A járóbeteg-ellátóknak is jelentős bevételkiesést okozott a vizitdíj áprilisi megszüntetése. Finanszírozásuknak körülbelül a tíz százalékát elveszítették – közölte Varga Imre, a szakrendelőket képviselő Medicina 2000 szakmai szervezet vezetője. Mint mondta, ha nem pótolják számukra ezt az öszszeget, súlyos helyzet alakulhat ki.
Ismert, hogy néhány napja született megegyezés az alapellátásban dolgozókkal – háziorvosokkal, házi gyermekorvosokkal és fogorvosokkal – arról, hogy többféle jogcímen is pluszpénzt kapnak: egyebek mellett a betegek biztosítotti jogviszonyának ellenőrzéséért vagy például a több szakvizsgáért. A velük folytatott kormányzati tárgyalások akkor gyorsultak fel, amikor megfenyegették a kormányt, hogy készek akár szerződésük felbontására, az ellátás ellehetetlenítésére, ha nem teljesítik követeléseiket.
Noha a Magyar Orvosi Kamara az intézkedéscsomagot vizitdíj-kompenzációnak tekinti – függetlenül attól, hogy a pénzt milyen jogcímen kapják az érintettek –, a kormány képviselői rendre hangsúlyozzák, nem arról, hanem különféle finanszírozásjavító intézkedésekről van szó. A kórházak sem vizitdíj-kompenzációt kérnek most, hanem azt szeretnék, hogy ezen intézmények is kapják meg az alapellátóknak is biztosított 50 forintos díjazást a betegek biztosítotti jogviszonyának ellenőrzéséért.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke lapunknak hangsúlyozta: ugyanazért az ellenőrző munkáért ugyanazt a díjazást kellene kapniuk. – Nem lehetne a fekvőbeteg-ellátást ilyen szempontból hátrányosan megkülönböztetni. Ez elvi kérdés, még akkor is, ha el kell ismerni, hogy a kórházaknál ez a pénz sokkal kisebb részét teszi ki az összbevételnek, mint mondjuk egy háziorvosi praxisnál – hangsúlyozta. A kórházak és a szakrendelők is mielőbb tárgyalnának Székely Tamás új egészségügyi miniszterrel az ügyről.
Ezt gondolják „agyhalott”, „Soros-ügynök” társai Magyar Péterről