A falvaknál betelt a pohár

Soha nem látott összefogás valósul meg a kormány iskolaromboló politikája ellen. A kistelepülések nem tűrik tovább az intézménybezárásokat, és tiltakozó nagygyűlést hívnak össze, amelyen törvénymódosító javaslatokat fogalmaznak meg a kisiskolák pozitív diszkriminálása érdekében. A gyűlésre több száz polgármestert várnak. Az akciót a Tolna Megyei Közgyűlés elnöke szervezi, a helyszín az iskolamentés szimbólumává vált Sárszentlőrinc lesz.

2008. 10. 13. 18:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Országos méretűvé duzzadt a Tolna megyei települések iskolamentési akciója. A küzdelmet elindító 22 polgármesterhez mára több száz elöljáró csatlakozott, akik október 18-án tiltakozó nagygyűlést tartanak az intézménybezárások ellen a mára az iskolamentés szimbólumává vált Sárszentlőrincen.
A megye 22 polgármestere a Tolna Megyei Közgyűlés elnökének javaslatára még idén májusban közös nyilatkozatot fogadott el és alapítványt létesített a megye kisiskoláinak megmentéséért. Az alapítvány tőkéjéhez a csőd szélére sodródott önkormányzatok tíz-tízezer forinttal járultak hozzá, a szervezet nyilvántartásba vételekor azonban a Tolna Megyei Önkormányzat azonnal húszmillió forintot utal át az alapítvány számlájára. A szervezet támogatást vár a helyi vállalkozóktól és egyéb szervezetektől is. A tavaszi kezdeményezés azért volt precedensértékű, mert először fordult elő, hogy nem civilek, illetve nem egy-egy falusi polgármester próbált valahogyan pénzt szerezni, hanem a megyei vezetés ismerte fel: nem az az érdeke, hogy csupán a városokban legyenek iskolák, a falvak pedig lassú vegetálásra kényszerüljenek, ahonnan elmenekülnek a fiatalok, és amely így néhány évtized múlva elnéptelenedik és kihal.
Puskás Imre Tolna megyei közgyűlési elnök kezdeményezése országos népszerűséget ért el, hamarosan negyvenháromra duzzadt a támogató települések száma.
Puskás ugyanakkor lapunknak kijelentette: példaértékű, ha egy megye támogatja a kistelepüléseket, és erre biztatja a többi megyei képviselő-testületet is, de ez önmagában nem elég: együttes erővel kell fellépni a kormány iskolaromboló politikája ellen, és olyan változtatásokat kell kicsikarni, amely plusztámogatásban részesíti a kisiskolákat. Puskás ezért óriási szervezkedésbe fogott, és október 18-ra országos polgármesteri tiltakozó nagygyűlést hoz létre. A sárszentlőrinci rendezvényre több száz polgármestert várnak, meghívták a parlamenti pártok vezető oktatáspolitikusait és Hiller István oktatási minisztert is. Lapunk információi szerint közülük eddig csupán Pokorni Zoltán korábbi oktatási miniszter, a Fidesz alelnöke jelezte, hogy részt vesz a rendezvényen. Az akcióhoz csatlakozott az Élőlánc Magyarországért Mozgalom is, amely egy adománygyűjtés után 12 millió forintot osztott szét a csőd szélén álló falusi iskolák között.
Puskás Imre rámutatott arra is: nem egyszerűen tiltakozó demonstrációt tartanak majd, hanem egy olyan nagygyűlést, amelyen országgyűlési módosító javaslatokat fogalmaznak meg a kisiskolák pozitív diszkriminálása érdekében. Ismert: a polgári kormány idején plusztámogatást kaptak az alacsony létszámú falusi iskolák, Hillerék azonban csoportot finanszíroznak. A kis létszámú iskolák így gyakorlatilag halálra vannak ítélve, mert a kevés gyerek után alig kapnak állami támogatást. Puskás leszögezte: komoly társadalmi probléma, hogy a jelenlegi kormány költségvetési, pénzügyi kérdésként kezeli a kistelepülési iskolák fenntartását vagy bezárását, pedig ez társadalomfilozófiai kérdés.
A tiltakozó nagygyűlésnek az a Sárszentlőrinc ad otthont, amely mára a kisiskolák élethalálharcának szimbólumává vált. Emlékezetes: nyáron többször beszámoltunk arról, hogy a szomszéd település, Nagydorog megpróbálja elcsalni a sárszentlőrinci gyerekeket a helyi iskolából, mert ha nagyobb létszámú osztályokat tud működtetni, több pénzt kap az államtól. A nagydorogi pedagógusok a nyári szünetüket – vélhetőleg utasításra – arra áldozták, hogy Sárszentlőrincen házról házra próbálják „ellopni” a diákokat. Demény Ká-roly, Sárszentlőrinc polgármestere azonban az elmérgesedő vitától és a közben kapott életveszélyes fenyegetésektől sem ijedt meg, és egyben tartotta a kis iskolát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.