Kósa Lajos és Demeter Ervin szerint a kormány olyat tett, amit demokráciákban tilos: lehetővé tette, hogy a választott képviselőket bírói felhatalmazás nélkül, az igazságügyi miniszter engedélyével lehessen megfigyelni, lehallgatni, náluk házkutatást tartani. Ezzel azt üzeni a Gyurcsány-kabinet, hogy mindent megtesz a hatalma megtartásáért, amit akar – hangsúlyozták. A kormányhatározat miatt a Fidesz várhatóan az Alkotmánybírósághoz fordul. A Fidesz alelnöke és az egykori titokminiszter kifejtette: a nemzetbiztonsági törvény nem ad felhatalmazást a kormánynak arra, hogy a titkosszolgálati megfigyelést kiterjessze a helyhatóságokra.
*
Egyben azt javasolják a polgármestereknek, önkormányzati képviselőknek, a fejlesztési tanácsok tagjainak, hogy kezdeményezzenek panaszeljárásokat a parlament nemzetbiztonsági bizottságánál és Szilvásy György titokminiszternél, ha súlyos törvénytelenséget, vegzálást, zavart észlelnek. Lapunk két napja tett fel kérdést írásban a Kormányszóvivői Irodának és személyesen Szilvásy Györgynek hétfőn azzal kapcsolatban, mely kormánytagok fogadták el a botrányos kormányhatározat-módosítást, kinek volt arról a sajtóhírek előtt tudomása. A titkosszolgálatokat felügyelő miniszter nem válaszolt kérdésünkre, mint ahogy az iroda sem. Ismeretes, az SZDSZ-es miniszterek csak utólag értesültek a rendelkezésről, s információink szerint az MSZP-s kormánytagok többsége is. Demeter Ervin és Kósa Lajos úgy tudja, a törvénytelen határozat Szilvásy György és Gyurcsány Ferenc magánakciója volt. Ezzel nem csak az ellenzéki, hanem a kormánypárti politikusokat is figyelnék, és az így szerzett információkat zsarolásra használnák fel.
– Addig kell küzdenünk, amíg a jogbiztonság helyreáll, a hatalmi ágak elválasztásának elve érvényesül – jegyezte meg Kósa Lajos. Valótlannak nevezte Szilvásy Györgynek azt az érvelését, amely szerint az önkormányzatok csak megállapodás alapján kapnak nemzetbiztonsági védelmet, hiszen a kormányhatározat a helyhatóságokat a kötelezően megfigyelendő körbe utalja. A Fidesz alelnöke szánalmas és nevetséges érvelésnek nevezte az uniós pénzek védelmét is, mivel ezen logika mentén a forrásokra pályázó állampolgárokat és vállalkozásokat is meg akarja majd figyelni. Egyben feltette a kérdést, hogy a már eddig is nemzetbiztonsági védelem alatt állt BKV-nál miért nem akadályozták meg a szolgálatok, korrupciógyanús busztendert vagy a hárommilliárd forintos kommunikációs pályázatokat.
– A miniszterelnök a kormánykabinet ülésén aláírta a nemzetbiztonsági védelemről szóló kormányhatározat módosítását, amely alapján egyértelműbb lesz, hogy az önkormányzati szférában ez az együttműködés nem kötelező – mondta tegnap Szilvásy György. A titokminiszter szerint nem történt tartalmi módosítás. Ezzel szemben a korábbi védett kör nem tért ki egy önkormányzatra sem, csupán a fővárosi és a megyei önkormányzatok hivatalaira. Szilvásy közölte: a Nemzetbiztonsági Hivatal hamarosan kérdésekkel fordul a nemzetbiztonsági védelmi körbe került önkormányzatokhoz, hogy amenynyiben hajlandók rá, egyeztessenek az együttműködésről. Úgy vélekedett, pártpolitikai célokból senkit nem lehet megfigyelni, lehallgatni. – Most érkezik kétezermilliárd forint az önkormányzati szférába, ez adja a kormányhatározat aktualitását – hangoztatta Szilvásy. Minderre Kósa Lajos úgy reagált: nincs törvényes lehetőség a az önkormányzatok megfigyelésére, sem önként, sem kötelezően. – A törvénytelenségben nem tudunk együttműködni – hangsúlyozta Debrecen polgármestere.
Jogi lépéseket tesznek. Pest megyei polgármesterek az önkormányzatiság és a demokrácia elleni támadásnak tartják azt a kormányhatározatot, amely alapján megfigyelhetők, lehallgathatók lehetnek a választott tisztségviselők, képviselők, köztisztviselők, ezért a Magyar Önkormányzatok Szövetsége és a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége is jogi lépéseket fontolgat az ügyben – jelentette ki lapunknak Szűcs Lajos, a Pest Megyei Közgyűlés fideszes elnöke. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöksége szorgalmazza, hogy a kötelező védelem alól kerüljenek ki az önkormányzati szervek, ugyanakkor javasolják, hogy a teljes szféra igényelhesse és kezdeményezhesse azt. (Sz. Zs.)
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit