Egyre távolabb a bérfelzárkóztatás

Uniós bérfelzárkóztatás – ez volt 2002-ben az egyik legfontosabb ígéret és remény, ami ha nem valósul meg – vélték ekkor a szakszervezetek –, a magyar munkavállalók másodrendű tagjai lehetnek az EU-nak. Ma az érdekvédők szerint tíz év kell ahhoz, hogy elérjük az uniós átlagkeresetek alsó szintjét. Persze előbb még a jövő évi bérekről is meg kellene állapodni, amivel kapcsolatban a munkáltatók szerint nem lehet nagy álmokat kergetni. Abban viszont a szakszervezetek és a munkaadók is egyetértenek: gazdaságpolitikai fordulatra, a bérterhek csökkentésére, munkahelyteremtésre van szükség, hogy esély legyen a bérfelzárkóztatásra.

Bákonyi Ádám
2008. 06. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csatlakozás együtt jár a bérfelzárkóztatással, ami a társadalmi béke megőrzése szempontjából is szükséges – fogalmazott 2002-ben Medgyessy Péter. A „szociális Európához” való csatlakozással kampányoló akkori szocialista miniszterelnök-jelölt úgy látta: a béraránytalanságok zavarók és igazságtalanok, ezért olyan bérszínvonal kialakítása szükséges, amely összhangban van az ország gazdasági teljesítményével. Ennek ellenére a szakszervezetek már egy évre rá arról panaszkodtak: bérfelzárkóztatási program kidolgozásáról, sőt még csak ilyen jellegű szakmai elképzelésről sem tudnak. Így a magyar munkavállalók másodrendű tagjai lehetnek az EU-nak – figyelmeztettek.
– Úgy élni, mint az osztrák szomszédok: legyünk őszinték, az ország lakossága ilyen álmokkal indult neki a rendszerváltozás nagy programjának – mondta Gyurcsány Ferenc 2005-ben a parlamentben, mielőtt meghirdette az európai bérfelzárkóztatás programját. A kormányfő ekkor úgy fogalmazott, érti és hallja azok szavát, akik kisebb áremelkedésről, kisebb adóról, növekvő jövedelmekről beszélnek. A bérfelzárkóztatás – tette hozzá – tisztességes, baloldali program.
– Illúziókkal teli vártuk, hogy a bérek pár éven belül megközelíthetik, elérhetik az uniós átlagkeresetek alsó szintjét. Ez nemhogy nem valósult meg, hanem a konvergenciaprogram miatt az ellenkezője történt – fogalmazott lapunknak Pataky Péter. A kormánnyal vállaltan lojális Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke ironikusan jegyezte meg: az uniós bérek közelítéséről legfeljebb Bulgária és Románia csatlakozása óta lehet beszélni, mivel e két ország lejjebb vitte az átlagkeresetek szintjét. Az érdekvédő szerint ugyanakkor a bérfelzárkóztatás ma is jogos igény, hiszen a magyar munkavállalók teljesítménye, a termelékenység eléri, sőt meghaladja az uniós átlagot. Önmagában véve ezzel az ígérettel már az MSZOSZ sem számol, hanem gazdaságpolitikai fordulatot, munkahelyteremtést, a foglalkoztatottság növelését, hosszú távú megállapodások megkötését sürgeti. Ha mindez be is következne, Pataky szerint akkor is tíz évnek kell eltelnie ahhoz, hogy a 2002-ben megfogalmazott cél megvalósulhasson.
– A bérfelzárkóztatás joggal illeti meg a magyar munkavállalókat, ami viszont a gazdaság teljesítőképességének felpörgetése, az élőmunka terheinek csökkentése, adóreform nélkül aligha valósulhat meg – mondta Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára hangsúlyozta: a kormánynak az ősszel kezdődő bértárgyalások előtt világossá kellene tennie gazdaságpolitikai elképzeléseit, legalább kettő–öt évre kijelölve a legfőbb célokat. Dávid Ferenc szerint kemény bértárgyalásokra lehet számítani, de ha a kormány nem hallja meg a gazdasági élet szereplőinek igényeit, akkor nem lehet nagy álmokat kergetni. A főtitkár úgy vélte: ahhoz, hogy a bérfelzárkóztatásnak elvi esélye lehessen, két éven keresztül legalább négy-öt százalékos gazdasági növekedést kellene produkálni, továbbá minden jövedelem, így a minimálbér megadóztatására is szükség lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.