Visszaléptünk a kádári rendszerbe?

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint aggályos és a Kádár-rendszert idézi, hogy a rendőrség a háromnapos bejelentési határidő figyelmen kívül hagyásával tudomásul vette az egyik április 11-i, Hollán Ernő utcai rendezvényt (az SZDSZ által szervezett „antifasiszta” tüntetést). Eközben lapunk megtudta: egy országos főkapitányi utasítás értelmében a megyei rendőr-főkapitányságok nem vehetnek át soraikba budapesti rendőröket, mivel az súlyos gondot okozna az amúgy is létszámhiányos BRFK feladatellátásában.

2008. 04. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül aggályosnak és veszélyes precedensnek tartja az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, hogy a rendőrség az egyik április 11-i, Hollán Ernő utcai rendezvényt nem a törvényben rögzített háromnapos bejelentési határidő figyelembevételével vette tudomásul. Szabó Máté ombudsman tegnap a városligeti rendőrnapon lapunknak úgy nyilatkozott: ezzel gyakorlatilag visszaléptünk a rendszerváltozás előtti időkbe, a Kádár-rendszerbe, amikor nem a törvény szövege, hanem a hatóság szava volt a mérvadó. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint ez egy jogbiztonságot veszélyeztető döntés volt, ráadásul éppen akkor, amikor az emberek bizalma amúgy is megingott a közhivatalokban. (Emlékezetes, az SZDSZ által április 11-re szervezett „antifasiszta” tüntetést annak ellenére tudomásul vette a BRFK, hogy kicsúsztak a háromnapos határidőből.)
Szabó Máté a Magyar Nemzetnek arról is beszélt, hogy még folyamatban vannak azok a vizsgálatok, amelyeket a március 15-i, illetve az áprilisi, Hollán Ernő utcai kettős tüntetések kapcsán indított. Ezek előreláthatólag május közepére zárulhatnak le, de a munkát nehezíti, hogy minden jelentősebb tüntetés után újabb és újabb bonyolult kérdések vetődnek föl, amelyeket szintén alaposan körül kell járniuk.
*
A Hollán Ernő utcai rendezvényekkel összefüggésben az úgynevezett „flashmob” (villámcsődület) fogalma váltott ki vitákat. Erről az ombudsman azt mondta: csak abban az esetben nevezhető flashmobnak egy akció, ha annak nincs politikai üzenete, célja. – A Hollán Ernő utcába szervezett első megmozdulás egy flashmobnak álcázott tüntetés volt – mutatott rá Szabó Máté.
Az ombudsman összegzése szerint az utcai tüntetésekkel kapcsolatban a helyzet ma jobbnak tűnik, mint 2006-ban, de a társadalom bizalomvesztése miatt az erőszakra való hajlam növekedett, és ez nemcsak a demonstrációkon, hanem más formában (például az iskolai tanárveréseknél) is lecsapódik.
Bencze József országos rendőrfőkapitány a tegnapi rendőrnapon azt mondta: a rendőrségnek tavaly sikerült helyreállítania a 2006. őszi események miatti megtépázott tekintélyét és az ebből fakadó közbizalomvesztést azzal, hogy feladataikat jól oldották meg.
Tóth Gábor budapesti főkapitány ugyanitt arról beszélt: a gyülekezési törvény módosításra szorul. Az ombudsmani vizsgálat kapcsán úgy vélte, hogy a hiba lehetősége benne van a rendőrök munkájában egy-egy tüntetésen is, hiszen nem az íróasztal mögött, hanem a helyszínen, néhány másodperc alatt kell döntéseket hozniuk. Tóth szerint az év legnagyobb feladata, hogy az eddig elért eredményeket megőrizzék, amit nehezít a BRFK-t sújtó mintegy 1000-1500 fős létszámhiány.
Eközben Draskovics Tibor rendészeti miniszter a Népszabadságnak úgy nyilatkozott: néhány héten belül nyilvánosságra hozzák a budapesti rendőrlakásprogram részleteit, amellyel a létszámhiányt igyekeznek enyhíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.