A legendák földje, Énlaka

Énlakát nem véletlenül nevezik a legendák földjének, Székelyföld kétségkívül egyik legérdekesebb települése. Azt az „Erdélyt” képviseli, amelyet a szívünkben őrzünk, azt, amelyből a rendszerváltás óta a felkapottabb településeken sajnos már kevés maradt.

2008. 10. 09. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Énlaka megőrizte a hagyományos, archaikus formákat mutató tájjelegű építészetet, a régi településformát, amelynek felépítésén ma is felismerhető a tizedrendszer, a családok, vagyis a nemzetségek utcák szerinti letelepedése. Minden este végigvonul a falun a mezőről hazatérő tehéncsorda, és onnantól kezdve nem lehet úgy sétálni a községben, hogy ne kínálnák meg a gyerekeket egy-egy bögre frissen fejt tejjel. A friss levegőt áthatja a széna illata, autók helyett szekerek és hosszú sorban vonuló libák gágogása töri meg a csendet. A távolabbi múltból sok az emlék: Énlaka ugyanis az első századokból ott maradt római településre épült rá, rovásírásos feliratos gyönyörű kazettás mennyezetéről elhíresült unitárius temploma is az egykori Jupiter-szentély köveiből épült. A rovás az unitáriusok legfontosabb hittételét hirdeti: „Egy az Isten”. Nem véletlen, hogy tizenöt éve felterjesztették a világörökség részének is. Orbán Balázs A Székelyföld leírása című művében Muzsnay György mesterember által felvésett ősi írásról ekként vélekedett: „Nevezetes és megbecsülhetlen nemzeti kincs e felirat, mert az az oly sokak által kétségbe vont hun-scitha irásnak ma létező egyedüli példánya, mely az egyoldalu tagadásnak minden utját bevágja. Bizonyitványa annak, hogy ezen ős, még Ázsiából kihozott irásmodor a 17-ik században mint felirati irmodor annyira elvolt terjedve, hogy az egyszerű falusi mesteremberek is ismerték; s midőn Musnai György nevét és hitel-vét az ős székely betűkkel oda feljegyzé, nem gondolta, hogy az által nevét örökitendi, nem gondolta, hogy nemzetének egy oly kincsét teve le, mely ma már egyetlen a maga nemében.”
Énlaka valódi tündérvilág, mi sem bizonyítja jobban, mint Firtos lovának legendája. A lovat a Firtos várában lakó tündérkisasszony ajándékozta szerelmének. Amikor azonban lezuhantak a szakadékba, ez a ló fennakadt a sziklán, s mivel tündér lova volt, azóta jelzi az időjárást: ha fehér, meleg lesz, ha sötét, eső várható.
Énlaka elsősorban a hagyományos mezőgazdaságból él, és ebből következik, hogy kevésbé vonzó a fiatalok számára, a lakosság döntő többsége idős, és az iskola is utolsó évfolyamával működik. A hagyományos gazdálkodás, az öko-bio életforma azonban a nagyvárosban robotolóknak valóságos paradicsom. Néhány üresen álló, düledező, műemlék jellegű házat vásároltak meg anyaországiak, s hozták rendbe nyaralónak, így került oda többek között a legendás Illés együttes névadója, a tavaly elhunyt Illés Lajos is feleségével, Makkai Lillával. A falusi turizmus virágzik, és ez élteti a települést. Az unitárius lelkész fia, Dancs Alpár működteti a változatos szálláslehetőségek sorát, rugalmasan, minden egyéni igényt kielégítve, így aztán Énlakán mindenki megtalálhatja azt, amiért jött. Sokan érkeznek egy-egy éjszakára a környékbeli kirándulók közül, hiszen a közeli hegyek erre kiválóan alkalmasak, de akadnak olyanok is, akik azért keresik fel Énlakát, mert távol a város zajától – s a település legtöbb pontján a térerőtől is –, ebben a kis tündérvilágban szeretnék kipihenni az év fáradalmait. A híres magyar vendégszeretet itt valóban érezhető, és még véletlenül sem érezzük úgy, hogy az csak a pénzünkért jár. Az idegenforgalom mellett Budapest is segíti a helyben maradást: az V. kerület testvérvárosának fogadta Énlakát, és hatvannyolc porta karbantartását támogatja.
A falu lélekszáma kicsi, kétszáznál is kevesebben is lakják. Székely góbék azonban akadnak közöttük is. A már említett Dancs Alpár is ilyen. Énlaka büszke székely vendéglátósa valóban mindent megtesz azért, hogy a pihenni vágyók maximálisan jól érezzék magukat. A korhűen felújított és berendezett vendégházaiban vagy a községben élő családoknál akár ötven embernek tud szálláshelyet biztosítani. Nem jelent problémát az sem, ha valaki kedveli a jófajta szilvóriumot, ugyanis Alpár kérdés, illetve kérés nélkül kínálja meg azzal a vándort, s közben folyton lesi, miben járhat vendégei kedvében. Énlaka tehát nem egyszerűen egy székely kisfalu, annál sokkal több, szakrális örökséggel bíró, a hétköznapi gondokat messzire űző hely, ahol lényegtelenné és nevetségessé válik globalizált világunk minden „vívmánya”. Énlakát, a legendák földjét ajánljuk mindenkinek: baráti társaságoknak, természetjáróknak, s nem utolsósorban családoknak. A Firtos hegy nyugati lábánál elhelyezkedő faluban Dancs Alpár télen-nyáron várja vendégeit, akivel a Székelyszállás.hu internetes oldalon keresztül is kapcsolatot lehet teremteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.