Szupertitkos döntés az SZDSZ nélkül

Kóka János, az SZDSZ elnöke azt állítja, hogy pártja megkerülésével született az a botrányos márciusi kormányhatározat, amely lehetővé teszi a nagyobb önkormányzatok és a fejlesztésekkel foglalkozó testületek titkosszolgálati megfigyelését. Demeter Ervin (Fidesz) a határozat visszavonására szólította fel a kormányt, ám Szilvásy György titkosszolgálati ügyekért felelős miniszter szerint erre nincs szükség, mert a rendelkezés hasznos. Az ügy a mai parlamenti ülés egyik fő témája lesz.

2008. 04. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma hivatalos tájékoztatást kér Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli minisztertől az SZDSZ az önkormányzatok és a fejlesztési pénzeket osztó szervezetek nemzetbiztonsági védelem alá helyezése miatt. A szabad demokraták ugyanis azt állítják, hogy nem tudtak a nagy botrányt kiváltó, lapunkban pénteken ismertetett márciusi titkos kormánydöntésről.
A nemzetbiztonsági bizottság szocialista alelnöke, Tóth Károly után Gulyás József, a testület SZDSZ-es tagja is megerősítette a hét végén, hogy a kormány nem tájékoztatta őket előzetesen a kormányhatározat módosításáról. Kóka János azt állította, hogy az SZDSZ-es miniszterek nem voltak olyan kormányülésen, amelyen elfogadták volna a határozatot. Mindebből az következik, hogy vagy csak szocialista kormánytagok döntöttek, vagy nem a kormányülésen, hanem szűkebb körben határoztak. A kormány hivatalos álláspontja szerint a nemzetbiztonsági védelem alá eső intézmények körét azért bővítették, mert az uniós források felhasználása növelte a korrupció veszélyét.
Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium szocialista államtitkára azt állította a Hír TV-nek: csak ma reggel hallott az ügyről. Ujhelyi István ráadásul tagadta, hogy ilyen kormányzati döntés született volna, szerinte „fideszes politikai támadásról” van szó. (A határozat fényképmásolata szombati számunkban volt olvasható.)
A legnagyobb ellenzéki párt részéről Demeter Ervin arra szólította fel tegnap a kormányt, hogy haladéktalanul vonja vissza a törvénytelen, szakszerűtlen és tisztességtelen határozatot, amellyel a kabinet ellenőrzése alá vonta az önkormányzatok széles körét. A volt titokminiszter szerint a kormánynak bocsánatot kellene kérnie az ország polgáraitól. – A nemzetbiztonsági törvény nem ad felhatalmazást arra, amit ez a rendelkezés tartalmaz – hangsúlyozta Demeter. Hozzátette, hogy különösen tisztességtelen a határozat, mert a kormány ezzel az intézkedésével megteremti a lehetőségét a bírói engedély nélküli lehallgatásoknak. A Nemzetbiztonsági Hivatal úgynevezett „objektumvédelmi munkát” indít, amely – egyebek mellett – azt jelenti, hogy az önkormányzatoknál kapcsolatokat építenek, információs csatornákat hoznak létre részben hivatalos, részben titkos kapcsolatok útján, s szükség esetén igazságügy-miniszteri engedéllyel végezhetnek telefonlehallgatást, helyiségátkutatást – mondta a volt titkosszolgálati miniszter. (Az igazságügy-miniszter jelenleg a Gyurcsány Ferenc legszűkebb köréhez tartozó Draskovics Tibor.)
Demeter elismerte, hogy az Orbán-kormány hibát követett el, amikor nem vette észre a Horn-kormány idején született hasonló határozatot – amit most a Fidesz szemére vetnek –, és nem helyezte azt hatályon kívül, bár az csak a fővárosi és a megyei önkormányzatok „védelmére” vonatkozott, nem úgy, mint a mostani, amely kiterjed a megyei jogú városokra, kerületekre, közigazgatási hivatalokra, a fejlesztési tanácsokra. Kijelentette, hogy az Orbán-kormány az önkormányzatokra nem alkalmazta a rendelkezést. Emlékezetes, a határozatból Medgyessy Péter idején törölték a helyhatóságokat.
Azzal kapcsolatban, hogy Szilvásy György az uniós pénzek felhasználásával indokolta az új rendelkezést, Demeter kifejtette: a titkosszolgálatnak van dolga, hiszen a kormány tagjait is meg kell védenie. – Védjék meg Veres Jánost azoktól a bűnözőktől, akik a közelébe keveredtek, vagy védjék meg Lamperth Mónika férjét attól, hogy a brókerbotrány fő gyanúsítottjával pezsgőzgessen, vagy védje meg Gyurcsány Ferencet attól, hogy Zuschlag János talicskával tolja ki a pénzt a korábban általa vezetett minisztériumból – fogalmazott a fideszes politikus.
Szilvásy György a távirati irodának erre úgy reagált: az ország érdeke, hogy ez a kormányhatározat továbbra is hatályban maradjon, ezért azt nem vonják vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.