Talán nem is kerülhetett volna alkalmasabb helyre a Művészetek Palotája (Müpa) elmúlt három évének leglátványosabb pillanatait megörökítő fotókiállítás, mint az Unter den Lindenen található magyar külképviseletre. Ez ugyanis közvetlenül a nemrégiben a Hitler-szobor lefejezésével elhíresült Madame Tussaud panoptikumának szomszédságában áll, s az új monumentális holokauszt-emlékműtől, s a szintén kihagyhatatlan turisztikai látványosságnak számító brandenburgi kaputól és a Reichstagtól pár perc sétára esik.
Ez az első alkalom, hogy a Művészetek Palotája és a Ludwig Múzeum külföldön is bemutatkozott, s nem véletlen, hogy ezt először német földön tette. A Müpa külföldi vendégeinek többsége ugyanis német ajkú. A kiállítás alkalmából rendezett közönségtalálkozón többen úgy tették fel kérdéseiket, hogy utaltak arra: már jártak az épületben koncerten. (A jövő nyár eleji Wagner-fesztiválra a jegyek egyharmada máris külföldi, többségében német gazdára talált az interneten.) A Németország felé nyitás egyelőre sikeresnek tűnő kezdését novemberben ezerfős turisztikai konferencia folytatja, amelynek keretében Németország nagy utazási irodáinak vezetői és munkatársai tanácskoznak Budapesten, a Művészetek Palotájában.
Bár sokan féltek attól, hogy a megnyitóra elsősorban inkább a németországi magyar kolónia tagjai jönnek el, s a német szakemberek és sajtó inkább távol marad, ezek a félelmek nem igazolódtak be. Szálka Zsuzsanna (Müpa) és Székely Katalin (Ludwig Múzeum) prezentációja után sokkal hosszabban tették fel a valóban érdeklődő, érdemben is számottevő kérdéseket, mint egy átlagos előadás vagy sajtótájékoztató után. Többen segítséget is ígértek: Peter Spary, a Német–Magyar Baráti Társaság elnöke például a tízezres szervezet együttműködését ajánlotta fel, s meghívta a Müpa és a Ludwig Múzeum képviselőit a hét végére aktuális budapesti konferenciájára is.
A Művészetek Palotájának megjelenése alapjaiban kavarta fel a magyar kultúra állóvizét, hiszen az intézmény Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermének és a Fesztiválszínháznak a programajánlata már valóban teljes értékű része Európa kulturális vérkeringésének, a világ vezető zenekarai, karmesterei, szólistái fordulnak meg az intézményben. Fischer Ádám újévi, hagyományteremtő hangversenyén például a Londoni Filharmonikusok játszanak majd.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó