„Ez így nem mehet tovább”

Sem a társadalom-, sem pedig a gazdaságpolitikában nem mehetnek így tovább a dolgaink, sürgősen változásra van szüksége Magyarországnak – egy mondatban így foglalható öszsze annak a három elemzőnek, szakértőnek a véleménye, akik a Fidesz–KDNP-frakciószövetség nyári szünet előtti utolsó értekezletén értékelték a politikai és gazdasági helyzetet, s vázolták fel a kiutat.

2008. 06. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stumpf István volt kancelláriaminiszter, a Századvég politikai műhely vezetője szerint Gyurcsány Ferenc olyan, mint egy megsebzett vadkan, akinek már kiszámíthatatlanok a lépései, minden erejével a hatalma megtartásáért küzd. Mint fogalmazott, az állam és a köztisztviselői szféra válságában, a kormányzás működési zavaraiban, a jogbizonytalanságban rejlik a legnagyobb probléma. Ezért az új választások után bárki kerül hatalomra, első dolga az állam rendbetétele kell, hogy legyen – mondta. Stumpf szerint a mostani Gyurcsány-éra a végnapjait éli, de még kiszámíthatatlan, hogy meddig. A kiutat az új választások kiírásában, új választói felhatalmazásban látta.
Csaba László közgazdász arra hívta fel a figyelmet, hogy hazánkat a fenntarthatatlanság jellemzi minden téren, így a gazdasági növekedés, a foglalkoztatás, az államháztartás, az állam működése, a közbizalom vonatkozásában egyaránt. A dolgok úgy nem mehetnek tovább, ahogy eddig – jegyezte meg. A professzor „önfelszámoló politikának” nevezte a kormány utóbbi években folytatott tevékenységét, és úgy vélte: a közbizalom helyreállítása a legfontosabb, hogy végre olyan emberek kerüljenek pozíciókba, akiknek nincs közük többek között a „mellékönyveléshez”. Meg kell fogalmazni egy 5-8 éves középtávú gazdasági programot, adó- és költségvetési programmal, társadalmi párbeszédet kell kezdeni, karcsúsítani az államot és szélesíteni az adóalapot.
Mráz Ágoston, a Nézőpont Intézet kutatásvezetője arról beszélt, hogy politikailag is fenntarthatatlan a helyzet Magyarországon, a március 9-i népszavazás óta a „vihar előtti csend” állapota alakult ki, ezért valaminek történnie kell a közeljövőben.
A kisebbségi kormány bukására három lehetséges időpontot és forgatókönyvet vázolt fel: megtörténhet ősszel–télen az adótörvények, illetve a költségvetés parlamenti szavazásakor, jövő februárban, az MSZP tisztújító kongreszszusán, vagy 2009 júniusában az európai parlamenti választások után. Nem tartotta azonban kizártnak, hogy a miniszterelnöknek sikerül többséget szereznie az SZDSZ egészének vagy egyik szárnyának megnyerésével, illetve azt sem, hogy az MSZP a kormányfő lecserélésével akar tovább kormányozni. Ez utóbbival azonban Mráz Ágoston szerint várhatóan nem tudják a szocialisták újra megszólítani elbizonytalanodott, csalódott szavazóit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.