Strasbourg a vörös csillag mellett

Vajnai Attilának adott igazat a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága abban a döntésében, amelyben elmarasztalta az alperes magyar államot, mert a testület szerint megsértették a munkáspárti politikus szabad véleménynyilvánításhoz való jogát, amikor önkényuralmi jelkép – a vörös csillag – használatának vétsége miatt Vajnait a Fővárosi Bíróság 2005-ben elmarasztalta.

2008. 07. 19. 19:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jogvédő a horogkeresztet sem tiltaná. Egyetértek a döntéssel, mivel mélységesen anakronisztikusnak és értelmetlennek tartom a jelképek törvényi tiltását, ami ellenkezik a demokrácia alapjával, a véleményszabadsággal – mondta lapunknak Schiffer András. A jogvédő szerint bár van különbség a vörös csillag és a horogkereszt történelmi, tartalmi megítélése között, a véleményszabadsághoz való jog alapján utóbbi jelképet sem lehet-lehetne tiltani. Nem az a lényeg, hogy ki milyen jelképet hord, hanem az, hogy mi van az illető fejében. – Az viszont büntetendő, ha valaki bármilyen szimbólum nevében erőszakra buzdít vagy erőszakot gyakorol – mondta Schiffer. Bizonyos jelképek tiltása már csak azért is fölösleges, mert óriási a szórás abban, hogy kiben mi vált ki félelmet. Ezzel az erővel az ávós egyenruhát vagy a pufajkát is joggal be lehetne tiltani – jegyezte meg. (P. T.)


A magyar államnak az ítélet szerint nettó 2000 eurót kell kifizetnie a felperesnek az esedékes adókkal együtt. A döntést hozó héttagú bíróságnak egy magyar tagja is van: az SZDSZ-hez közel álló Sajó András.
A bíróság egyebek között megállapította, hogy tudatában van a kommunisták által alkalmazott terrornak és annak a sebnek, amit a kommunista rémuralom okozott Európában. „Elfogadja azt, hogy egy olyan jelképnek a közszemlére tétele, amely általánosan jelen volt ezen rezsimek uralma alatt, kényelmetlen érzést okozhat az egykori áldozatok és rokonaik körében, akik jogosan találhatják tiszteletlennek az ilyen közszemlére tételt. De ugyanakkor úgy tekinti, hogy az ilyen érzelmek – noha érthetők – önmagukban nem szabhatnak határt a kifejezés szabadságnak.” Az érvelés így folytatódik: „Tekintettel azon közismert garanciákra, amelyeket a Magyar Köztársaság törvényesen, morálisan és anyagilag nyújtott a kommunizmus áldozatainak, az ilyen érzelmek nem tekinthetőek racionális félelmeknek.”
Herczog Edit és Hegyi Gyula, az MSZP két európai parlamenti képviselője a tegnapi döntést üdvözlő közleményükben emlékeztettek arra, hogy „a vörös csillag régi munkásmozgalmi jelkép, amelyet ma is sok demokratikus baloldali párt használ”. A közlemény hozzáteszi: „Az ítélet világossá teszi, hogy a nácizmus és a baloldali eszmék összemosása ellentétes az európai jogállamiság értékeivel. Az előbbi jelképeit ugyanis Európában tiltják, „hiszen gyűlöletre uszítanak, míg a hagyományos baloldali jelképeket csak egy időre tudták elorozni a sztálini típusú diktatúrák”.
Egy lapunknak neve mellőzését kérő olasz európai parlamenti képviselő azt mondta, hogy két szocialista képviselőtársa érvelése kettős mércét tükröz: a horogkeresztet az emberiség már a kőkorszak óta ismeri. A bírósági ítélet fentebb idézett részét pedig úgy kommentálta, hogy ugyanezzel az érveléssel a nemzetiszocialista jelképeket is legalizálni lehetne.
Vajnai keresetét Strasbourgban a Magyar Köztársaság ellen az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló egyezmény 34. cikkelye alapján nyújtotta be, amely magánszemélyeknek is lehetővé teszi kérelem benyújtását.
A Fidesz véleményét tolmácsolva Havasi Bertalan sajtófőnök anynyit közölt: nem kívánnak bírósági ítéletet kommentálni. – A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint nincs jobboldali és baloldali szélsőség, hanem csak szélsőség van, s ez elutasítandó, bármilyen formájában jelenik is meg – közölte Rétvári Bence, országgyűlési képviselő.
A politikus hozzátette: a KDNP nem fogja megszavazni, hogy a büntető törvénykönyvből vegyék ki a vörös csillagot, és ha valamikor a parlamenti többség megszünteti a vörös csillaggal kapcsolatos büntetőjogi szabályokat, akkor az nem jelent mást, mint a Magyarországon megnyomorított több százezer és a világban megnyomorított mintegy százmillió ember jogfosztásának legitimálását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.