Feketelista a növényvédő szerekről

Különösen veszélyes anyagokat tartalmaz az EU-ban használt növényvédő szerek 46 százaléka – állítja a Greenpeace, az általuk készített feketelistán a Bayer áll az első helyen. A magyarországi növényvédő szerek engedélyezésért felelős Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal szerint viszont az unióban rendkívül szigorú vizsgálat után engedélyezik csak a hatóanyagokat, a Bayer pedig úgy véli: jelenleg termékeik a leginkább környezetvédők közé tartoznak. A Miniszterek Tanácsa nemrégiben úgy döntött, rendeletben szigorítják a növényvédő szerek forgalmazását.

2008. 07. 10. 7:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feketelistát állított össze a növényvédő szereket gyártó piacvezető cégekről a Greenpeace nemrégiben, úgy vélik, ezek közül a Bayer termékei jelentik a legnagyobb veszélyt az emberre és a környezetre. A német cégóriás megelőzte a svájci Syngentát, az amerikai Monsantót, a szintén német BASF-t és az ugyancsak amerikai Dow Chemicalt.
A jelentést, amely szerint a nagy cégek által gyártott növényvédő szereknek körülbelül 46 százaléka különösen veszélyes anyagokat tartalmaz, nemrégiben az Európai Unió összes országában közzétették. Manfred Krautter, a zöldszervezet vegyi szakértője hangsúlyozta, nem szabadna engedélyezni azokat az anyagokat, amelyek rákot, génmódosulásokat, nyirok- és idegrendszeri károsodásokat okozhatnak. Ezek ugyanis mindenhová, az óceánok mélyébe és a sarkvidék legrejtettebb zugaiba is eljutnak. Mózes Szabina, a Greeenpeace Magyarország munkatársa lapunknak elmondta: aggasztó, hogy a toxikus összetevők 16 százalékának lehetséges hatásairól csak hiányos információk lelhetők fel az adatbázisokban. Ráadásul e kemikáliák több mint 40 százalékának a maradványait még a legjobb uniós laboratóriumok sem tudják kimutatni az élelmiszerekből.
Nem tekinti tárgyilagos és megbízható anyagnak a Greenpeace dokumentumát a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal központjának növény-, talaj- és agrárkörnyezet-védelmi igazgatósága (MgSZH). Szerintük a tanulmányban felhasznált irodalomból hiányoznak a leglényegesebb elemzések, értékelések. Az Európai Unióban azonban ezek alapján engedélyezik a hatóanyagokat. Ezért úgy vélték: furcsa, hogy a hivatkozott irodalomjegyzékben csak céges, illetve „saját” források szerepelnek. Kovács Magdolna növényvédő szer és termésnövelő anyagengedélyezési igazgatóhelyettes hangsúlyozta: az európai uniós értékelés alapja a kockázatbecslés. Hatóanyagot csak alapos vizsgálat után engedélyeznek, és akkor, ha a használata nem jelent elfogadhatatlan kockázatot. Az értékeléseket szigorú követelményrendszer alapján, a tagállamok szakértői állítják össze.
A zöldszervezet 13 tényező alapján sorolta feketelistára a cégeket, ugyanakkor az MgSZH szerint nem tudni, honnan származnak az általuk felhasznált humán-, illetve ökotoxikológiai adatok. A Greeenpeace 62 hatóanyagot minősített „nem analizálhatónak” a Bayernek tulajdonítottak közül. Ezzel szemben Kovács szerint Magyarországon 11-et rutinszerűen mérnek a laboratóriumok, és további húsz vizsgálatának technikai hátterét most alakítják ki. A tagállamokban egyébként mindenhol nyilvánosak a növényvédőszer-maradék eredmények. Hangsúlyozta: a Bayer által felsorolt 166 hatóanyagból négyet más cégek gyártanak, jelenleg 46-nak van uniós engedélye, további 19-et még az idén értékelnek. Hetvenegy hatóanyagot visszavontak, 30 pedig soha nem volt az EU piacán. Az igazgatóhelyettes szerint növényvédő szerek esetében a Greenpeace veszélyszempontú értékelése félrevezető lehet. Ilyen alapon ugyanis nem lehet összehasonlítani az egyes termékeket, és megalapozott következtetést levonni arról, hogy melyik cég kemikáliái ártalmasak.
A növényvédő szerek engedélyeztetése sokszor ugyanolyan szigorú, mint a gyógyszereké, három évbe is beletelhet, míg egy-egy termék a piacra kerül – közölte lapunkkal Matyasovszki István, a Bayer CropScience marketingvezetője. Hozzáfűzte: a világon az Európai Unióban a legalaposabb az eljárás, ezen belül a magyarországi a legszigorúbbak közé tartozik. Ráadásul hazánkban a termékek nagy részét csak felsőfokú növényvédelmi szakember felügyeletével lehet felhasználni. A marketingigazgató emlékeztetett arra, hogy a cég termékei szakszerűen felhasználva a legkisebb kockázatot jelentik a környezetre és a fogyasztókra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.