Miközben a Népszavának a turulemlékmű karhatalmi erővel történő lebontása mellett tette le a voksát a ferencvárosi jegyző, lapunknak irattanulmányozásra hivatkozva nem hajlandó elárulni, mikorra tervezi a második világháborút követő éveket idéző szoborledöntést. A jegyző titkárságán keresztül azt üzente: a 80 centiméter vastagságú jogi iratokat át kell néznie, csak ezek után tud kérdéseinkre válaszolni. Ehhez képest a kormány közeli Népszavában három napja kilátásba helyezte, hogy mindenképpen eltünteti a XII. kerületben található ősi magyar jelképünkről készített alkotást.
Az ügy előzménye, hogy a Fővárosi Bíróság március eleji jogerős ítélete alapján a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal 2006-ban hozott bontási határozata törvényes volt. A bíróság a XII. kerülettel szomszédos I. kerület jegyzőjét bízta meg az ítélet végrehajtásával, ám utóbbi július elején úgy döntött, az emlékmű fennmaradási engedélyt kaphat. Ezt követően utasította el másodfokon a fennmaradást a közigazgatási hivatal, amelynek vezetője egyúttal a ferencvárosi jegyzőt jelölte ki a szobor eltávolítását elrendelő korábbi bírósági döntés végrehajtására.
Szobordöntögetésre egyébként a második világháborút követő években volt példa: ekkor rombolták le például szélsőséges kommunisták Prohászka Ottokár Károlyi-kertben álló emlékművét, vagy a Szabadság téri ereklyés országzászlót, amelyet a megszálló szovjetek robbantottak fel. A XII. kerületi önkormányzat mindenesetre a Fővárosi Bírósághoz fellebbezést nyújt be. A kerület azt kéri a bíróságtól: bírálja felül a közigazgatási hivatal határozatát, s addig is függessze fel azt. A Jobbik akciócsoportja pedig akár ezer embert riadóztatna a szobordöntés megakadályozására.
Jegyzet a 7. oldalon
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése