A kutyakiképzőt sem kímélik

Volt, aki pénzt, volt, aki a munkáját ajánlotta a csepeli vakvezetőkutya-kiképző iskola tanpályájáról ellopott eszközök pótlására. A fémtolvajok feltehetőleg néhány ezer forintért adtak túl azokon az eszközökön, amelyek segítségével évente húsz vak ember juthat kiképzett segítőtárshoz.

2008. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ideiglenesen műanyag forgalomelterelő eszközökkel pótolták a csepeli vakvezetőkutya-kiképző telepen néhány nappal ezelőtt ellopott, oktatásra és gyakorlásra használt fémtárgyakat. A megoldás átmeneti, a lényeg, hogy az ebek kiképzése folytatódjon – közölte lapunkkal Vasteleky-Einbeck Péter igazgató. Mint ismert, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége Vakvezető Kutyakiképző Iskolájába múlt hét csütörtökön törtek be ismeretlenek. A tanpályán szinte minden fémből készült akadályt és eszközt megrongáltak, illetve magukkal vitték azokat, feltehetőleg teherautóval. A Duna-part felőli kétszárnyas kocsikihajtót hidegvágóval vágták el, azóta ideiglenes megoldásként dróthálót feszítettek ki a helyére. A pályáról eltűntek az akadályt szimuláló fémtárgyak, a járdaszegélyre figyelmeztető alumíniumlemezt kitépték a földből, másutt felfeszítették, így az is használhatatlanná vált. Vasteleky-Einbeck hozzáfűzte: a vakvezető kutyáknak meg kell tanulniuk, hogy csak olyan helyen mehetnek át, amely mellett és alatt a gazdájuk is ütközés nélkül elfér. Az erre használt karókat szintén ellopták. Ezeket most magasugrólécekkel helyettesítették, így folytathatják a kiképzést. A többi eltűnt fémobjektumot ideig-óráig már meglévő, műanyagból készült tárgyakkal, esetenként faágakkal pótolták.
Időközben több cég és magánszemély ajánlotta fel anyagi támogatását. Volt olyan, például lakatos, aki a szaktudását kínálta, mások pedig azt vállalták, hogy kétkezi munkával vesznek részt a kárelhárításban. Azt azonban, hogy milyen, a tolvajok számára kevésbé vonzó és megfizethető árú eszközökkel pótolják az ellopottakat, még nem dőlt el. A fémtolvajok által elvitt eszközöket 2,5 millióért pótolhatják, de az iskola kára ennél jóval nagyobb, hiszen az oktatók évek alatt alakították és fejlesztették ki azokat.
A rendőrségi adatgyűjtés, a tanúk meghallgatása még tart, a Dél-csepeli Polgárőr Egyesület elnöke, Kovács Géza pedig közölte, hogy a Duna-partot visszatérően ellenőrzik.
Az iskolában jelenleg 25 kutyával, jobbára labradorral foglalkoznak, egy állat kiképzése egy-másfél millió forintba kerül. Évente húsz kutya jut új gazdához, jelenleg nyolcvanöt vak ember vár arra, hogy segítőtársa legyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.