Cimbalom, a zseni

2008. 05. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arany Jánoshoz meglehetősen későn jut el a magyar olvasó. Az iskolában csömört kap Tolditól, s aztán évekbe telik, míg észreveszi, hogy soha lukulluszibb lakománál nem ült, mint mikor zsenge eszméletét Toldival túletették – írja Márai Sándor Arany költészetéről, amihez csupán azt tennénk hozzá, hogy sokunkat már az iskolában sem tudtak a Toldival túltáplálni. Az első rész után falnunk kellett a másodikat, majd a torokszorító Toldi estéjét, onnan átnyergelnünk a krimiírói logikát feltételező balladákhoz; s Babits mélyen igazságtalan esszéjének adtunk igazat a Petőfi és Aranyban fölállított ellentételezésben: nem a kispolgári Petőfi kell nekünk, hanem a drámai nagyságú Arany. Ma már tudjuk: mindkettő.
A kilencvenes évek elején volt valami egyszerre andalító és eszméltető a Marczibányi téri Kaláka-koncertek légkörében, ami gimnazistaként hónapról hónapra visszacsábított, hogy klasszikusok és kortársak verseit hallgassuk meg a klasszicizálódó együttes előadásában. Ott dübörgött először fülünkbe a Rege a csodaszarvasról, a Zách Klára vagy a Népdal ízig-vérig „kalákás” dallama. Lant- és citeramuzsika, moldvai csángó körtánc, délszláv kóló, dudaszó: térségünk népdalkincse és zenei hagyományvilága gyönyörűen élt tovább ezekben az Arany-feldolgozásokban (is). Az sem minden tanulság nélküli, hogy A walesi bárdok ugyanazzal a komor súllyal hathatott 1981-ben, az első erdélyi Kaláka-turnén, mint megírásakor, a szabadságharc utáni önkényuralom éveiben. Most a Hangzó Helikon sorozatban a megszokott igényes kiállításban, CD-vel, Arany János verseinek szövegével, Kass János grafikáival jelentek meg a régebbi feldolgozások s tizenegy újabb darab.
Végvári harcok krónikásait, a hódoltság összefonódó magyar–török dalkincsét, anatóliai–erdélyi párhuzamokat, kortárs lírát – a magyar történeti és népi vers- és dallamvilág felsorolhatatlanul változatos tárházát közvetíti évtizedek óta a Magyar Örökség díjas Kobzos Kiss Tamás. „Csokonai és én? Mióta eszemet tudom, Csokonai közelében éltem – ha nem is mindig tudatosan” – vall a Hangzó Helikon másik új darabjának bevezetőjében a szerző. A Csokonai valódi csemege: Kobzos Kiss a Csörsz Rumen István vezette Musica Historica együttessel azt vette fejébe, hogy eredeti „hangján”, a korabeli dallamokkal szólaltatja meg Csokonai Vitéz Mihály tizenhárom versét. Az irodalmunkat forradalmasító, zseniális költőnek a műveit, akit diáktársai csak Cimbalomnak becéztek – feltehetően – zenei kötődése miatt. Jóllehet, amint egy visszaemlékező írja: „Éneklésre nem volt ollyan alkalmatos, mint Horváth Ádám, a’ Hunnias írója … de klavírozni igen nagy könnyűséggel és szépen tudott, ámbár tudtomra már tulajdon klavírja nem is volt, hanem Csurgón Kováts István subrektorén, Debrecenben pedig Kiss Dániel kosztos deákén játszogatott.” Ez a lelkes kölcsönvevő aztán évszázadokig bőkezűen adott kölcsön (és örökbe) a magyar irodalomnak. A CD-s kiadványban, amelyet Gyulai Líviusz rajzai illusztrálnak, a versek mellett Kobzos Kiss Tamás és Csörsz Rumen István rövid kommentárja olvasható.
(Kaláka: Arany János. Kobzos Kiss Tamás: Csokonai. Hangzó Helikon. Helikon Kiadó, Budapest, 2008. A kiadványok ára: 4990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.