miniszter azonban dönthet úgy is, hogy megszünteti a kormányhatározat titkosságát, s akkor nyílt ülésen is elhangozhat az interpelláció.
Az MTI információi szerint a titokgazda még vizsgálja, hogy az interpelláció valóban érint-e szolgálati titkot. Demeter Ervin szintén ebben a témában fordul hétfőn a parlamentben Szilvásy Györgyhöz.
Komoly fertőzésveszélynek tesszük ki magunkat, ha így kezeljük a nyers húst