Németh: Ki kell lépni a Déli Áramlatból!

Sajnáljuk, hogy a magyar kormány a grúz válság elmúlt egy hónapja alatt képtelen volt egy világos, következetes elvi álláspont kialakítására – mondta Németh Zsolt. A külügyi bizottság elnöke hangsúlyozta, 1956 mindnyájunkat kötelez.

2008. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden várakozást felülmúlt az európai reagálás, hogy képes volt „páratlan egységet” produkálni, ami derűlátással tölthet el bennünket a közös kül- és biztonságpolitika jövőjét illetőleg – jelentette ki Németh Zsolt a rendkívüli uniós ülés másnapján, ismertetve a Fidesz elnökségének álláspontját.
A külügyi bizottság elnöke sajtótájékoztatóján jelezte, „örülünk, hogy az unió felfüggeszti Oroszországgal folytatott tárgyalásait, amíg az orosz katonák ki nem vonulnak a megszállt grúz területekről”.
Szemmel láthatólag felismerték a grúz válság nyomán Brüsszelben, hogy az EU közös energiapolitikájának kialakítása, a Nabucco gázvezeték megépítése nem várathat magára – interpretálta Németh az EU álláspontját, amely leszögezi: az
európai politikai gondolkodásban közvetlen kapcsolat jött létre az orosz külpolitika és Európa energiabiztonsága körül. Hozzátette, kezdeményezik, hogy Magyarország függessze fel a Déli Áramlat-projekt előkészületeiben való részvételét, és erről győzze meg a másik négy érintett EU-tagállamot is.
Németh mindemellett elégedetlenségét fejezte ki a Bem rakpart grúz ügyben tanúsított passzivitásával kapcsolatban. Mint mondta, sajnálja, hogy a kormány képtelen volt egy világos, következetes, elvi álláspont kialakítására. 1956 kötelez mindannyiunkat – figyelmeztetett. A külügyminiszter ez irányú ígéretét idézve – határozott fellépést szorgalmazott a magyar belügyekbe beavatkozó Igor Szavolszkij orosz nagykövet ellen. A Magyar Nemzetnek nyilatkozva így fogalmazott: „Úgy vélem, hogy egy nagykövetnek nem az a dolga egy fogadó országban, hogy sértegesse annak politikai tényezőit, személyiségeit vagy adott esetben a választóit. Az, hogy Szavolszkij undorodik Orbán Viktor álláspontjától, illetve hogy Oroszország ellen voksol, aki a Fideszre szavaz, megengedhetetlen kijelentések (a Magyar Nemzet utánanézett, ez utóbbit Igor Szavolszij nem mondta, ellenben Schöpflin György a minap brüsszeli felszólalásában úgy fogalmazott, hogy a nagykövet kijelentéseinek ez a kódolt üzenete – a szerk.). Ezek ellen a mindenkori magyar kormánynak fel kell lépnie. Göncz Kinga külügyminiszter ígéretet tett
erre, s bízunk abban, hogy sikerül neki betartania, és egy hónappal e kijelentések elhangzását követően talán talál időpontot arra, hogy behívassa e kérdésben az orosz nagykövetet.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.