Településeket még nem zárt el, de a Novajidrány és Vizsoly közti útszakaszt már járhatatlanná tette a medréből kilépő Hernád. Szakemberek szerint a napokban ez történhet az Ináncs–Hernádszentandrás–Pere, a Halmaj–Kiskinizs–Hernádkércs, a Sajólád– Bőcs, a Köröm–Girincs és a Sajó-
örös–Kesznyéten közötti utak egy-egy részén is. A folyó teljes hazai szakaszán már csütörtökön a legmagasabb, harmadfokú készültségi szint lépett életbe, tegnap délután Hidasnémetinél már 393 centiméteres volt a víz magassága. Itt tegnap tetőzött a folyó.
Az ár rendkívül gyorsan érkezett a szlovákiai vízgyűjtő területekről, egyetlen éjszaka alatt két és fél métert emelkedett a Hernád vízszintje – mondta lapunknak Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szóvivője. Gesztelynél vasárnap a 420 centimétert is meghaladhatja a folyó magassága, ugyanitt 2006-ban, az eddigi legnagyobb árvízkor 450 centiméterre duzzadt a Hernád. Gondot jelent, hogy a folyó mentén nem épült ki összefüggő árvízvédelmi töltés. A meglévő gátak magasításához a vízügyesek százezer zsákban ötezer köbméter homokot használnak fel, háromszáz ember vesz részt a védekezésben. Ha Szlovákiában nem esik extrém mennyiségű csapadék a napokban, akkor egy hét alatt levonulhat az ár a Hernádon, a nagyobb folyók, így a Tisza esetében ez hetekig is eltarthat. Árad a Bodrog is, Tokajnál jövő hét elején várható az elsőfokú készültség elrendelése. Kesznyétennél, a Sajó és a Hernád összefolyásánál viszont másodfokú riadót jelentő vízszintre számítanak a szakemberek. Kilenc, a Hernád árterében fekvő települést körtöltés véd, de négy faluban homokzsákokkal próbálják megóvni a mélyebben fekvő részeket.
A legnagyobb veszély talán a Vadász-patak és a Hernád köztes terében fekvő Ócsanálost fenyegeti, itt is zajlik a homokzsákok lefektetése, és felkészültek a lakosság evakuálásra – tudtuk meg Rétközi Ferenctől, a Borsod Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetőjétől. Lakóépületek egyelőre nincsenek veszélyben, de számítanak útlezárásokra, a forgalom irányításához a rendőrség segítségét is kérték.
A falvakban zajlik a védekezés előkészítése, átcsoportosításról, mozgósításról is rendelkeztek már. A megyei védelmi bizottság tegnap este ült össze, hogy döntsön a további lépésekről, de abban bíznak, hogy a 2006-os katasztrófa nem ismétlődik meg.
Krízis Suceava megyében. Egyre súlyosabb a helyzet Északkelet-Romániában, ahol Suceava megyében százak kerestek menedéket padlásokon és a házak tetején. Néhol a másfél-két métert is eléri a víz magassága, Frătăuţii Noi falu 250 házában a plafonig emelkedett, egy kisfiú tegnap a Suceava folyóba fulladt. Az ár állatok százait pusztította el, több tucat települést vágott el a külvilágtól, házak ezrei kerültek víz alá – adta hírül a Mediafax. Veszélyes helyzet alakult ki Brassó, Kolozs, Hargita, Buzau, Máramaros és Neamt megyében is, Kolozsvár és Dés városának egy részét elöntötte a Szamos, Hargita megyében több településen akadozik az áramellátás. Az áradás különösen a Tiszát, illetve az Izát, a Szamos, a Kraszna, a Szeret és a Prut folyó környékét érinti. Ukrajnában is súlyos a helyzet, Ivano-Frankivszk megyében a Prut és a Dnyeszter hegyi mellékfolyói 863 lakóházat és 980 gazdasági épületet leptek el. Egy 43 éves férfi összedőlt háza romjai között halt meg. Kelet-Szlovákiában már két ember életét követelték a hét eleji esőzések, tegnapra az árvízveszély mérséklődött. A bártfai járásban még fenntartják a rendkívüli állapotot, de Eperjesen és környékén, úgy tűnik, elhárul a veszély.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását