Tarjáni Ferenc hetvenéves

2008. 09. 21. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tarjáni Ferenc hetvenéves, és ebből a hét évtizedből több mint öt a kürtről szólt, méghozzá nem is akármilyen színvonalon, így aztán neve a rézfúvósok között világviszonylatban is fogalom. Eleinte hegedűsnek és karmesternek készült a Békés-Tarhosi Énekiskolában, s kollégistatársai unszolására kezdett kürtön játszani. Ösztönösen, magától talált rá a technikákra, villámgyorsan haladt a tananyaggal, így amikor 1956-ban politikai okokból bezárták az iskolát, a budapesti Bartók Zeneművészeti Szakiskolában már kürt szakon végzett. Mindössze húszéves volt, amikor a rádiózenekarnál egy beugrása alkalmával felfigyeltek rá és szerződtették. Szóló- és kamarakarrierjét a versenyzés segítette elő: a müncheni ARD kürtverseny második díját szólóban, a genfi verseny második helyezését fúvósötösével nyerte el. Ezzel a formációval, szólóban, valamint a Liszt Ferenc Kamarazenekarral és a Budapesti Kamaraegyüttessel bejárta az egész világot. Dávid Gyula, Hidas Frigyes, Farkas Ferenc, Soproni József, Láng István kürtversenyt komponált neki, és a nemzetközi zenei élet legnagyobb zenekaraival játszott szólistaként. Játéka sosem a futamokról vagy a technikai bravúrokról szólt, nála a zene üzenetén volt a hangsúly. A kétszeres Liszt-díjas Tarjáni Ferenc harminc éve a Zeneakadémia professzora, s bár felajánlották neki a New York-i Julliard Egyetem professzori állását, ő azt viszszautasította, és inkább Magyarországot választotta. Pályáját fia folytatja: ifj. Tarjáni Ferenc huszonöt éve a MÁV Szimfonikusok kürtöse. Édesapját Isten éltesse!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.