Zöldenergia: nem aknázzuk ki lehetőségeinket

Miközben évről évre nő a háztartások villanyszámlája, Magyarországon nincs mód arra, hogy az otthonokban felszerelt szélkerekek, napelemek és -kollektorok segítségével visszafelé „pörgessük” a villanyóra számlálóját, mint például Ausztriában. Ráadásul a piacra belépő termelők kötelesek a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányítónak felajánlani megvételre a megtermelt villamos energiát.

Velkei Tamás
2008. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak rendkívül alacsony teljesítőképességű „kiserőmű” (szélkerék, napelem) szerelhető föl a háztartásokban, ám ez még egy hétköznapi elektromos gépet sem képes tartósan működtetni. Ez azért is elkeserítő, mert így az önkormányzatok, kistérségi csoportosulások képtelenek kiaknázni a földhő, a nap, a szél vagy a folyóvizek energiáját, és szűkebb régiójukat ellátni olcsón megtermelt, környezetbarát energiával. Az sem kedvez az önkormányzatoknak, hogy a villamos energiáról szóló törvény értelmében az energiatermelőnek „erőművi teljesítőképességét köteles felajánlani”. Ugyanakkor Ausztriában és Norvégiában a víz-, Németországban és Izlandon a földhőben rejlő lehetőségeket aknázzák ki egyre szélesebb körben és decentralizált rendszerben.
– A rendszer szabályozása sem ösztökélő, mivel menetrendet kell készíteni a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) részére, és ha a termelő ettől eltér, kilowattóránként öt forint büntetést kell fizetnie – nyilatkozta lapunknak Olajos Péter MDF-es európai parlamenti képviselő. Pedig a már idézett törvény kitér rá: a környezet és a természet védelme, valamint a felhasználható energiaforrások bővítése érdekében elő kell segíteni a megújuló energiaforrás felhasználását. – Persze kordában kell tartani, és tervezhetővé kell tenni a termelést, de csak azért, hogy az ország tudjon takarékoskodni, hogy ne vásároljon többet külföldről, mint amire szüksége van – mondta Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke. Hozzáfűzte: más, józan ésszel fölfogható indokot nem tud, ami miatt ne lehetne megengedni a településeknek, illetve a lakosságnak, hogy önmaga állítsa elő azt a zöldenergiát.
– Mielőbb el kell készülnie egy megújulóenergia-stratégiának és energiahatékonysági, illetve -takarékossági programnak – hívta föl a figyelmet a helyzet tarthatatlanságára Beliczay Erzsébet, a Levegő Munkacsoport elnökhelyettese. Hozzátette: probléma, hogy nem gondolkodunk távlatokban, és az is hibás elképzelés, hogy mindegy milyen áron, csak teljesítsük az EU elvárásait a megújuló források százalékát illetően. Beliczay Erzsébet arra célzott, hogy Magyarország zöldenergia vállalásakor túlzottan is a fa- és szalmatüzelést részesíti előnyben. Az elnökhelyettes azt sem érti, miért nem kutatjuk kellőképpen a geotermikus energiában rejlő lehetőségeket, hiszen később exportálhatnánk a kifejlesztett technológiákat, illetve hogy a magyar állam miért nem teremti meg a feltételeit annak, hogy a pénzembereknek megérje befektetni tőkéjüket az alternatívenergia-szektorba. Ezért a környezetvédő azt javasolja az önkormányzatoknak, fogjanak aláírásgyűjtő akciókba, mert csak így lehet nyomást gyakorolni a kormányzatra.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke azonban inkább pénzt gyűjtene, mert az alternatív energiaforrások, a szél vagy a geotermia kiaknázásához több forrásra lenne szükség a jelenleginél. – Mielőbb kell egy átfogó országos projekt, ahol a zöldenergia előállítása mellett az energiatakarékos beruházásokra is lehetne pályázni, persze nem a panelprogramra gondolok, amely ad is meg nem is – tette hozzá az elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.