Tanulságos olvasmány a kormányzati negyed megvalósításáért felelős igazgatóság költségvetése önmagában is, de különösen, ha tudjuk, hogy az abban foglalt kifizetések egy soha meg nem valósuló beruházás érdekében történtek. A Görözdi György vezette igazgatóság két projektirodának is helyet adott: az egyik a Kormányzati Negyed Projektiroda, a másik a Miniszterelnöki Hivatal költözését koordináló projektiroda. Utóbbi magyarázatául annyit, hogy a korszerűnek, környezetbarátnak és költséghatékonynak kikiáltott kormánynegyed minden erénye sem volt elég ahhoz, hogy a miniszterelnök és hivatala beköltözzön a többi minisztérium és többek közt az Alkotmánybíróság mellé. Gyurcsány Ferenc a jelenlegi földművelésügyi tárca székhelyét nézte ki magának, de a szükséges átalakítások, a műemlékvédelmi szempontok és egyebek annyi feladatot róttak a kormányra, hogy külön projektirodát kellett létrehozni ezek ellátására.
A Kincstári Vagyoni Igazgatóság szervezetén belüli igazgatóság teljes költségvetése 2007-ben 1,1 milliárd forintot emésztett fel, a 2008-as terv 1,6, a 2009-es 1,5 milliárddal számolt. Ebben a bérek mellett – csak Görözdi György fizetése meghaladta a tízmillió forintot egy év alatt – a tervpályázat díjazása, a tervek elkészítése mellett titokzatos rovatok – például extra keret címen 50 millió forint – is szerepeltek. A megbízási szerződések böngészése is tanulságos lehet: Beleznai Éva fővárosi főépítész kerek 10 milliós, Bojár Iván András szabad demokrata fővárosi képviselő, a főpolgármester építészeti tanácsadó testületének tagja 2,5 millió forintos megbízást nyert el Görözditől.
Érdekes az is, hogy miközben a kormányzati negyed befektetői sorra visszaléptek, és így okafogyottá vált a megvalósításért felelős szervezet is, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél (MNV) tanácsadói javaslatokat dolgoztak ki a szervezet további működési formájának kialakítására. Felmerült, hogy mint költségvetési szerv tartozzon közvetlenül a Pénzügyminisztériumhoz vagy a Magyar Államkincstárhoz. Javaslatot dolgoztak ki a szervezetnek az MNV-be való integrálására is, de a leginkább az önálló projekttársaság forma tetszett az előterjesztőnek. Az indokok között felmerült, hogy a projekttársaság részesülhet a költségvetésből vissza nem térítendő, beruházásbonyolítási költségek finanszírozására szóló támogatásban, amit szakértői költségekre, projekt-előkészítésre fordíthat. Megjegyezték, hogy a projekttársaság nem áll státuskorlátozás alatt, vagyis annyi alkalmazottat vesz fel, amennyit jónak lát, és hogy munkatársai a piaci viszonyokhoz közelebb álló bérezésben részesíthetők.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!