Monoki mélyszegénység alul- és felülnézetből

Cukros vízzel táplált csecsemők, prostitúciótól rettegő tini-lányok, uzsorakamatok terhei alatt roskadozó szülők, lakásfelgyújtással fenyegetőző hitelezők és autókonvojjal terrorizáló kigyúrt nehézfiúk – pillanatképek a monoki mélyszegénység mindennapjaiból. Az egyik oldalon a nyomorban és adósrabszolgaságban vergődő kiszolgáltatottak, míg a másik oldalon az ötven-, száz-, esetenként kétszáz százalékos uzsorakamatra kölcsönt adó haszonélvezők. Ugyanaz a közeg, alul- és felülnézetből.

Munkatársunktól
2008. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Monokon az elmúlt években legalább több tucat család esett áldozatul néhány, uzsorakamatra kölcsönt adó hitelezőnek.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kistelepülés jegyzője szerint azonban a károsultak és az ügyben érintettek száma ennél sokkal nagyobb is lehet. Sokan félelmükben nem mernek az önkormányzathoz vagy a nyilvánossághoz fordulni. Szabó Rita hét éve dolgozik jegyzőként Monokon, a probléma már akkor is létezett, bár a helyzet azóta folyamatosan romlik. Az utóbbi időben mind több bajba jutott ember fordul hozzájuk, de az önkormányzatnak nincs eszköze, hogy megoldást találjon a problémára, a rendőrség pedig tehetetlen, mivel a károsultak legtöbbje nem mer azok ellen vallani, akik kisemmizték őket. – Annyit tehetünk, hogy a bajba jutott családoknak átmeneti segélyként pénzbeni vagy természetbeni támogatást nyújtunk, illetve a gyerekek után rendkívüli gyermekvédelmi segélyt folyósítunk. Igyekszünk a család férfi tagjának munkát adni, és megpróbáljuk meggyőzni őket, hogy változtassanak az életvitelükön – vázolja a lehetőségeket.
A rendszer a kívülállók számára átláthatatlan, a jegyző szerint az egész egy piramishoz hasonlít, amelynek csúcsán ismeretlen vezetők helyezkednek el, akik több település uzsorakölcsöneit felügyelik. A „láthatatlan személyek” egy-egy községben néhány befolyásos családdal állnak kapcsolatban, akik a mélyszegénységben élőket behálózzák, és a gyakorlatban bonyolítják le a „hitelügyintézést”. A helyiek szerint ha valaki megpróbál kitörni a csapdából, a főnökök intézkednek a nehézfiúk mozgósításáról, akik bármilyen eszközzel meggyőzik a renitens személyt arról, hogy fizetnie kell, ha pénze nincs, akkor le kell mondania otthonáról. A monokiak előtt a meggyőzés szerteágazó változatai ismertek: megfenyegetik a családot, hogy mindenkit eltesznek láb alól, vagy azzal riogatják a károsultakat, hogy rájuk gyújtják a házat. Ha kell, ízelítőt is adnak az eszközökből. Először csak egy fekete, elsötétített üvegű autó jelenik meg a család háza előtt, ha ez nem segít, akkor jön a fizikai meggyőzés, akár bántalmazás. A nehézfiúk rendre visszatérő szórakozása az is, hogy időnként elrettentésül 20-30 autóval összegyűlnek, és konvojba verődve végigvonulnak a „felségterületükön”.
A bajbajutottak azonban nem csak a házukkal fizethetnek a hitelezőnek. Előfordul, hogy a család
fiatal lány tagját prostitúcióra kényszerítik, vagy autóba dugják az egyik fiúgyermeket, és egy fővárosi építkezésen – gyakorlatilag rabszolgaként – dolgoztatják le vele a felvett kölcsönt. A legmegdöbbentőbb az egészben, hogy sok uzsorás a saját rokonait is kisemmizi.
Az egyik monoki roma család, amely hajlandó volt munkatársunknak beszélni helyzetéről, már a totális eladósodás határára jutott. Több mint négyszázezer forinttal tartoznak a hitelezőnek. Az anya úgy emlékszik vissza, először csak néhány tízezer forintot kaptak, és ötvenszázalékos kamatra élelmiszert is adott nekik az uzsorás. Az összes kapott érték, bizonygatja az asszony, alig haladhatja meg a százezer forintot, most mégis több mint négyszázezer forintot követelnek tőlük. – A gyerekek miatt volt szükség a pénzre. A havi alig több mint százezer forintból nem tudunk kijönni – mutat a csemetékre, majd szégyellősen vall a család nyomoráról: előfordult, hogy a pár hónapos gyereknek napokig csak cukros vizet tudtak adni.
Anna – a roma asszony kérte, hogy ne valódi neve szerepeljen a cikkben, mert fél – férje műtéti költségeihez kért kölcsön. A kapott összeg alig néhány ezer forintra rúg, most mégis több mint százezer forintot követelnek rajta. Egy másik család ügye szerencsésen zárult. Tőlük gyakorlatilag az egyik társaság már elvette a házat, a monoki polgármester közbenjárására azonban sikerült megoldást találni a helyzetükre. Szepessy Zsolt az utolsó pillanatban lépett közbe, amikor a nyolc-kilenc fős csapat már a nagyszobában ünnepelte az ingatlan megszerzését, a bajba jutott család pedig a konyhában remegve várt a csodára. Ők megmenekültek, a többség azonban nem szabadul az uzsorások szorításából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.