Körülbelül 15 rendőr jelent meg szerda délután az egyik ismert, budapesti biztonságtechnikával foglalkozó cég, az UD Zrt. telephelyén. Házkutatást tartottak, és lefoglalták az összes fellelhető számítógépet, laptopot és adathordozót. Ezzel egy időben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársai jelentek meg a cég elnöke, Horváth József és az informatikai igazgató lakásán is, ahol szintén lefoglaltak minden mozdítható számítástechnikai berendezést és adathordozót.
Bartha László, az NNI szóvivője azt közölte: a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) feljelentése alapján magántitok jogosulatlan megismerése és más bűncselekmények gyanújával indítottak nyomozást, mert fölvetődött, hogy az egyik internetszolgáltató elleni támadással illetéktelenek milliónyi elektronikus postafiók tartalmába tekinthettek bele. Elmondása szerint az ügyben még nem gyanúsítottak meg senkit, és igazságügyi szakértő bevonásával tisztázzák, milyen információk vannak a lefoglalt adathordozókon és számítástechnikai eszközökön.
*
Információink szerint a feljelentést maga Laborc Sándor, az NBH főigazgatója tette lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés miatt. Ehhez képest a házkutatást végző rendőrök el sem kérték a telepen dolgozók engedélyköteles fegyvereinek papírjait, és egyáltalán nem érdekelte őket, betartják-e a fegyvertartás szabályait. Amint arról Horváth József, az UD Zrt. elnöke lapunknak beszámolt: a rendőrök csak azt a két, hivatalos hatástalanítási igazolással ellátott, muzeális Kalasnyikovot akarták látni, amelyet a közelmúltban vásároltak, illetve egy légfegyvert is alaposan megvizsgáltak. Egyórányi kutakodás után rádöbbentek, hogy az említett Kalasnyikovok nem minősülnek lőfegyvernek – mutatott rá Horváth, akiről tudni kell, hogy az Orbán-kormány időszakában, 1998 és 2002 között az NBH műveleti főigazgató-helyettese volt. Ezután a rendőrök közölték vele, hogy már csak magántitok jogosulatlan megismerése miatt folyik az eljárás. A cégvezető kiemelte: fogalma sincs, miért az ő cégét és lakását dúlták fel, ugyanis semmilyen törvénybe ütközőt nem követtek el. Úgy vélte, Laborc Sándor feljelentése mögött felsőbb politikai utasítás állhat. Magának az akciónak az időzítése és módja egy jól megszervezett politikai lejárató akciót sejtet – mutatott rá a volt nemzetbiztonsági vezető.
Horváth József szerint felháborító, hogy a rendőrök a szerverszolgáltatónál tartott házkutatás során olyan cégek számítógépeit is lefoglalták, amelyeknek semmi közük az UD Zrt.-hez. Ráadásul a lakását felforgató NNI-sek még gyermeke mp3-lejátszóját és DVD-filmjeit is elvitték, ami már-már bohózatba illő, de inkább tragikomikus – fogalmazott Horváth. Hozzátette: a razzia és a számítógépek lefoglalása az ötszáz embert foglalkoztató cégcsoport működését megbénította, és hatalmas károkat okoz nekik, ezért az eljárás lezárulta után kártérítési, illetve jó hírnév megsértése miatt személyiségi jogi keresetet nyújtanak be az NNI ellen.
A cégvezető jogi képviselője, Futó Barnabás lapunknak elmondta: hétfőn panaszt tesznek az eljárás miatt. Az ügyvéd hangsúlyozta: a lefoglalt tárgyakat nem sorszámozták, csupán azt írták a jegyzőkönyvbe, hogy hány darabot foglaltak le belőlük. Így később nem lehet majd beazonosítani, hogy egy-egy tárgyat hol foglaltak le, sőt azt sem lehet majd igazolni, hogy azok egyáltalán a cég vagy vezetőinek tulajdonában voltak-e – mutatott rá Futó Barnabás.
Az Indexnek egy nemzetbiztonsági ügyekben járatos fideszes politikus úgy nyilatkozott: folyamatban lévő bűnügy miatt demokratikus országban nem ülhet össze a miniszterekből álló nemzetbiztonsági kabinet, ugyanis egy nyomozásnak megvan a maga menete. A politikus szerint amúgy is gyanús, hogy egy este lezajlott házkutatásról elkészüljön az értékelés, és az még aznap lapzárta előtt kiszivárogjon. Gulyás József, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának SZDSZ-es tagja úgy reagált: indokolt, hogy a bizottság is tájékoztatást kapjon az ügyről.
Az ügy kapcsán az Origo annak közlését kérte az MTI-től: a nap folyamán megjelent egy hír, amelyben arról írnak, „szakértők szerint feltételezhető”, hogy a nyomozásban érintett levelezőrendszer a Freemail lenne. „Vállalatunk munkatársainak nincs tudomása sem a levelezőrendszert érintő, a hírben szereplő nyomozásról, sem a Freemail elleni komolyabb kárt okozó támadásról” – írták.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál