A „szocdemek” még hallgatnak az MSZP-ben

Bár tavasszal komoly vihart keltett szocialista körökben egyes szociáldemokraták önállósodási kísérlete, a „baloldali felszín” most éppen nyugodtnak látszik. – Az MSZP egyik alapító tömörülése a Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platform, amely eddig is jelentős szereppel bírt, de most még erőteljesebb megnyilvánulásokra van szükség a részünkről, nevezetesen azért, mert az 1990-ben felépített demokratikus intézmények kifulladtak – nyilatkozta lapunknak Baráth Etele, az MSZP szociáldemokrata platformjának alelnöke.

Zsebõk Csaba
2008. 09. 29. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem szakadt ki a szocialisták parlamenti képviselőcsoportjából egy „szocdem” csoportosulás, hiszen még mindig az MSZP-frakcióban ül a Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) két képviselője, Kapolyi László elnök és Hárs Gábor józsefvárosi politikus. Az utóbbihoz kötődő VIII. kerületi baloldali önkormányzati képviselőknek az „anyapártból” történt kiválásával állt elő az a helyzet, hogy Józsefvárosban megszűnt az önálló MSZP-frakció. Helyi ellentéteknek köszönhetően – többek között – Zuglóban és Óbudán is egymás riválásává lettek a tavaly még országos együttműködési keretmegállapodást kötött MSZDP és az MSZP kerületi szervezetei. Ráadásul továbbra is igény mutatkozik egyes szocialista körökben az iránt, hogy a szociáldemokrata értékrend markánsabban jelenjen meg a hazai közéletben, ami azt jelzi, hogy a neoliberális partnerrel történt koalíciós szakítás többeket egyáltalán nem nyugtatott meg, ahogy a gyurcsányi baloldali félfordulat sem.
– Nekem személy szerint továbbra is az a véleményem, hogy ugyan az MSZP nagy lépéseket tett a szociáldemokrata értékrend elsajátítása és gyakorlása irányába, de egy politikai tér betöltése a sokféleség talaján lényegesen reálisabb célkitűzés – nyilatkozta tegnap lapunknak Baráth Etele, az MSZP szociáldemokrata platformjának alelnöke, országgyűlési képviselő. Szerinte vannak olyan társadalmi rétegek, csoportok, amelyek egy nagy párt által kevésbé megszólíthatók. „Az a politikai harc, amely taktikai értelemben folyik a parlamentben és más intézményekben is, szerintem messze a társadalmi igények alatt fogalmazódik meg” – vélekedett. Hozzáfűzte: ahhoz, hogy egy politikai program társadalmi támogatást kapjon, biztosítani kell azt, hogy a legkülönfélébb civil szervezetek és a szakszervezetek sokkal erőteljesebbek, jobban szervezettek és függetlenek legyenek.
A hazai szociáldemokraták helyzetét ugyanakkor árnyalja a Kapolyi-féle párt egyre bonyolultabb szövetségi politikája, néhány hónappal ezelőtt ugyanis az MSZDP egymás után választási megállapodást kötött a Centrum párttal és a Munkáspárt 2006-tal. Utóbbit az a Vajnai Attila fémjelzi, aki nem csupán a vörös csillagot, hanem a sarló-kalapácsot is ki akarja vetetni a tiltott önkényuralmi jelképek közül. A szélsőbaloldali szervezet amúgy tagja a nemrégiben alakult Szociális Charta 2008-nak is, Vajnai pedig a baloldali politikai mozgalom egyik ügyvivője. A mozgalmat kezdeményezői és alapítói – a honlapjukon olvasható deklaráció tanúsága szerint – azzal a céllal hozták létre, hogy új baloldali politika meghirdetésével szembeszálljanak „a társadalmon uralkodó hazugságokkal”. Ezek a neoliberális, neokonzervatív társadalom- és gazdaságfilozófiából is táplálkoznak, amely mára teljességgel megbukott, és amelyet az európai társadalmak egyre inkább elutasítanak – vélik a radikális baloldali és az MSZP hivatalos irányvonalától meglehetősen távol álló mozgalom aktivistái. A baloldalon mindazonáltal létezik egy „történelmi” Szociáldemokrata Párt is, amely viszont élesen elkülönül a gyurcsányi hatalomtól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.