Önt sokoldalú előadóként ismerjük. Mikor ébredt rá, hogy tehetséges?
– Érettségi után amatőr színjátszással kezdtem foglalkozni, a próbaszünetben viccből eldaloltam egy számot, a többiek pedig ráharaptak: nahát, te ilyen érdekesen tudsz énekelni? S rábeszéltek, hogy daloljak a kedvükért komolyan. Így, komolytalanul kezdődött, de azóta sem hagytam abba. Sőt, felújítottam hangszeres tudásomat is. Zenei általános iskolába jártam, zongorázom, és mint minden egykori zeneiskolás, tudok furulyázni. Nem vagyok amatőr, de kifejezetten énekelni nem tanultam.
– Számos fellépés, felvétel után az áttörést a 2003-as, Karádi Katalin-dalokat feldolgozó lemez hozta.
– Szeretem a régi szép dalokat és a Karádi-jelenséget, de az is volt a célom, hogy új felfogásban, hangszerelésben, drámaibbra, keményebbre vegyem a tónust. A Future Plant ars poeticája hasonló: visszatérést hirdetünk a harmóniához a disszonancia világában. Ugyanakkor miért ne használhatnánk a XXI. század új zenei megoldásait is?
– Mit várhatunk a ma esti koncerten?
– Ez egy egészen más formáció, mint amit eddig megszoktak tőlem. Másfél éve énekesnőként csatlakoztam egy filozofikus, polifón zenét játszó csapathoz, amely a mai világot veszélyeztető gondokról, az atomizálódásról, a környezetrombolásról mond véleményt. Mindezt megkíséreljük Magyarországon eddig nem alkalmazott technikai megoldásokkal is közvetíteni, jelezvén, hogy bár mindannyian afféle nagy múltú dinoszauruszok vagyunk, mégis igyekszünk megfelelni a korszerűség naprakész elvárásainak is. A tavaly megjelent Future Plant című lemezünk az etalon, a ma esti koncerten a vetített képi hatás erejére is támaszkodunk. A szakmai kihívás nem kicsi, nehéz, sokszólamú muzsikát játszunk. A dalok mondandóját nekem egyáltalán nem könnyű lelkileg sem átélni. Van két csodálatos kislányom, ők számunkra minden másnál fontosabbak, szeretnénk, ha jobb világban élhetnének, de nekik mi már itt és most is harmonikus fejlődési lehetőséget, boldog napokat akarunk ajándékozni.
– Nem lesz könnyű ebben az értékellenes, globalizált világban.
– Ez utóbbiról illik árnyaltan nyilatkozni, a technikáról vagy a globalizációról csak elítélően szólni álszentség, hiszen mindannyian használunk segítő eszközöket, amelyek az említett szférába tartoznak. Ha megpróbálnám megfogalmazni, mitől más ez a mai világ, mint a három T-s Aczél-korszak, a támogatás, tűrés, tiltás sivár világa, akkor azt tudom mondani: itt és most mindenféle mérce elveszett. Arról nincs értelme vitatkozni, melyik a rosszabb vagy jobb, mi most az utóbbi rossz véglettől szenvedünk. Az a legnagyobb baj, hogy elembertelenedett a világ, s erről nem elég előadóként szólni. Mi a férjemmel a saját életünkben is igyekszünk megvalósítani a harmóniát és a feltétel nélküli istenhitet.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó