– Több kiadó is pert fontolgat a Sulinova kiadója ellen, a cégek szerint ugyanis a kötetek bizonyos részei feltűnően hasonlítanak az ő tankönyveik bizonyos fejezeteire – jelentette ki lapunknak Ballér Judit, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) elnöke. A szakember szerint az ollózás vádján kívül tény, hogy a kiadó úgy dobta piacra a Sulinova-könyveket, hogy nem kért engedélyt az érintettektől a különböző regényrészletek, képek közléséért, és egy forint szerzői jogdíjat sem fizetett, ezért a cég nemzetközi perek elé is néz.
*
A Sulinova-könyveket egyébként nem az állam, hanem a Krónika-Nova konzorcium adja ki. A cégcsoport mögé nézve érdekes összefüggésre bukkanunk: a konzorcium tagja többek között Kuncze Gábornak, az SZDSZ korábbi pártelnök-frakcióvezetőjének testvére, Kuncze Magdolna is.
A Magyar Nemzet úgy tudja, a Hiller-tárca nem tervez felelősségre vonást az ügyben, sőt a hírek szerint kétszázmillió forint „gyors- segélyt” ad háttérintézményének, a Sulinova Kht.-t magába olvasztó Educatio Kht.-nek, hogy utólag próbálja meg rendezni a szerzői jogokat.
Lapunk nemrég számolt be arról, hogy egyre több tankönyvkiadó forrong a Sulinova Kht. által kifejlesztett tankönyvekkel való kivételezés miatt. Az oktatási tárca még Magyar Bálint idején kapott az Európai Uniótól hétmilliárd forintot tankönyvfejlesztésre. A tárca nem osztotta szét a pénzt a kiadók között, hanem saját háttérintézményének adta oda a teljes összeget. A tankönyvek kifejlesztésére 1,4 milliárd forintot nyelt el a Sulinova, a többi pénzből pedig hatalmas öszszegeket fizetett az iskoláknak azért, hogy kipróbálják az új kiadványokat: három esztendőn keresztül évi 10-18 millió forintot adtak iskolák százainak a kísérleti használatért. A könyvek jó része azonban használhatatlannak bizonyult: a Sulinova Kht. 12 évfolyamra összesen több mint 500 tankönyvet fejlesztett ki, ezek közül azonban idén nyárra csupán 18 olyan maradt, amit rendelhetnek az iskolák. Hiller István miniszter eközben felmentette a kiadványokat a többiekre vonatkozó szigorú engedélyezési szabályok alól. A TVOT elnöke szerint a Sulinovával való egyre szemérmetlenebb kormányzati kivételezés a tankönyvpiacon való térnyerésen túl vélhetőleg annak tudható be, hogy ha kiderül, hogy sikertelen volt az európai uniós forrásból finanszírozott tankönyvfejlesztési program, vissza kell fizetni Brüszszelnek az erre a célra fordított hétmilliárd forintot.
A Fidesz az európai uniós milliárdokkal való tételes elszámolást, a törvénytelenségek és visszásságok azonnali megszüntetését, valamint az azokért való felelősségre vonást követeli a tárcától. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője lapunknak leszögezte: régóta hallani arról, hogy a tárca erkölcstelen módon kivételezik a Sulinova-könyvekkel a többi kiadó hátrányára, de a most napvilágot látott részletek ennél is súlyosabbak. Ha igaz, hogy a milliárdokból kifejlesztett, több mint félezer kiadványból csupán 18 alkalmas a használatra, akkor a Hiller-tárcának azonnal tételesen el kell számolnia a pénzzel, és meg kell keresnie a felelősöket. Hozzátette: mindent elmond a kormány politikájáról, annak a jogszerűséghez és a versenyhez való viszonyáról, hogy azonnali vizsgálat helyett kivételezéssel próbálják a piacon tartani a kudarcot vallott könyveket.
Megkerestük az ügyben illetékes Educatio Kht.-t is, amelynek sajtóosztályán azt ígérték, később reagálnak.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását