Az állam milliókat fizet az áldozatoknak

Sok tíz millió forintjába kerülhet az államnak a 2006. őszi rendőrterror, ugyanis már az eddig lezárt néhány kártalanítási ügy alapján is több mint hétmillió forintot kell kifizetnie a Gyurcsány-kormánynak a jogtalanul fogva tartott áldozatok részére.

2008. 09. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a 2006. őszi tömeges rendőri-bírósági jogtiprások miatt indított kártalanítási eljárásoknak eddig kevesebb mint a fele fejeződött be jogerős ítélettel vagy peren kívüli megegyezéssel, az államnak már most több mint hétmillió forintot kell kifizetnie az áldozatoknak – derült ki az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) által lapunknak megküldött összefoglalóból. A tárca közlése szerint az előzetes letartóztatások miatt 28 eljárást indított 35 személy (van olyan ügy, amelyben többen perelnek együttesen), és ezek közül eddig 12 fejeződött be jogerősen. Ebből hét esetben peren kívüli egyezség vagy részegyezség, háromban jogerős ítélet született, két esetben pedig elkésettség miatt megszüntették az eljárást. Az ítéletek, egyezségek és részegyezségek alapján az alperesnek (tehát az IRM által képviselt államnak) mintegy 7,2 millió forintot kell kifizetnie a jogtalanul fogva tartottaknak – olvasható a minisztérium levelében.
*
Fontos tudni, hogy a jogtalan fogva tartás miatt az állam ellen automatikusan megindítható kártalanítási eljárások mellett kártérítési perek tucatjait is kezdeményezték a hatósági terror áldozatai. Utóbbiak esetében nem a magyar állam az alperes, hanem az intézkedő rendőri szervezet. Miután a kormány irányítása alatt működő rendőrség brutális fellépése miatt 2006 őszén rengetegen szenvedtek súlyos, maradandó károsodást (például tizennégy embernek a szeme sérült meg, volt, akinek az ujjait tépte le a könnygázgránát, stb.), ezért a kártérítési perek esetében a hatalomnak várhatólag sokkal mélyebben a zsebébe kell majd nyúlnia, mint a kártalanítási ügyeknél. Figyelemre méltó, hogy miközben az IRM több esetben hajlik a megegyezésre az áldozatokkal, addig az IRM felügyelete alatt működő rendőrség leginkább elzárkózik a peren kívüli egyezkedéstől.
Ismert, az idén már öt kártérítési ügyben marasztalta el a bíróság nem jogerősen a rendőrséget. A napokban pedig egy kártalanítási ügyben a bíróság első fokon 1,6 millió forint és kamatainak megfizetésére kötelezte az államot egy egyetemista jogtalan bebörtönzése miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.