Az új kormány: Gyurcsány Kft.

Május 1-jétől kisebbségi kormány működik Magyarországon, ám a harmadik Gyurcsány-kabinet tagjainak száma nem csökken. Meglehetősen felülreprezentáltak lesznek a kormányban Gyurcsány Ferenc bizalmasai: két, egykori üzleti érdekeltségében dolgozó személy is miniszteri kinevezést kap. Közben Gyurcsány elutasította a Fidesz és az MDF javaslatát, hogy bizalmi szavazással tesztelje, bírja-e a parlamenti többség támogatását.

2008. 05. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat, az új megbízatást kapott Bajnai Gordonnal együtt hét új miniszterrel vág neki a kisebbségi kormányzásnak Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök tegnap mutatta be leendő kabinetjének tagjait, ahol megnőtt azoknak az aránya, akik korábban az ő gazdasági érdekeltségeinél tevékenykedtek (lásd összeállításunkat a 2. oldalon). A régi szocialista miniszterek közül távozik az MSZP egyik erős emberének számító Lamperth Mónika, aki a jövőben a kormánypárt operatív irányításában vesz részt. Csúcsminisztériumot is létrehoz a kormányfő, az összevont fejlesztési és gazdaságpolitikai tárcát Bajnai Gordon eddigi önkormányzati miniszter irányíthatja. Az új intézmény neve Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium lesz. Külön intézmény foglalkozik a közlekedési, a hírközlési és az energiaügyekkel, ezt a tárcát Szabó Pál, a Magyar Posta vezérigazgatója irányítja. Szűcs Erika, Miskolc MSZP-s alpolgármestere váltja Lamperth Mónikát a Szociális és Munkaügyi Minisztérium élén. Az önkormányzati és területfejlesztési tárcát az a Gyenesei István Somogy megyei független képviselő vezetheti, akinek voksaira, támogatására nagy szüksége van a kisebbségi kormánynak. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium irányítására Szabó Imre MSZP-s képviselőt kérte fel a miniszterelnök. A kormányzati kibővül egy újabb tárca nélküli miniszteri tisztséggel is, hiszen a kutatásfejlesztésért Szabó Károly felel, aki eddig a Műszaki Egyetem rektora volt.
Az új kormányzati struktúra felállítása csak az SZDSZ szavazataival lehetséges, a május 1-jétől elvileg ellenzéki pártként tevékenykedő szabad demokraták már tegnap jelezték, hogy várhatóan megszavazzák a törvényt.
Az államtitkárok száma is nő, bár hat államtitkári poszt meg is szűnik, mivel Horn Gábor koalíciós koordinációért felelős tisztségére már nincs szükség, mint ahogy a fejlesztéspolitikai irányító testület sem működik tovább, amelyet öt államtitkár képviselt. A jövőben sok minisztériumnál két államtitkár dolgozik majd, vagyis Gyurcsány Ferenc ügyelt arra, hogy ne csak az egykori üzleti érdekeltségeinél dolgozókat jutalmazza, hanem az MSZP-n belül is megszilárdítsa hatalmát. A közlekedési minisztériumban lesz államtitkár például Puch László, aki jelenleg az MSZP pénztárnoka, de államtitkári széket kapnak más szocialista politikusok is, köztük Avarkeszi Dezső, Oláh Lajos, Jauernik István és Korózs Lajos. A miniszterelnök a jelöltjei bemutatásakor úgy fogalmazott: a kormány programja nem változik, de az összetétele, a szerkezete és a hangsúlyok igen. Az átalakítás vezérlőelve az, hogy a kabinet erős és büszke Magyarországot szeretne.
– A harmadik Gyurcsány-kormányban a miniszterelnök korábbi üzleti körei vannak felülreprezentálva – jelentette ki Navracsics Tibor. A Fidesz frakcióvezetője szerint a nyugati sajtó által is szánalmasnak nevezett Gyurcsány utolsó próbálkozása látható annak érdekében, hogy megmentse saját hatalmát „az így vagy úgy összetákolt kormányával”. Szerinte nem biztosított a cselekvőképes kormányzás. – Egyetlen jó lépése lehetne a miniszterelnöknek: ha távozna a politikai életből – jegyezte meg Navracsics. Úgy fogalmazott: Kóka János pártja egyelőre a kerítésen ül, még nem döntötte el ugyanis, hogy annak melyik oldalára áll.
A parlament tegnapi ülésének központi témája az volt, hogy Gyurcsány miért nem kér maga ellen bizalmi szavazást, hogy kiderüljön, kisebbségi kormánya bírja-e az Országgyűlés többségének támogatását. Ezt az MDF frakcióvezetője, Herényi Károly javasolta napirend előtt felszólalásában. Gyurcsány Ferenc úgy reagált: ha Herényi olyan biztos a dolgában, kezdeményezzen ő konstruktív bizalmatlansági szavazást, új kormányprogrammal és új miniszterelnökkel. Navracsics Tibor ugyanakkor nem csupán arra szólította fel a kormányfőt, hogy kezdeményezzen bizalmi szavazást maga ellen, hanem arra is, hogy nyújtsa be lemondását a köztársasági elnöknél. A koalíció ugyanis – mint mondta – nem teljesítette vállalásait. Válaszában a kormányfő erre nem reagált, ellenben a Navracsics által elmondottakkal vitába szállva élesen bírálta az Orbán-kormányt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.