A bíróság a Holcimnek adott igazat

Több nagyközség és Esztergom vezetése is megdöbbent a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság döntésén, amely elutasította a települések keresetét a környékükre tervezett levegőszennyező és tájromboló cementgyár ügyében, és helybenhagyta a beruházó Holcim Hungária Zrt. környezethasználati engedélyét. Az ügyben nehezen vállalható helyzetbe keveredett Fülöp Sándor környezetvédelmi ombudsman előző munkahelye, az EMLA egyesület, amely elvállalta az érintett települések jogi képviseletét. Bándi Gyula, a szervezet tiszteletbeli elnöke ugyanis magánszemélyként térfelet cserélt, és mostantól a Holcim képviselőjeként is dolgozik.

2008. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tát, Tokod, Tokodaltáró és Esztergom önkormányzata és az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség között zajló perben a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság egyebek között arra hivatkozott: a települések nem tudták bizonyítani, hogy több hektárnyi erdő kivágása a Natura 2000 övezetben (vagyis az európai védettséget élvező területen) helyreállíthatatlan károkat okoz a természetben. Mint ismert, a Holcim azért készül a fairtásra, mert itt működne a több mint tíz kilométeres szállítószalagja, amely a mészkőbányából szállít alapanyagot a cementégetéshez. A környékbeli települések és a környezetvédő civil szervezetek szerint (amelyek szintén ellenkeresetet adtak be a cég engedélyével szemben) azonban a Holcim az erdő kivágása ügyében nem vette figyelembe a szakhatósági véleményeket és az érintett Bajót településrendezési tervét sem, amely alapján nem engedélyezhető ilyen ipari jellegű létesítmény a térségben. A tiltakozók azt is kifogásolják, hogy Nyergesújfalu jegyzője úgy adott hozzájárulást a környezete használatához, hogy erre nem adtak lehetőséget a város helyi településrendezési szabályai. Ezen azonban nem lepődtek meg a környék településein, hiszen Nyergesújfaluban népszavazáson fogadták el a Holcim nagyberuházását. Figyelmen kívül hagyták ugyanakkor a Komárom-Esztergom megyei területrendezési terv szabályait is, amelyek tájképvédelmi szempontból nem engedélyezik a több mint száztíz méter magas kéményekkel megtervezett cementgyár létesítését.
Átvágnák a zöldfolyosót
A gyár szállítószalagja ráadásul egy úgynevezett ökológiai zöldfolyosón haladna keresztül, amely a kies Gerecsét köti össze a Dunával. A zöldek szakértői szerint ebben a környezetben egyértelmű, hogy szó sem lehetne építkezésről az élőhelyek védelme miatt.
A bíróság nem találta bizonyítottnak azt sem, hogy a Holcim cementgyárának és kapcsolódó létesítményeinek felhúzása az építési munkálatokkal, a levegőszennyezéssel, a közúti forgalom által keltett zajjal és rezgéssel már most is terhelt településeken a környezet és a lakosság egészségi állapotának romlásával járna. Vörösné dr. Vilimszky Anna bírónő végzése kijelentette: a felperesek erre vonatkozóan sem csatoltak bizonyítékokat. A környékbelieknek tehát bizonyítékokkal kellett volna szolgálniuk arra, hogy a már most is gyártelepek környezetében lakó polgárok egészségét miként veszélyezteti egy újabb üzem fölépítése.
Jogászok kettős szerepben
A bíróság szerint a hatóságok körültekintően jártak el, hiszen a cég megszerezte a szakhatóságok hozzájárulását. Eközben a civilek szerint számtalan eljárásjogi hiba és a szabályok rendszeres megsértése vezetett el a társaság engedélyéig.
A levegőszennyezés mértékét például csak a leendő gyár közvetlen környezetében vizsgálták, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint a kibocsátás határterülete több mint négyezer méterre van a tervezett üzemtől, vagyis az eddig elvégzett hatásvizsgálatok hamis adatokra épülnek. Ezeket a vizsgálatokat egyébként egy olyan cég végezte el, amelynek ügyvezetője elnökségi tagja az EMLA elnevezésű környezetvédelmi jogvédő szervezetnek. Ez az egyesület képviseli az ügyben a felpereseket, vagyis a tiltakozó településeket és civil szervezeteket. Az is megdöbbentő, hogy az egyesület tiszteletbeli elnöke, Bándi Gyula a napokban elvállalta az ellenérdekű fél, a Holcim jogi képviseletét.
– Az egyesületünk alapszabálya is rögzíti, hogy szükség van a felek közötti együttműködésre, hiszen senki sem érezheti a zsebében a bölcsek kövét – mondta lapunknak az ügyvéd, amikor az új munkájáról kérdeztük. Kijelentette azt is: lelkiismereti gondjai sincsenek, hiszen nincs meggyőződve arról, hogy
összességében nem lesz-e kedvezőbb a környezetre a Holcim korszerű beruházása, miközben megszüntetnek egy jobban szennyező cementművet a közeli Lábatlanon. Az EMLA elnökségével is beszélt az új megbízatásáról, és nem emeltek kifogást ez ellen – tette hozzá az ügyvéd. Nem összeférhetetlen az elnökségi tagok szerepvállalása a Holcim mellett Kiss Csaba, az EMLA igazgatója szerint sem.
„Elkeserítő, hogy itt tartunk”
A bíróság döntése ellen ugyanakkor fellebbeznek a Holcim környezethasználati engedélyének felfüggesztése érdekében. Az ügy érdekessége még, hogy ombudsmani megbízatása előtt az EMLA elnökségi tagjaként az egyik érintett települést, Tátot Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek jelenlegi országgyűlési biztosa képviselte. Az ombudsman ezért nem kívánt nyilatkozni az ügyben. – Elkeserítő, hogy itt tartunk 2008-ban Magyarországon – kommentálta a történteket Szenes Lajos, a leghangosabban tiltakozó Tát polgármestere. A nagyközség vezetője szerint álmukban sem feltételezték azt, hogy egy ilyen megalapozott keresetlevélre a bíróság ilyen cinikusan és felszínesen válaszol. Az is lehet, hogy számos elemét el sem olvasták a beadványuknak. A Komárom-Esztergom Megyei Bíróságot lapzártánkig hiába kerestük az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.