Énlaka megőrizte a hagyományos, archaikus formákat mutató tájjelegű építészetet, a régi településformát, amelynek felépítésén ma is felismerhető a tizedrendszer, a családok, vagyis a nemzetségek utcák szerinti letelepedése. Minden este végigvonul a falun a mezőről hazatérő tehéncsorda, és onnantól kezdve nem lehet úgy sétálni a községben, hogy ne kínálnák meg a gyerekeket egy-egy bögre frissen fejt tejjel. A friss levegőt áthatja a széna illata, autók helyett szekerek és hosszú sorban vonuló libák gágogása töri meg a csendet. A távolabbi múltból sok az emlék: Énlaka ugyanis az első századokból ott maradt római településre épült rá, rovásírásos feliratos gyönyörű kazettás mennyezetéről elhíresült unitárius temploma is az egykori Jupiter-szentély köveiből épült. A rovás az unitáriusok legfontosabb hittételét hirdeti: „Egy az Isten”. Nem véletlen, hogy tizenöt éve felterjesztették a világörökség részének is. Orbán Balázs A Székelyföld leírása című művében Muzsnay György mesterember által felvésett ősi írásról ekként vélekedett: „Nevezetes és megbecsülhetlen nemzeti kincs e felirat, mert az az oly sokak által kétségbe vont hun-scitha irásnak ma létező egyedüli példánya, mely az egyoldalu tagadásnak minden utját bevágja. Bizonyitványa annak, hogy ezen ős, még Ázsiából kihozott irásmodor a 17-ik században mint felirati irmodor annyira elvolt terjedve, hogy az egyszerű falusi mesteremberek is ismerték; s midőn Musnai György nevét és hitel-vét az ős székely betűkkel oda feljegyzé, nem gondolta, hogy az által nevét örökitendi, nem gondolta, hogy nemzetének egy oly kincsét teve le, mely ma már egyetlen a maga nemében.”
Énlaka valódi tündérvilág, mi sem bizonyítja jobban, mint Firtos lovának legendája. A lovat a Firtos várában lakó tündérkisasszony ajándékozta szerelmének. Amikor azonban lezuhantak a szakadékba, ez a ló fennakadt a sziklán, s mivel tündér lova volt, azóta jelzi az időjárást: ha fehér, meleg lesz, ha sötét, eső várható.
Énlaka elsősorban a hagyományos mezőgazdaságból él, és ebből következik, hogy kevésbé vonzó a fiatalok számára, a lakosság döntő többsége idős, és az iskola is utolsó évfolyamával működik. A hagyományos gazdálkodás, az öko-bio életforma azonban a nagyvárosban robotolóknak valóságos paradicsom. Néhány üresen álló, düledező, műemlék jellegű házat vásároltak meg anyaországiak, s hozták rendbe nyaralónak, így került oda többek között a legendás Illés együttes névadója, a tavaly elhunyt Illés Lajos is feleségével, Makkai Lillával. A falusi turizmus virágzik, és ez élteti a települést. Az unitárius lelkész fia, Dancs Alpár működteti a változatos szálláslehetőségek sorát, rugalmasan, minden egyéni igényt kielégítve, így aztán Énlakán mindenki megtalálhatja azt, amiért jött. Sokan érkeznek egy-egy éjszakára a környékbeli kirándulók közül, hiszen a közeli hegyek erre kiválóan alkalmasak, de akadnak olyanok is, akik azért keresik fel Énlakát, mert távol a város zajától – s a település legtöbb pontján a térerőtől is –, ebben a kis tündérvilágban szeretnék kipihenni az év fáradalmait. A híres magyar vendégszeretet itt valóban érezhető, és még véletlenül sem érezzük úgy, hogy az csak a pénzünkért jár. Az idegenforgalom mellett Budapest is segíti a helyben maradást: az V. kerület testvérvárosának fogadta Énlakát, és hatvannyolc porta karbantartását támogatja.
A falu lélekszáma kicsi, kétszáznál is kevesebben is lakják. Székely góbék azonban akadnak közöttük is. A már említett Dancs Alpár is ilyen. Énlaka büszke székely vendéglátósa valóban mindent megtesz azért, hogy a pihenni vágyók maximálisan jól érezzék magukat. A korhűen felújított és berendezett vendégházaiban vagy a községben élő családoknál akár ötven embernek tud szálláshelyet biztosítani. Nem jelent problémát az sem, ha valaki kedveli a jófajta szilvóriumot, ugyanis Alpár kérdés, illetve kérés nélkül kínálja meg azzal a vándort, s közben folyton lesi, miben járhat vendégei kedvében. Énlaka tehát nem egyszerűen egy székely kisfalu, annál sokkal több, szakrális örökséggel bíró, a hétköznapi gondokat messzire űző hely, ahol lényegtelenné és nevetségessé válik globalizált világunk minden „vívmánya”. Énlakát, a legendák földjét ajánljuk mindenkinek: baráti társaságoknak, természetjáróknak, s nem utolsósorban családoknak. A Firtos hegy nyugati lábánál elhelyezkedő faluban Dancs Alpár télen-nyáron várja vendégeit, akivel a Székelyszállás.hu internetes oldalon keresztül is kapcsolatot lehet teremteni.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése