Vizitdíj-kompenzációt kérnek a szakrendelők

Az alapellátásban dolgozókkal kötött megállapodás után a járóbeteg-szakrendelők is kérik a megszüntetett vizitdíj miatt kieső bevételük pótlását, s erről mielőbb tárgyalni szeretnének az új egészségügyi miniszterrel. A kórházak azt kezdeményezik, hogy esetükben is díjazzák a betegek biztosítotti jogviszonyának ellenőrzését, ugyanúgy, mint a háziorvosoknál.

2008. 05. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A járóbeteg-ellátóknak is jelentős bevételkiesést okozott a vizitdíj áprilisi megszüntetése. Finanszírozásuknak körülbelül a tíz százalékát elveszítették – közölte Varga Imre, a szakrendelőket képviselő Medicina 2000 szakmai szervezet vezetője. Mint mondta, ha nem pótolják számukra ezt az öszszeget, súlyos helyzet alakulhat ki.
Ismert, hogy néhány napja született megegyezés az alapellátásban dolgozókkal – háziorvosokkal, házi gyermekorvosokkal és fogorvosokkal – arról, hogy többféle jogcímen is pluszpénzt kapnak: egyebek mellett a betegek biztosítotti jogviszonyának ellenőrzéséért vagy például a több szakvizsgáért. A velük folytatott kormányzati tárgyalások akkor gyorsultak fel, amikor megfenyegették a kormányt, hogy készek akár szerződésük felbontására, az ellátás ellehetetlenítésére, ha nem teljesítik követeléseiket.
Noha a Magyar Orvosi Kamara az intézkedéscsomagot vizitdíj-kompenzációnak tekinti – függetlenül attól, hogy a pénzt milyen jogcímen kapják az érintettek –, a kormány képviselői rendre hangsúlyozzák, nem arról, hanem különféle finanszírozásjavító intézkedésekről van szó. A kórházak sem vizitdíj-kompenzációt kérnek most, hanem azt szeretnék, hogy ezen intézmények is kapják meg az alapellátóknak is biztosított 50 forintos díjazást a betegek biztosítotti jogviszonyának ellenőrzéséért.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke lapunknak hangsúlyozta: ugyanazért az ellenőrző munkáért ugyanazt a díjazást kellene kapniuk. – Nem lehetne a fekvőbeteg-ellátást ilyen szempontból hátrányosan megkülönböztetni. Ez elvi kérdés, még akkor is, ha el kell ismerni, hogy a kórházaknál ez a pénz sokkal kisebb részét teszi ki az összbevételnek, mint mondjuk egy háziorvosi praxisnál – hangsúlyozta. A kórházak és a szakrendelők is mielőbb tárgyalnának Székely Tamás új egészségügyi miniszterrel az ügyről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.