Zene kilenc városban

Egy híján ötvenéves a Budapesti Zenei Hetek, amely a főváros első és legrégebbi hagyományú zenei fesztiválja. A Filharmónia Kht. által szervezett találkozót hosszú ideje Bartók halálának évfordulójához igazítják, így az idén is szeptember 25-én, az előestén rendezik a nyitóhangversenyt a Zeneakadémián.

2008. 09. 27. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Isabelle Fausttal muzsikál a Württembergische Philharmonie a Budapesti Zenei Hetek nyitókoncertjén, ahol a Concerto is elhangzik. A művésznő ígéretes pályája elején első alkalommal játszik Magyarországon, s koncertműsorának különlegessége Schumann hazánkban ritkán játszott Hegedűversenye lesz. Másnap, az évfordulón egy nem mindennapi páros áll a pódiumra: Kocsis Zoltán partnere Vadim Repin lesz. Bartók Béla emlékének ajánlott hangversenyük a 63 éve elhunyt zeneszerző 1. rapszódiájával indul.
A Budapesti Zenei Hetek több kisebb fesztivált is magába foglal. Az egyik a Korunk zenéje, amely az idén már 34. alkalommal sorakoztatja fel a legújabb magyar zeneműveket. Ezúttal 33 zeneszerző 86 műve hangzik el ennek a részében, ebből 23 ősbemutató és hét magyarországi bemutató lesz. Utóbbiak közül kiemelkedik a száz éve született Olivier Messiaen nagyszabású oratorikus kompozíciója, a Trios Petites Liturgies de Présence Divine, illetve Karl Stockhusen egyik utolsó kompozíciója, a Hoffnung, ez hazánkban hangzik el másodszor a világon. A Korunk zenéje is több sorozatot integrált: folytatódik az Ősbemutatók, az Elektrokoncertek és a Klenyán Csaba nevével fémjelzett Magyar klarinét antológia elnevezésű sorozat.
Tíz éve egészen biztos voltam abban, hogy eljutunk idáig, öt éve pedig egészen biztos, hogy nem – így vezette fel Bubnó Tamás művészeti vezető a 10. Magyarok Nagyasszonya Nemzetközi Egyházzenei Fesztivált. Ezt a seregszemlét a Budapesti Énekes Iskola hívta életre egy évtizeddel ezelőtt, mostanra azonban betagozódott a Filharmónia szárnyai alá. A maga nemében egyedülálló összművészeti találkozó a koncertek mellett liturgikus szertartásokat, zenetudományi előadásokat, filmvetítéseket, népzenei és kortárs zenei programokat, kiállításokat is kínál, ráadásul az egyházzenei előadók színe-javát sorakoztatja fel. Az idei események közül kiemelkedőnek ígérkezik a Vespro della Beata Vergine című Monteverdi-oratórium, amelyet a világhírű New College Oxford fiúkórusa szólaltat meg, az orosz Svetilen énekegyüttes és a kassai Szent Cirill és Metód Katedrális Kórusának fellépése, Szokolay Balázs ad Liszt-estet, a Tomkins Énekegyüttes Lassus nagyszabású Cantiones Sacrae ciklusát énekli, a liturgiának a népzenében való megjelenését pedig a híres fiatal prímás, Pál István „Szalonna”, édesapja, a neves kárpátaljai népzenegyűjtő és harmonikás, valamint a Zeneakadémián népzene szakos Eszter húga mutatja be. A Budapesti Zenei Hetek részében bemutatkoznak a művészeti ösztöndíjas fiatalok, és itt ismerhetjük meg a francia kul-túrattasé, Jerome Bloch másik arcát: a zongoraművészét.
A Filharmónia nemcsak Budapesten, hanem a Dunántúlon is tevékeny, számos vidéki bérletet szervez. A most kezdődő szezonra tovább bővül a városok köre, Nagykanizsa és Dorog is csatlakozott, így az idén kilenc településen tizenegy bérletet árusítanak. Bár az anyagiakról még semmi konkrétumot nem tud a jövő évről, a Filharmónia bizakodik és készül: 2009 nemcsak a zeneszerzők – Purcell, Händel, Haydn, Mendelssohn –, hanem az általuk szervezett sorozatok tekintetében is a jubileumok éve lesz, jövőre ünnepli ugyanis alapítása negyedszázados évfordulóját a Soproni Régi Zenei Napok, a Szombathelyi Nemzetközi Bartók Fesztivál és a Budapesti Zenei Hetek ötvenéves lesz, míg a Korunk Zenéjét 35. alkalommal rendezik majd meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.