A felemelő otthonosság élményét Csíkban, Gyergyóban, Háromszéken, Marosvásárhely és Székelyudvarhely környékén fokozza, hogy szinte mindenki magyar. Feledkezzen bele a révült kiránduló akár a csíksomlyói szűzanya, Babba Mária szobrának szentségélményébe, járjon akár a kézdiszentléleki Szent István-kápolna tündér-fennsíkján, vagy Kézdivásárhely festői udvarterein, érzi és tudja, hogy örökre összetartozunk.
Ezúttal a Székely-sóvidéken, Szovátán töltöttünk el kirándulásokkal bőven tarkított hetet. A marosvásárhelyi reptérről a Szováta-Danubius hotel menedzsere, Blága János visz el, s megmutatja Alsósófalva, Parajd, s a „három Szováta”, a falu, a város, majd az üdülő panorámáját. Sem a páratlan természeti környezet, sem az üdülő nem fukarkodik revelációs élményekkel. Hotelünk a világon egyedülállóan regényes Medve-tó mentén fekszik, a Görgényi-havasok szakrális karéjába fontan. A páratlan gyógyhatású, heliotermikus sós víz nem enged elsülylyedni, a víz színén lebegve akár órákig merülhetünk lélekben alá a Görgényi-havasok panorámájában, s engedhetjük tüdőnkbe áramolni a harapni valón sűrű levegőt. Megújulva, esténként rituálisan körbesétálva sehol máshol nem látható vadregényes erdők, tavacskák pompájába feledkezve érünk a kicsinyke, katolikus templomhoz, ahol Márton Áron püspök szobra áll. És a Rózsák útja, amelyet több mint hetven elmúlt század eleji szecessziós villa-csoda kerít körbe. Másodnaponként székelyudvarhelyi barátaink, Farkas Antal operatőr és felesége, Márton Éva, a püspök leszármazottja visznek csodát látni.
A parajdi titokzatos sóbányák, a tárna mélyén lévő templom magyar miséje, az Áprily Lajos-emlékház a székely kapuk misztikuma igazolja azt az elragadtatást, amellyel Áprily Lajos megörökítette költővé nevelő faluját, s a fájdalmat is, amelyet akkor érzett, amikor 1945-ben Magyarország újra elvesztette e regényes tájat. Farkaslaka, a mesés ajkú székely prózaköltő hajléka a népi építkezés remeke, akár maga a falu is. Az ember várja, hogy a skanzen-tiszta falu valamelyik székely kapuja mögül elénk lép maga Szakállas Ábel. Újabb stáció Szejkefürdő, Orbán Balázs, a legnagyobb székely sírja a pompázatos tizenegy székely kapuval. Aki azt hiszi, hogy az ámulatot tovább fokozni lehetetlen, tartogassa a bűvölet erejét a legmagyarabb városra, Székelyudvarhelyre, a Benedek Elek és a Tamási líceum magyaros-szecessziós épületeire, Márton Áron szobrára. Meghatódunk, mert 2001 óta újra áll a város központjában a Vasszékely, az I. világháború székely hősei előtt tisztelgő szobor.
Folytatódik utunk Zetelakán és Zeteváralján, a tágas tónál a Hargita lábánál. S ott fönn, Isten közelében a Madarasi Hargita csöndje, a kettős magyar zászlós kereszttel. Bejárjuk a tiszta és hideg Gyergyóvidéket, a legbüszkébb, nemes-konok székely tartományt is. A csodákra felteszi a koronát a gyergyószárhegyi Lázár-kastély, az erdélyi reneszánsz csúcsépítménye, Bethlen Gábor nagyfejedelem gyermekkorának helyszíne. Boltíves kapuk, tornyok, pártás díszítésű kőfalak és a hegyek pompája. Esténként dédelget a kényelem: a pompás reggelik és a vacsorák, az elmaradhatatlan puliszka, az orda, a tordai pecsenye, mind gondoskodnak arról, hogy az élményektől telített boldogsággal, ugyanakkor fájó nosztalgiával hagyjuk el a vidéket, azzal a biztos hittel, hogy ide bizonyosan újra visszatérünk.
Mankó: Danubius Health Spa resort Hotels Sovata. Szovátai pihenőhét 7 éjszaka félpanzióval, a fürdőrészleg korlátlan használata, reggeli torna, nyári szezonban strandbelépő. Kétágyas szobában szeptember 2-ig 413 euró/fő.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése