A Zuschlag-ügyként elhíresült ifjúsági pénzek törvénytelen felhasználása miatt ügyészségi vád alá helyezett Prácser László alapítványa az idén számos pályázatot nyújtott be a Nemzeti Civil Alapprogramhoz (NCA), amelynek egyik kollégiumában ő is döntéshozó volt. A Tizennyolc Körüli Alapítvány az idén 1,24 millió forintos közpénzben részesült, egy másik pályázatuk pedig elbírálás alatt van. Ugyanígy állami pénzekhez jutott az idén a Fiatal Lokálpatrióták Társasága is, amelynek korábbi támogatásaival kapcsolatos dokumentumait a Zuschlag-féle büntetőügy kapcsán bekérte a vádhatóság.
*
Az ügyészség figyelmét az is felkeltette, hogy a lokálpatrióták adószáma megegyezett a Zuschlag-ügy kapcsán előzetes szabadságvesztését töltő, Katus Ferenc által vezetett XXI. Századi Kulturális Egyesületével. A fiatal lokálpatrióták 800 ezer forintos támogatást kaptak idén az NCA-tól. A szervezet egyik korábbi, 2004-es pályázatának pozitív elbírálásáról Gyurcsány Ferenc volt ifjúsági és sportminisztériumi helyettes államtitkára, Ocsovai Tamás az ügyészségi vallomásában azt mondta: konkrétan utasítottak a kedvező döntés meghozatalára.
A pályázatokon Lados István aláírása szerepel, aki Zuschlag János titkáraként Prácser Lászlóhoz hasonlóan vádlott. A lokálpatrióták elnöke Petrányi Nóra, aki a Prácser-féle Tizennyolc Körüli Alapítvány programigazgatója is egyben. Ez utóbbi szervezet nemcsak arról híresült el, hogy a szociális minisztérium felügyelete alatt álló NCA és Mobilitás nevű háttérintézményektől, valamint az egykori Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumtól súlyos milliókat zsebelhetett be 2002 óta, hanem még a bűncselekménygyanús esetek között is feltűnő rendezvény megszervezéséről is. Az alapítvány 2003-ban egy uniós konferencia megszervezésére kért támogatást az ifjúsági minisztériumtól. Ötszáz vendégre, köztük kisgyerekekre és negyvenöt fölötti idősebbekre is számítottak. A vendégeket előadások, állófogadás, fórum, információs pultok, szaktanácsadók és számítógépes terminálok várták volna a pályázati tervek szerint. Csakhogy mindezt egy XV. kerületi panelház nyolcadik emeleti lakásán rendezték meg állítólag karácsony másnapján, december 26-án.
Prácser László, az alapítvány elnöke néhány hete még a Gyermek- és Ifjúsági Konferencia (GYIK) társelnöke volt, és a Nemzeti Civil Alapprogram Civil Szolgáltató, Fejlesztő és Információs Kollégiumában, valamint a Gyermek- és Ifjúsági Alapprogram Tanácsában volt tag. Ezek a testületek közpénzek odaítéléséről hoznak döntéseket. Rétvári Bence kereszténydemokrata parlamenti képviselő két napja arra szólította fel Szűcs Erika szociális minisztert, hogy függessze fel Prácser Lászlót ezekből a testületekből, amelyek éves szinten 62,7 millió forint felett rendelkeznek. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium közleménye szerint azonban Prácser a mai napig tagja az említett köztestületeknek, az NCA csak június 26-án vizsgálja meg, hogy fennáll-e a tagságra való méltatlanság esete. A Prácser által társelnökölt Gyermek- és Ifjúsági Konferencia viszont azt állította, hogy a Zuschlag-ügyben érintett vezetőjük márciusi vád alá helyezésével egy időben felfüggesztette tagságát a bizottságokban. Ehhez képest a lapunk birtokába került dokumentumok szerint Prácser László április 24-én az NCA Civil Szolgáltató, Fejlesztő és Információs Kollégiumának ülésén többször is szavazott.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?