Kitelepítés Angyalföldön

Nyolc-tízezer embert telepítettek ki tegnap délután Budapesten, miután egy második világháborús, ötszáz kilogrammos, amerikai GP típusú, feltehetőleg sérült gyújtószerkezetes bombát találtak Angyalföldön, a Tatai utcában, egy autószerelő műhelyének udvarán.

2008. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A rendőrség egy kilométeres körzetben lezárta a Tatai–Béke–Országbíró és Dolmány utca határolta területet – tájékoztatta lapunkat a példátlan lépésről Kormos Endre, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese. A rendkívül sűrűn lakott városrészben rendőrök, tűzoltók, polgárőrök, valamint a polgári és katasztrófavédelem munkatársai lakásról lakásra jártak, és távozásra szólították fel az ott élőket. Hajdú Gábor helyszíni tűzszerészparancsnok a távirati irodának elmondta, a bomba nagyon rozsdás, hiányzik róla az úgynevezett fargyújtó szerkezet, amely valószínűleg letört, az orrgyújtó alkatrész pedig nem látható, mert a hadi eszköz feje a földbe fúródott.
*
A helyszíni tűzszerészparancsnok azt is elmondta, hogy a bombában 300 kilogramm amatol és TNT-keverék van. Először kiemelik a gyújtószerkezetet, ha még benne van, majd elszállítják a központi gyűjtőbe és felrobbantják. Ha idejekorán felrobbanna, a bomba lerombolná az egész környéket – fűzte hozzá. A Fővárosi Gázművek szóvivője közölte, hogy a bomba egy hat bar nyomású vezeték mellett fekszik egy gödörben. A lezárt területen az összes közszolgáltatás működik.
A Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság három helyen, a Vasas-pályán, a Fiastyúk utcában lévő Hegedűs Géza Általános Iskolában, valamint a Nővér utcai Németh László Gimnáziumban ideiglenes befogadóhelyet létesített azoknak, akiknek nem volt hol meghúzniuk magukat a bomba hatástalanításának idejére – közölte lapunkkal Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője.
Munkatársunk helyszíni beszámolója szerint a rendőri felszólítás ellenére némelyek betöréstől tartva csak vonakodva hagyták el otthonaikat. A befogadó állomásokon pszichológusok dolgoztak, az idős és beteg embereket mentők várták és látták el. Pániknak nem volt nyoma. Este a katasztrófavédelem munkatársai takarókat osztottak szét, s a kerület gondoskodott az érintettek élelmezéséről, vízellátásáról.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök folyamatos tájékoztatást kért a kitelepítésről a mentési munkálatok parancsnokától, a helyszínre érkezett Szekeres Imre honvédelmi miniszter és Tóth József, a városrész polgármestere. Lapzártakor befejezték a környék kiürítését, és a tűzszerészek megkezdték a bomba vizsgálatát.
Legutóbb májusban, két egymást követő napon találtak hasonlóan veszélyes, nagyméretű bombákat Budapesten. Először egy több száz kilogrammos, majd egy egytonnás világháborús szerkezet került elő a XI. kerületi Infopark építkezésén. A bomba miatt akkor 3-4 ezer embert kellett kimenekíteni.

A hatóanyag. A TNT vagy trotil jelentős mennyiségben készül, és ipari katonai robbanóanyagként egyaránt elterjedt – írta internetes forrásra hivatkozva a távirati iroda. Kitűnő, nagyon alacsony ütésérzékenységű, hatóereje közepes. Még az első világháború alatt terjedt el, és akkora „népszerűségre” tett szert, hogy ezt választották minden kémiai és nukleáris robbanás viszonyítási alapjául. Az első világháború kitörésekor ugrásszerűen megnőtt az igény a trotilra, amit a vegyipar egyik harcoló oldalon sem volt képes kiszolgálni. A keresletet kielégítendő kísérletek kezdődtek a trotil robbanóanyag-keverékekben való alkalmazására. Ennek eredményeként született meg az ammónium-nitrát/trotil keverék, vagy rövidebb nevén az amatol, amely a mai napig az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott ipari robbanóanyag.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.