Bővül az afganisztáni misszió

Fokozatosan növeli a kormány az Afganisztánban szerepet vállaló katonáink létszámát. Szekeres Imre honvédelmi miniszter beszámolója szerint októbertől a kabuli repülőtér vezetését, összekötő-kiképző feladatokat látunk el, miközben megerősítik a felderítést, a civil kapcsolatokat és az őrzés-védelmet a magyarok Puli-Humri táborában. Az utóbbi intézkedéseket a biztonsági helyzet romlása is indokolja.

2008. 09. 27. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem száznegyven katonával növeljük a Magyar Honvédség afganisztáni missziójának létszámát még ebben az évben – derült ki azokból a beszámolókból, amelyeket tegnap nyilvánított alkalmasnak az általános vitára a parlament honvédelmi és rendészeti bizottsága. Októbertől egy hetvenöt fős magyar alakulat veszi át a kabuli nemzetközi repülőtér vezetését, amelyben az őrző-biztosító személyzet mellett repülésirányítási szakemberek és tűzszerészek is lesznek. Ezt a feladatot fél évre vállalták a magyar katonák – közölte Domján László ezredes, a Magyar Honvédség műveleti központjának parancsnokhelyettese a tegnapi szakbizottsági ülésen. Mint elmondta: az alegység fokozatosan települ ki Kabulba, az első csoport már ki is utazott a helyszínre, hogy október 1-jével átvegye a kabuli repülőtér üzemeltetési feladatait. A repülőtér üzemeltetését végző csoportra vonatkozó hozzájárulás mellett a kormány engedélyezné 30 összekötő tiszt Afganisztánba küldését is. Az összekötő egység (OMLT) a kapcsolattartás mellett kiképzési feladatokat is elvállalhat az afgán hadsereg új alakulatainál.
A kabinet döntése értelmében – ha erre szükség van – műveleti területre, vagyis lehetséges harci cselekmények színhelyeire vezényelhetik a NATO-parancsnokságokon szolgálatot teljesítő katonákat is. Szekeres Imre honvédelmi miniszter írásos beszámolójából az is kiderül, hogy a kormány augusztus 13-i ülésén elfogadott határozatában az afganisztáni tartományi újjáépítési csoport (PRT) létszámkeretét 210-ről 240-re módosította. Ennek egyik oka lehet, hogy a közelmúltban a PRT állományából két magyar tűzszerész életét is kioltották úgynevezett másodlagos improvizatív robbanószerkezetek.
A hivatalos közlés szerint ugyanis a létszámemeléssel javítani kívánják az újjáépítési csoport rádióelektronikai felderítőképességét, illetve a helyi lakossággal történő együttműködésre irányuló tevékenységet. Ezáltal könnyebben megelőzhették volna a magyar tűzszerész katonák halálát – állítják a szaktárcánál.

Kik a civil laktanyaőrök? Napirend előtt kért tájékoztatást Lázár János a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságától, hogy milyen magáncégek látnak el őrzés-védelmi feladatokat a honvédség objektumaiban, mi indokolja ezeknek a társaságoknak a megbízását, és mennyi pénzt fizet ki ezért a HM. Információink szerint több volt tábornokhoz köthető biztonsági társaság is végez ilyen feladatokat, évente több milliárd forintért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.