Tízmilliós mellékkereset

A közpénzmilliárdokat feleslegesen emésztő, s azóta meghiúsult kormánynegyedprojekt gazdája meghökkentően bőkezű megbízónak bizonyult a rendelkezésére álló időszak alatt. A kincstár nemcsak a burjánzó projektirodákat látta el pénzzel, de többek közt a fővárosi főépítészt is.

2008. 07. 22. 11:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tanulságos olvasmány a kormányzati negyed megvalósításáért felelős igazgatóság költségvetése önmagában is, de különösen, ha tudjuk, hogy az abban foglalt kifizetések egy soha meg nem valósuló beruházás érdekében történtek. A Görözdi György vezette igazgatóság két projektirodának is helyet adott: az egyik a Kormányzati Negyed Projektiroda, a másik a Miniszterelnöki Hivatal költözését koordináló projektiroda. Utóbbi magyarázatául annyit, hogy a korszerűnek, környezetbarátnak és költséghatékonynak kikiáltott kormánynegyed minden erénye sem volt elég ahhoz, hogy a miniszterelnök és hivatala beköltözzön a többi minisztérium és többek közt az Alkotmánybíróság mellé. Gyurcsány Ferenc a jelenlegi földművelésügyi tárca székhelyét nézte ki magának, de a szükséges átalakítások, a műemlékvédelmi szempontok és egyebek annyi feladatot róttak a kormányra, hogy külön projektirodát kellett létrehozni ezek ellátására.
A Kincstári Vagyoni Igazgatóság szervezetén belüli igazgatóság teljes költségvetése 2007-ben 1,1 milliárd forintot emésztett fel, a 2008-as terv 1,6, a 2009-es 1,5 milliárddal számolt. Ebben a bérek mellett – csak Görözdi György fizetése meghaladta a tízmillió forintot egy év alatt – a tervpályázat díjazása, a tervek elkészítése mellett titokzatos rovatok – például extra keret címen 50 millió forint – is szerepeltek. A megbízási szerződések böngészése is tanulságos lehet: Beleznai Éva fővárosi főépítész kerek 10 milliós, Bojár Iván András szabad demokrata fővárosi képviselő, a főpolgármester építészeti tanácsadó testületének tagja 2,5 millió forintos megbízást nyert el Görözditől.
Érdekes az is, hogy miközben a kormányzati negyed befektetői sorra visszaléptek, és így okafogyottá vált a megvalósításért felelős szervezet is, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél (MNV) tanácsadói javaslatokat dolgoztak ki a szervezet további működési formájának kialakítására. Felmerült, hogy mint költségvetési szerv tartozzon közvetlenül a Pénzügyminisztériumhoz vagy a Magyar Államkincstárhoz. Javaslatot dolgoztak ki a szervezetnek az MNV-be való integrálására is, de a leginkább az önálló projekttársaság forma tetszett az előterjesztőnek. Az indokok között felmerült, hogy a projekttársaság részesülhet a költségvetésből vissza nem térítendő, beruházásbonyolítási költségek finanszírozására szóló támogatásban, amit szakértői költségekre, projekt-előkészítésre fordíthat. Megjegyezték, hogy a projekttársaság nem áll státuskorlátozás alatt, vagyis annyi alkalmazottat vesz fel, amennyit jónak lát, és hogy munkatársai a piaci viszonyokhoz közelebb álló bérezésben részesíthetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.