Mindenkinek kézhez kell kapnia június 30-ig a magánnyugdíjpénztárak számlaértesítőit. Mint arra a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és az adóhivatal felhívta a figyelmet, ezek az értesítők nem feltétlenül az aktuális adatokat tartalmazzák, csak a 2007-re eddig lekönyvelt tételeket mutatják, amelyek várhatóan nem minden esetben egyeznek meg a foglalkoztatók által tavaly bevallott és befizetett tagdíjak teljes összegével. Fórizs Sándor, az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár igazgatótanácsának elnöke lapunknak elmondta, a számlalevelekben nem szereplő összegek nagyságát nehéz megbecsülni, mivel ezek kasszánként és munkáltatónként változhatnak. Valószínűnek tűnik, hogy néhány száz forintos tételekről lehet szó, amelyek elenyészők a teljes befizetésekhez képest. Ugyanakkor a csúszások sok pénztártagot érintenek, így a kis tételek összeadódnak.
Fórizs Sándor hangsúlyozta: a csúszásokért nem a pénztárak felelősek, hanem a központosított tagdíjbevallás, amellyel kapcsolatban a pénztárak korábban kezdeményezték, hogy 2007-ben még ne lépjen életbe. A rendszer úgy működik, hogy a foglalkoztatók a magán-nyugdíjpénztári tagdíjat az adóhatóság felé vallják be és fizetik meg. Az adóhatóság feldolgozza a bevallási adatokat és megküldi a magánnyugdíjpénztáraknak, amelyek az adóhatóságtól kapott adatok alapján azonosítják a tagi befizetéseket, majd jóváírják a tagdíjakat, illetve az azokra jutó hozamokat a tagok egyéni számláján. Az adóhivatal a hiányosságok kapcsán közölte: az összegek időben átkerültek a pénztárakhoz, ám ezeket csak késve követték a bevallások adatai. A pénztárak olyan összegek felett rendelkeztek, amiket a bevallások megérkezése előtt nem tudtak a tagok személyéhez kapcsolni. A PSZÁF figyelmeztet: 2009-től kötelező lesz a választható portfólió bevezetése, ami azt jelenti, hogy a tagok különféle kockázatú és hozamú csomagokból választhatnak. A bevezetést nehezíti, hogy a pénztárak késve írják jóvá a tagdíjakat.
Azokat a pénzeket, amiket a bevallási adatok hiányában nem tudtak személyekhez kötni, egy elkülönített függőszámlán tartják nyilván a pénztárak. A tavalyi év végén közel 108 milliárd forintot, az éves tagdíjbevétel 35 százalékát tartották nyilván ilyen függő tételként. Ezt az összeget egyébként szintén befektetik a kasszák, és a hozamot később jóváírják a tagok számláin, ám ez csak azoknál a pénztáraknál ilyen egyszerű, amelyek még nem tértek át a választható portfóliós rendszerre. A rendszerüket már korábban megváltoztatóknál nehézségeket okozhat, hogy nem lehet eldönteni, mely összegek tartoznak például a legkisebb részvényhányaddal bíró portfólióba és melyek a nagyobb részvényhányadot magukba foglalókba. A kasszák ebben az esetben a legkisebb kockázatú portfólióban helyezik el a pénzeket arra az időre, amíg kiderül a tulajdonos kiléte, és az, hogy a tag a nyugdíjig hátralévő évei számából fakadóan vagy választásától függően melyik portfólióban gyarapítja tovább a pénzét.
Európa a poszt-liberális világrend kapujában