Véget ért a Mahler-ünnep

H A N G - J E G Y

2008. 09. 23. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Matthias Goerne betegségre hivatkozva, szerdán váratlanul lemondta a csütörtöki fellépést, így zárókoncert nélkül ért véget a IV. Budapesti Mahler Ünnep. Bár a világsztár bariton sokat jelenthetett volna a magyar közönség és Mahler kapcsolatának erősítésében a Gyermekgyászdalok minden bizonnyal felejthetetlen interpretációjával, enélkül is emlékezetes marad az idei programsorozat, amelyre két új magyar mű is született: Csemiczky Miklós Scherzo all’ongarese című darabja és Dubrovay László Magyar rapszódiája. Nem mindennapi lehetőség a magyar zeneszerzőknek Fischer Iván és a fesztivál rezidens együttese, a fesztiválzenekar felkérése, ami az évek alatt hagyománnyá vált, ritka ugyanis, hogy egy szerző akár egy mahleri méretű zenekarra komponálhat, és különösebb szervezés nélkül rövid időn belül megszólalhat a műve. Matthias Goerne ugyan nem jött el, de az énekesek közül itt volt Christianne Stotijn, Robert Dean Smith és Birgit Remmert, énekelt a Magyar Rádió Női Kara és Gyermekkórusa, Dubrovay művében pedig Ács Ákos mutathatta meg, milyen kiváló klarinétszólista.
A Mahler-ünnep több intézmény összefogásából jön létre, hiszen azt nem csak Fischer Iván és a fesztiválzenekar jegyzi: a Művészetek Palotája szervezi a sztárelőadót is felvonultató zárókoncertet, a Magyar Rádió közvetítésekkel és háttérműsorokkal támogatja a koncertsorozatot, a zenetudományi szakma tudományos szimpóziumokkal veszi ki a részét, és a szervezők közé tartozik a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem is. Ennek ellenére a közel egyhetes fesztivál szinte kötelező érvényűen veszteséges, de Fischer Iván azt vallja: így is megéri. Ez különösen a hazai közönségnek ajándék, a Mahler-ünnep egyre inkább a nemzetközi zenei élet részét képezi, sokan kifejezetten ezért utaznak Budapestre.
A koncertek ugyan véget értek, de a hozzájuk kapcsolódó két kiállítás szeptember 28-ig megtekinthető a Művészetek Palotája előcsarnokában. Az egyik Mahler, a Mozart-karmester címmel a világ legnagyobb Mahler-gyűjteményéből, a párizsi Gustav Mahler Zenei Archívumból érkezett Budapestre, ez dokumentumok, fotók és levéltári anyagok segítségével Mahler a Mozart-operák modern előadási gyakorlatának kialakításában betöltött szerepét mutatja be. A másik tárlatot a Kanadában élő Fülöp Péter lemezgyűjteményéből állították össze, és az idei hangversenyeken eljátszott Mahler-művek, a Dal a Földről és a 3. szimfónia különböző felvételeit sorakoztatja fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.