Ünnep ősbemutatókkal

2008. 09. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyedik alkalommal rendezik meg a szeptember 11-ig tartó Budapesti Mahler-ünnepet a Művészetek Palotájában (MűPa). A Fischer Iván által vezetett Budapesti Fesztiválzenekar mellett társszervező a Művészetek Palotája, a Zeneakadémia, a Magyar Rádió Bartók adója és a Magyar Gustav Mahler Társaság.
A közel egyhetes eseménysor célja elsősorban Mahler műveinek bemutatása, amit tudományos előadások és kiállítások egészítenek ki, emellett minden évben magyar zeneszerzőktől is rendelnek új darabokat. Fischer Iván ezzel kapcsolatban elmondta: nem elvárás, hogy az új kompozíciók Mahlerhez kötődjenek, de az a tény, hogy a megrendelés a Mahler-ünnephez kapcsolódik, általában megihleti a szerzőket. – Van egy titokzatos inspiráló erő, így ezek a művek valamilyen módon végül kapcsolódnak Mahlerhez – tette hozzá a fesztivál rezidens zenekarának zeneigazgatója. Az idén Csemiczky Miklós Scherzo all’ongarese című műve és Dubrovay László Magyar rapszódiájának ősbemutatója színesíti a palettát. A két új művet a fesztiválzenekar mutatja be Mahler III. szimfóniája mellett szombaton és vasárnap este háromnegyed nyolckor a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Ezúttal két kiállítást is láthatunk, melyeket szeptember 28-ig tekinthetjük meg: Mahler, a Mozart-karmester címmel a világ legnagyobb Mahler-gyűjteményéből, a párizsi Gustav Mahler Zenei Archívum anyagából készült tárlat, valamint lemezkiállítást készítettek a koncertsorozat idei két Mahler-műve, a Dal a Földről és a III. szimfónia megjelent hanghordozóiból, Fülöp Péter gyűjteményéből. A tudományos szimpóziumot kedd délután tartják, ennek témája az egyik kiállításhoz kapcsolódik: Mahler és a Mozart-operák címmel értekezik majd Heidi Aitenbicher és Franz Willnauer zenetörténész. Szerdán este Schönberg Megdicsőült éj című korai kompozíciójával párosítva hallhatjuk a Dal a Földrőlt Christianne Stotijn mezzo- és Robert Dean Smith tenorénekes közreműködésével. Fischer Iván a két darab társításáról azt mondta: Schönberg korai korszakában, mielőtt rátalált volna saját hangjára, Mahlerhez hasonló stílusban komponált, így érdekesen hangzik majd a két mű egymásutánja. A szeptember 11-i záróesemény, amelyet a Fesztiválszínházban tartanak, a Művészetek Palotájának „ajándéka” a Mahler- ünnepnek: ők finanszírozzák a világsztár Matthias Goerne baritonénekes és zongorakísérője, Alexander Schmalcz dalestjét. Goerne a Gyermekgyászdalok mellett Sosztakovics kései művét (Szvit Michelangelo Buonarroti verseire) és Beethoven Christian Gellert verseire komponált Hat dalát adja elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.