Közlekedési káosz a békenapon

Megbénulhat a forgalom ma Budapest belvárosában, mert az MSZP békenapját megelőzően már délelőtt tíz órakor lezárják a pesti alsó és felső rakpartot a Margit híd és a Lánchíd között. Bár a németek fölötti második világháborús győzelem évfordulójára és a „kirekesztő, megosztó, faji, vallási alapon megbélyegző gyűlölet” ellen tervezett rendezvény és fáklyás felvonulás csak fél hétkor kezdődik, a színpad és a kordonok felépítéséhez már órákkal korábban hozzáfognak.

2008. 05. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdekes módon a rendőrség honlapjára felkerült egy rendelet, amely szerint a felső rakpartot és az Országház környékét már tegnap reggel hét órától le kell zárni, de nem a szocialisták békenapja, hanem a Kínai Népköztársaság hazánkban tartózkodó delegációja miatt. A Kardos Imre dandártábornok által aláírt utasítás szerint a kínaiak miatt ma este tíz óráig tartható lezárva a környék.
*
A delegáció programjából ugyanakkor kiderül, hogy a népköztársaság képviselői ma az Országházba kizárólag késő délután látogatnak el, akkor Medgyessy Péter már menesztett utazó nagykövet fogadja őket. Megjegyzendő, hogy hasonló súlyú diplomáciai események idején nem szokták kitiltani az autókat a Parlament környékéről.
Megkeresésünkre Kormos Endre, a BRFK sajtóügyeletese elismerte, hogy az alsó és felső rakpart lezárása nem a kínai delegáció, hanem az MSZP-s szervezők kifejezett kérése miatt történik. Azt nem tudta megindokolni, hogy miért kell egy késő délutáni program miatt több mint nyolc órával azelőtt elterelni a forgalmat a főváros egyik legfontosabb közlekedési útvonaláról, miközben a háromnapos ünnepet megelőző utolsó munkanapon amúgy is nagy torlódásokra lehet számítani.
– A káosz elkerülésére nem tervezünk külön intézkedéseket, a közlekedőket a Fővinformon keresztül értesítjük a forgalmi változásokról – mondta Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke.
„Nem is olyan rég még sziklaszilárd meggyőződésünk volt, hogy az ezredfordulót követően már egyetlen ember sem lesz Magyarországon, aki elfogadná, hogy embertársait csak azért bélyegezzék meg, ítéljék el, szorítsák hátrányosabb körülmények közé, mert zsidónak, cigánynak, kínainak, melegnek vagy bármilyen más kisebbséghez tartozónak született” – áll a demonstrációra felhívó szocialista meghívóban. A kisebbségben kormányzó párt szerint „a kirekesztés eszméi aktívan élnek és működnek Magyarországon is”.
A tavalyi május 9-i megmozduláson számos ellentüntető várta Gyurcsány Ferencet, ám információink szerint idén a rendőrök rendkívüli biztonsági intézkedésekkel készülnek, és senkit sem engednek közel a színpadhoz.
Burány Sándor az ATV Reggeli jam című műsorában egyébként arról is beszélt, hogy azért tartják fontosnak az eseményt, mert tavaly óta „egyre pofátlanabbak és egyre sűrűbbek a neonáci, szélsőjobboldali megmozdulások”. A műsor vezetője minderre a békenap helyszínének apropóján megjegyezte, hogy a holokauszt idején „több százezer zsidót” lőttek a Dunába.
– A kommunista hatalom soha nem jutott volna hatalomra a szovjetek segítsége nélkül, maguk a szovjetek sem tagadták soha, hogy Magyarország esetében nem a fölszabadítás, hanem a megszállás, elfoglalás szót használták – mondta lapunknak Keresztes Lajos történész arról, hogy mit jelent Magyarországnak május 9-e. Hozzátette: a keleti blokk országai közül csak ott ünnepelték meg május 9-ét, ahol magukat győztesnek tekintették, mint például Romániában és Jugoszláviában. A történész hangsúlyozta: az MSZP korábban is megpróbálta megünnepelni május 9-ét, szerette volna kihozni belőle az „általános győzelmet”. Kitért rá: a politikai tettnél mindig fontos a hitelesség, a jelenlegi MSZP azonban nem hiteles, fasisztázásuk pedig napi pártpolitikai játszmák eszköze. – Ha az MSZP-t valóban az elpusztult milliók emléke érdekelné, akkor nem fanfárok kíséretében vonulna ki a Duna partjára, médiaeseményt kreálva a megemlékezésből, hiszen a temetőbe sem így megyünk emlékezni – tette hozzá Keresztes Lajos. Véleménye szerint akkor volna hiteles a fölvonulás, ha a kommunizmus áldozataira is emlékeznének majd. – Vagy van értékes és kevésbé értékes áldozat? És kérdezem: a magyar kisebbség érdekében ki emelt szót mostanában? – világított rá a történész.
Úgy vélte: általános európai probléma a baloldal kiüresedése, ezért ma a kormány legfontosabb érve a szélsőségesség elleni küzdelem, a faji megkülönböztetés. Valójában azonban nincs ilyen veszély.

Hazánkat gyalázta Müller. „Elvittem a feleségemet Izraelbe két évvel ezelőtt, és azzal az élménnyel jöttem vissza, hogy Izrael az egyetlen ország a világon… ez egy létező ország, hiába friss tákolmány. Az összes többi viszont díszlet egy operettben” – nyilatkozta a Szombat című zsidó kulturális folyóiratnak Müller Péter Sziámi zenész, a Sziget Fesztivál szervezője és ötletgazdája. Úgy folytatta: „Lehet, hogy ez szörnyen hangzik, de onnantól kezdve az a szó, hogy hazám, valamennyi más himnuszban mulatságosnak tűnt.” „Mindig gyanakvó voltam egyébként a magyar hazafisággal, bár természetesen magyarnak vallom magam, de ahogy ezt itt kiejtik a szájukon az emberek, az mindig viszolyogtató volt a számomra” – jegyezte meg Müller.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.