Kiirthatatlan a parlagfű

A Kis-Duna-parton és a Felső-Rákosi réteken is tömegével virágzik a parlagfű. A tulajdonosok felszólításra sem mindig hozzák rendbe telküket, a kényszerkaszálások költségei az önkormányzatokat terhelik. Az ország fele fertőzött: a veszélyes gyom 70-80 milliárd forintos kárt okoz az államnak; irtására évente egymilliárd forint jut.

Zentay Zsuzsa
2008. 09. 21. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiirthatatlan a parlagfű a Kis-Duna-parton, a Ráckevei–Soroksári Duna-ágnál: az évi hat kaszálás nem elég, az oldalágak mentén sorra kifejlődik a növény – közölte a Csepeli Vagyonkezelő Zrt. Beruházási és Közterület-kezelési Osztályának vezetője. Szili Adrián elmondta: a Kis-Duna-part telkeinek számos tulajdonosa van, lehetetlen megállítani a pollenek levegőbe jutását. A gyom mellett sokszor védett növények is nőnek, azokat óvniuk kell, a szelektív kézi és gépi irtás pedig nehezíti a mentesítési munkát. A csepeli polgármesteri hivatal városrendészeti irodájának vezetője, Berczeli Emilia kijelentette: sok magánkézben lévő fertőzött terület van a Kis-Duna parton. Ha a tulajdonos a felszólításuk ellenére sem intézkedik, ötmillió forintra is büntethetik. Az érintett partszakaszon épülő Ibiza lakópark tulajdonosa az Elephant Holding Zrt. A vállalat műszaki munkatársa Csikós Miklós azt állítja, ők lekaszálják a gazt, szerinte a közterületeken nő a parlagfű.
Kovács Róbert, Kőbánya alpolgármestere tisztában van azzal, hogy a Felső-Rákosi-rétek magán-és mezőgazdasági telkei kiemelten fertőzöttek. Ám az osztatlan közös tulajdonban lévő kárpótlási földek rendben tartását ellehetetlenítik a rendezetlen tulajdonviszonyok. A kényszerkaszálás költségei az önkormányzatot terhelik, folyamatosan futunk a pénzünk után – mondja az alpolgármester. Hasonlóan parlagfüves az FMV Finommechanikai Zrt. melletti városrész is, amit egy befektetőcsoport vásárolt meg: őket legutóbb 750 ezer forintos bírsággal sújtotta a hatóság.
A statisztikai mutatók alapján hazánk fele – ötmillió hektár – fertőzött, legrosszabb a helyzet a dél-dunántúli régióban. A parlagfű elleni hatékonyabb védekezés céljával az MTA és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium háromnapos nemzetközi konferenciát szervez 11 ország szakembereinek részvételével. A mezőgazdasági kár és az allergiával összefüggő egészségügyi kiadások összege 70-80 milliárd forint, évi egymilliárd forint jut a mentesítésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.