Prácser Lászlót az ügyészség azzal vádolja, hogy az egykori ifjú szocialista vezér által fémjelzett bűnszervezet tagja volt, ennek ellenére a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia (GYIK) társelnöke, s a Nemzeti Civil Alapprogram Civil Szolgáltató, Fejlesztő és Információs Kollégiumában, valamint a Gyermek- és Ifjúsági Alapprogram tanácsában beleszólása van a támogatások odaítélésébe. Rétvári Bence kereszténydemokrata parlamenti képviselő tegnap arra szólította fel Szűcs Erika szociális minisztert, hogy függessze fel Prácser Lászlót ezekből a testületekből, amelyek éves szinten 62,7 millió forint felett rendelkeznek. – Ha valóban azt akarta volna a kormányzat, hogy a gyanú árnyéka se vetüljön rá a Zuschlag-ügy kapcsán, akkor a vádemelés napján szakítani kellett volna az összes gyanúsítottal – jegyezte meg az ellenzéki politikus. Hozzátette, az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, vagyis nem feltétlenül a tagságukat kellett volna megszüntetni, de jogaik gyakorlását azonnal korlátozni kellett volna. – Mutassa meg Szűcs Erika az elkötelezettségét a Zuschlag-ügyben érintett emberekkel való szakításban! – szólította fel a minisztert Rétvári Bence. Szerinte ugyanis aggodalomra ad okot, hogy a jelek szerint az átszervezések és jogszabály-módosítások valódi célja a források felhasználásának kisajátítása a „Zuschlag-klónok” javára. Emlékeztetett: már korábban is felhívták a figyelmet, hogy az ifjúsági szervezetek állami támogatásával foglalkozó rendszert tavaly nyáron úgy módosította a szociális tárca, hogy a hét régióban működő regionális ifjúsági tanácsok tagjait indokolatlanul cserélték le, kikerültek belőle többek között a hallgatói önkormányzatok és a nagycsaládosok. Az ifjúsági civil szektor képviseletére monopóliumot kapott a pályázati pénzekről döntő testületekben a legfiatalabb ernyőszervezet, a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia, amelyet a Zuschlag Jánoshoz kötődő ifjúsági egyesületek vezetésével hoztak létre.
Ismert, a tavaly szeptember 21. óta előzetes letartóztatásban lévő Zuschlag János és 15 társa ellen május közepén emelt vádat a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség; Zuschlag Jánost különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás bűntettével vádolják mint felbujtót. A Magyar Hírlap tegnap arról számolt be, hogy az MSZP-s politikus egyik társa, Lados István a tavalyi ügyészségi kihallgatásán azt vallotta: az állását is féltette a szocialista politikusoktól. A csalássorozat névadója ugyanis nem alkalmazta volna tovább munkakörében – Zuschlag személyi titkára is volt egyben –, ha nem vállalta volna a számlahamisításokat. Lados István részt vett a Vas megyei MSZP felduzzasztására létrehozott ifjúsági szervezetek alakuló üléséinek okirat-hamisításában is. Minderre azért volt szükség, mert az ide beléptetett fiatalokat könnyebben lehetett taggá tenni a vasi MSZP-ben, Tóth Csaba pedig ezáltal tudta volna átvenni a hatalmat a megyei pártszervezet élén. Mint Lados az ügyészségen tett vallomásában fogalmazott: a hamisításokban Zuschlag János utasítására vett részt, nem mert vele ellenkezni.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium reagálásában azt közölte: Szűcs Erika miniszter nem kezdeményezheti Prácser László megbízatásának felfüggesztését, csak a Nemzeti Civil Alapprogram tanácsa elnökének indítványára intézkedhet. A tanács június 26-án vizsgálja meg, hogy Prácser László esetében fennáll-e a tagságra való méltatlanság esete.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?