Ultraliberális rend a debreceni táborban

A menedékesek januárban életbe lépett elhelyezési rendje miatt újra nagy indulatokat kavar Debrecenben a menekülttábor ügye. A környékbeliek Szabó Máté ombudsmanhoz fordultak a nyugalmukat, vagyon- és személyi biztonságukat veszélyeztető szomszédság miatt, az önkormányzat pedig a lakosság érdekeire hivatkozva kérte a tábor bezárását. Draskovics Tibor a kérésre még nem reagált.

2008. 04. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a múlt héten panasznapot tartott Debrecenben, ám ezt megelőzően vizsgálatot rendelt el a menekülttábor ügyében. Ennek eredményéről Szabó Máté lapunk érdeklődésére úgy nyilatkozott: józan észszel is felmérhető, milyen következményekkel jár, ha egymással hosszú ideje konfliktusban álló etnikai csoportok elkülönítésére nincs mód a menekülttáborokban. – Ez az új rendszerből következik, ami láthatóan nem jó – vélekedett, ajánlási jogával viszont ebben a kérdésben nem élt. Ajánlást fogalmazott meg ellenben arról, miszerint a menekülttáborban elhelyezett gyermekek alkotmányos joga, hogy óvodai ellátásban részesüljenek, és erről a városnak gondoskodnia kell.
A rendészeti minisztérium által január elejétől bevezetett rendszer a debreceni menekülteket befogadó állomás esetében azt jelenti, hogy olyan menedékeseknek is helyet kell adni, akikről csak hónapokig tartó vizsgálat eredményeként derül majd ki, hogy maradhatnak, vagy a befogadásuk jelentette kockázat miatt el kell hagyniuk az országot. A világ legkülönfélébb tájairól érkezők elkülönítésére az új rendszer nem ad lehetőséget, szabadon mozoghatnak a táborban és a városban, szabadon gondoskodhatnak lakhatásukról, saját ellátásukról is. E roppant liberális és humánus megoldás viszont nem feltétlenül vezet optimális eredményhez. A státusukban bizonytalan, gyakorlatilag nincstelen, a városhoz semmilyen szállal nem kötődő, idegen kultúrákból érkezett emberek – akik számtalanszor etnikai alapon egymással szemben is ellenséges érzéseket táplálnak – nem mindig képesek betartani az emberi együttélés elemi szabályait.
A helyzet mostanra annyira eldurvult, hogy a tábor személyzete az odavezényelt rendőrökkel közösen sem képes fenntartani a rendet. De már tavaly is azzal kellett szembenézni, hogy az összes Debrecenben elkövetett szabálysértés tíz százaléka az ő számlájukra írható.
Ezért is kezdeményezte a környékbeli lakosság nyomására Kósa Lajos polgármester közgyűlési felhatalmazással néhány napja Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszternél, hogy a tábort zárják be, válasz azonban még nem érkezett.
Több jogvédő szervezet – köztük a Magyar Helsinki Bizottság és a Menedék Egyesület – ugyanakkor tiltakozik Kósa kezdeményezése ellen. „Debrecenben 1995 óta zavartalanul működik a menekülttábor, ezért érthetetlen a város vezetésének jelenlegi terve. A kitelepítés mellett felhozott érvek alaptalanok. Bizonyosan valótlan állítás, hogy a helyi szabálysértések tíz százalékát tavaly menekültek követték volna el, hiszen a külföldiek által elkövetett szabálysértések száma Kósa Lajos elmondása szerint 146, az pedig lehetetlen, hogy Debrecenben egy év alatt összesen 1460 szabálysértést követnének el” – írták közleményükben. S azzal érveltek, hogy a menedékkérők nem jelentenek különös biztonsági kockázatot a társadalomra, egy demokratikus országban a többségtől eltérő kulturális és társadalmi háttér sem indokolhat diszkriminatív fellépést egy társadalmi csoporttal szemben. A menekültek támogatása és befogadása erkölcsi és egyben jogi kötelességünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.