Néptánc, kézművesség

Erdélyi hagyományőrző prímások is tanítanak majd a Hagyományok Háza nyári táborában, amelyet ezúttal Somogydöröcskén rendeznek meg július 14-től 20-ig. A komplexitásra törekednek: a kézművesség, a zene, az ének és a tánc egyforma hangsúllyal lesz jelen. A tervek szerint a tábor a Zeneakadémia népzenei képzésének kreditpontszerző gyakorlóhelye is lehetne a jövő évtől.

2008. 07. 19. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szászcsávásról Mezei Levente „Leves” és Mezei Ferenc „Csángáló”, Magyarszovátról Radák „Náci” és Csengeri „Árpád” prímások tanítanak a Hagyományok Háza nyári táborában Somogydöröcskén. Ők először jönnek ebbe a táborba, sőt a szovátiak első ízben tanítanak, így a kezdeményezés kuriózumnak számít. Ez azért is fontos, mivel az erdélyi muzsikusok nyaranta általában csak az erdélyi tánctáborokban hallhatók, így viszont azok is élvezhetik játékukat és tanulhatnak tőlük, akik anyagi vagy egyéb okokból nem tudnak olyan messzire utazni.
– Ez nem szokványos tánctábor, mi a hagyományt komplexen értelmezzük: a kézművesség, az ének, a zene, a tánc egyforma hangsúllyal szerepel – mondja Beszprémy Katalin, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyének tárvezetője, a tábor szakmai szervezője. Tőle azt is megtudjuk, hogy a komplexitás mellett a szakmai igényességgel és azzal igyekeznek megfogni az érdeklődőket, hogy lehetőséget teremtenek a családi részvételre is. Hároméves kortól vállalják a csoportos oktatást, de lehet hozni kisebbeket is. – A hagyomány mindig családbarát volt. Azt a fajta nagycsaládos közösségi életet próbáljuk meg rekonstruálni, amely a hagyományos paraszti társadalomban élő volt – fogalmaz Beszprémy Katalin. A táborba tizennyolc olyan diák is érkezik, akik a tudásukkal érdemelték ki a részvételt: ők a Forgószél és a Garabonciás hon- és népismereti versenyek győztesei, akik amellett, hogy sok újdonságot sajátíthatnak el a táborban, tanítják is a kisebbeket, ezt is a családiasság jegyében. Természetesen a fiatalok és a családok mellett a külön érkező felnőtteknek is sajátos programokat, szakmai foglalkozásokat kínálnak.
Bár jelentősen meghatározzák a zene és a tánc tematikáját a szászcsávási és a magyarszováti vendégek, a helyszín, Somogy is kiemelt helyet kap minden területen. Hetényi Milán népdalénekes somogyi népdalokat tanít majd, oktatnak somogyi táncokat is, a kézművesség terén pedig egészen különleges helyi technikákkal ismertetik meg a táborlakókat: a bőrművességben a pásztoros bőrmunkákkal, a fafaragásban a spanyolozással, a hímzésben pedig a helyi motívumokkal. Új műfaj és egyedülálló a nyári táborkínálatban a bútorfestés, de lesz szövés parasztszövőszéken, nemezelés és kéregedény-készítés is. Az esti programot közös népi ételkészítés színesíti somogyi ételekből válogatva.
Arra a kérdésünkre, hogy kik keresik fel a Hagyományok Háza táborát, Beszprémy Katalin azt mondja: elsősorban azok, akik korábban már részt vettek valamelyik tanfolyamukon vagy rendezvényükön. – Ez az oka annak, hogy olyan erős a táborban a kézműves vonal, hiszen a legtöbb évközbeni képzésünk valamelyik kézműves technikához kapcsolódik – mondja, majd hozzáteszi: ezért is tartották fontosnak, hogy megfelelő arányban kiegészüljön kínálatuk a hagyomány többi területével.
Mivel későn kezdték el szervezni a kapcsolatot a Zeneakadémia népzene tanszékével, ezért az idén még nem, de várhatóan a jövő évtől a felsőfokú népzenei képzés kreditpontszerző gyakorlótáborává válhatnak. Ez azért hasznos, mert a fiatal zenészeknek lehetőségük nyílik a táncházi muzsikálásra és a tanulásra is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.