A vallás az emberek kenyere

Tavaly karácsonykor súlyos tragédia érte Baranyi Károly országos hírű pedagógust. A Nemzeti Pedagógus Műhely vezetőjének szervezetét egy agresszív baktérium támadta meg, s életének megmentése érdekében térd alatt amputálni kellett az egyik lábát. A fizikus-filozófus, aki az Antall-kormány idején az oktatási tárca főosztályvezetője volt, életkedvét nem törte le a betegség: továbbra is teljes erőbedobással dolgozni akar, ez azonban most elég nehéz, mert csak két mankóval tud közlekedni. Javítana a helyzetén egy korszerű műláb, ám ez nagyon sokba kerül.

2008. 10. 09. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbbi beszélgetésünkkor még kórházi kezelés alatt volt. Azóta már hazatérhetett. Most hogy érzi magát?
– Sajnos, nagyon hosszúra nyúlt a rehabilitációm, mert néhány héttel az amputációm után kinyílt, és elfertőződött a seb. Négy és fél hónapot kellett kórházban töltenem, de hála istennek, most már túl vagyok ezen az időszakon. Próbálok mindent ugyanúgy csinálni, mint régen, de ennek anyagilag nagy ára van: mindent át kell alakítani körülöttem, miközben kevesebbet tudok dolgozni, mert a sérülés jelentősen megnehezíti a közlekedésemet.
– Mi történt önnel?
– Egy nagyon agresszív baktérium támadott meg. Azóta sem tudjuk, pontosan mi okozta ezt, honnan került a szervezetembe, csak annyi bizonyos, hogy évek óta tartó cukorbetegségem jó táptalaj volt a terjedéséhez. Tavaly december 23-án észlelte a feleségem, aki egyébként orvos, hogy van egy inggombnyi érzékeny felület a talpamon. Ekkor még nem sejtettük, hogy milyen nagy a baj. Másnapra azonban ez a csomó már ötvenforintosnyi nagyságúra növekedett. Ekkor a feleségem kétségbeesve telefonálni kezdett a kórházak között, de szenteste sehol sem voltak fogadóképesek. 25-re azonban már buborékok jelentkeztek a bokámban, amiről a nejem számára világos volt a diagnózis. Azonnal kórházba vitt, ahol még aznap éjjel megműtöttek, de sajnos nagyobb volt a baj, mint ahogy azt az orvosok először gondolták, 28-ra már nem maradt más lehetőség: ha meg akarják menteni az életemet, le kell vágni a lábamat.
– Fel tudta dolgozni a tragédiát?
– Csak pillanatokig éreztem kétségbeesést. Segített a hitem: belenyugodtam, hogy ennek azért kell így történnie, mert ez Isten akarata. Ha az ember naponta mondja, hogy „legyen meg az akaratod”, akkor most ezt kell mondani. Sokan nem értik, fizikusként, a természet törvényeit ismerve, hogyan lehetek vallásos. A válaszom egyszerű: ha azt a tézist vallanám igaznak, hogy a világot a természet törvényei irányítják, akkor az egy olyan könyörtelen világ lenne, amelyben értelmetlen élni. A vallást sokan a nép ópiumának mondják, szerintem az emberek kenyere, amely átlendít olyan válsághelyzeteken is, ahol már semmi más nem segít.
– A betegsége veszélybe sodorta az anyagi biztonságát?
– A mai társadalmi helyzetben a tartósan beteg állapot szinte egyenlő az éhenhalással. Eszméletlen pénz ment el a négy és fél hónapos rehabilitációs kezelésre. Egy ideig táppénzen voltam, aztán rájöttem, hogy vállalkozóként nagyrészt magamnak fizetem ezt az összeget, vagyis olyan, mintha egyik zsebemből a másikba raknám a pénzt, így, habár messze nem vagyok teljesen egészséges, újra aktívan dolgozom. Ehhez azonban sok mindent meg kellett változtatnom: rengeteg pénz ment el a ruhatáram lecserélésére és az autónk átalakítására, a gáz és a fék most kézzel kezelhető, így sérülten is tudok vezetni. Hiába voltam évtizedek óta elismert tanár, köztudomású, hogy ez ma Magyarországon nem jár együtt anyagi megbecsültséggel. A tanítás mellett feleségemmel egy hajléktalanorvoslást végző kft.-t működtetünk, ami erkölcsileg szép, de szintén nem hoz extraprofitot, ráadásul az ígért adóváltozások sem kecsegtetnek semmi jóval.
– Tanít most valahol?
– Igen, bár mozgáskorlátozottságom miatt jóval kevesebbet, mint a betegségem előtt. Jelenleg a Szegedi Hittudományi Főiskolán filozófiai előadásokat tartok leendő papoknak, és a budai Szent Margit Gimnázium végzőseinek tanítom a filozófiát. Emellett hetente egyszer hittant tanítok fiataloknak, egyetemistáknak a Vörösmarty utcában, ez azonban nem jár fizetéssel. Az eseti óraadások sem jelentenek akkora keresetet, amiből meg is lehetne élni. Vállalnék többet is, de a járásom erősen korlátoz ebben.
– Magyarországon az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem finanszíroz a sérülteknek végtagprotézist?
– De igen, sőt többet is, ahogyan időközben változik a láb mérete. Ezek az eszközök néhány évtizeddel ezelőtt még professzionális termékek voltak, Németországban azonban ma már a protéziseket olyan anyagból készítik, amelyek a járást úgy megkönnyíthetik, hogy észre sem lehet venni, hogy valaki ezzel él.
– Mennyibe kerül egy olyan műláb, amivel járni is tudna?
– Magyarországon is lehet ilyet kapni. Érdeklődtem a hazai forgalmazó cégnél, nagyjából kétmillió forint az ára.
– Mikor döntöttek úgy, hogy a nyilvánossághoz fordulnak segítségért?
– A korszerű végtagprotézis ötlete sem az enyém volt, hanem a barátaimé, kollégáimé és egykori tanítványaimé. A tettek mezejére Hegedűs Endre zongoraművész lépett, aki tudását adja a cél érdekében. Ő ad majd jótékonysági hangversenyt a megsegítésemre október 1-jén, szerdán 19 órától a Szent Margit Gimnáziumban. A Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Gyógyszerész Kamara is felhívásban fordult tagjaihoz a támogatásom érdekében, mert a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen 1974-től 2007-ig harminchárom éven keresztül – ingyen – tanítottam fizikára, készítettem fel felvételi vizsgára orvosnak, gyógyszerésznek készülő, egyetemre jelentkező fiatalokat, ma a világ minden táján dolgozó orvosokat, gyógyszerészeket.
– A legtöbb ember, akit ilyen súlyos tragédia ér, magába fordul, elveszíti munka- és életkedvét, és megkeseredett ember lesz. Önnek mi adja az erőt?
– Az életkedvemet a feleségem és az öt gyermekem őrizte meg, akik a betegségem óta állandóan körülöttem forognak, és csak úgy ontják rám a szeretetüket. A belőlük áradó erő az, ami nekem is lendületet ad ahhoz, hogy ugyanolyan élvezettel vessem magam a munkába, ahogyan korábban. Amíg nem tudok újra rendesen mozogni, addig sem tétlenkedem. Időm nagy részét írással töltöm, most éppen teljesen átdolgozva újraírom korábbi művemet, a háromkötetes Fizikai gondolkodás iskolája című könyvet, amelynek korábbi kiadásaiból már az összes példány elfogyott. Ez az érettségizőknek, felvételizőknek, műszaki képzésen tanuló egyetemistáknak nyújt segítséget a fizika valódi megismerésében. Nincs miért elcsüggedni: nem tudom, tudják-e, de Loyolai Szent Ignácnak fiatalkorában egy ágyúgolyó szétroncsolta a lábát. Miután más úgy érezte volna, véget ért az élete, ő nem adta fel ilyen könnyen, és a tragédia után vitte véghez az igazán maradandó dolgot, létrehozta a jezsuita rendet. Az ő életfelfogását tartom a szemem előtt én is.

(Aki a Baranyi Károly megsegítésére szerda este rendezendő jótékonysági koncerten nem tud részt venni, de szívesen támogatná a másokon mindig az elsők között segítő szakembert, az megteheti a 11773061-03961258 bankszámlaszámon.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.