Dobozba zárt hősök

Hatalmas ásásba kezdenek ma Ukrajna egyik kis településén, hogy megtalálják és beazonosítsák azt a huszonkét magyar honvédet, aki a falu védelmében esett el a második világháborúban. Egy építkezésen ugyanis tizet már megtaláltak a magyar hősi halottak csontvázai közül, de azonosító jelet csak kettőnél leltek. Mint megtudtuk, egy család már jelentkezett is, hogy az egyik katona a rokonuk lehetett, de azonosítás híján csak akkor hozhatják haza a hozzátartozójukat, ha kifizetik a több százezer forintos DNS-vizsgálatot. Erre ugyanis nincs pénze az államnak.

2008. 10. 09. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különös helyen várnak jobb sorsukra annak a második világháborúban elesett tíz magyar katonának a földi maradványai, amelyeket az ukrajnai Bukovna településen találtak meg egy építkezésen. Információink szerint a csontokat jelenleg kartondobozokban őrzik a falu művelődési házában, ahol ukrán és magyar szakértői csoportok is vizsgálatokat végeztek a leleteken. Mivel a katonák újratemetéséhez a Beregszász és Munkács közötti Dercen községben kívánnak emlékhelyet létrehozni, egyelőre kérdéses, hogy a második világháborús hősi halottak csontvázai mikor kerülhetnek a dobozokból méltóbb helyre. A szakértők egy része kisebb fajta szenzációt emlegetett, amikor ráleltek két katona, köztük a fejlövésben meghalt gyomai Reinschrott József tartalékos honvéd dögcédulájára, a háborús keresőszolgálat szerint azonban ez akár minden kapavágásnál előfordulhat az ukrajnai Galíciában. Bukovnában több mint harminc magyar katona lelte halálát, amikor kézitusára vállalkozott az oroszok egyik alakulatával, de a környéken még több száz honfitársunk vesztette életét a harcokban és a hadifogolytáborokban. Mivel egyelőre még az is megválaszolásra vár, hogy valójában kiket találtak meg az 1944-ben az első magyar hadsereg helyszínen harcoló katonái közül, mától egy helyi régészprofesszor vezetésével minden eddiginél nagyobb feltárási munkák indulnak, hatalmas ásásba kezdenek, hogy ráleljenek az azonosítókra, illetve a többi elesett katona holttestére.
Holló Józseftől, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum igazgatójától megtudtuk: a településen egy régi templom helyén kívánnak kápolnát építeni, és az alapozási munkák közben találtak rá egy tömegsírra. Ez azonban nem azt jelenti, hogy egymásra hányt holttesteket leltek, hanem szabályos temetés lehetett, hiszen egymás mellé fektetett katonák ép csontvázait ásták ki. (A halottak lábait az egykori templom szertartása szerint Kelet felé fordították.) A holttestek mellett használati tárgyak is voltak, például találtak borotvát és egy korabeli pénzzel teli tárcát is. Ezek szintén segíthetik az azonosítást. A területen egyébként a hivatalos adatok szerint 22 magyar katonát temethettek el, és a hadtörténeti intézetben őrzött nyilvántartások és veszteségkartonok alapján egyértelmű, hogy ők az első magyar hadsereg 18. könnyűhadosztályának 49/1-es
zászlóaljánál szolgáltak.
A ma kezdődő exhumálásnál tehát az várható, hogy további tizenkét magyar honvéd földi maradványa is előkerül a föld alól. Előfordulhat azonban az is, hogy sok tetemhez nem találnak azonosítót. Ilyenkor legfeljebb a DNS-vizsgálat segítene, de erre nem szánt pénzt a magyar állam.
– Sokezres nagyságrendben kerülhetnek elő második világháborús magyar hősi halottak a volt Szovjetunió területén, így nincs mód arra, hogy az összes áldozat földi maradványait hazahozzuk, ahogyan arra sincs, hogy mindegyik azonosíthatatlan tetemnél elvégeztessük a DNS-vizsgálatot, hiszen egy ilyen vizsgálat százezrekbe kerül – mondta el Holló József. A tábornok emlékeztetett arra: Oroszországban eddig 376 emlékhelyet és két központi temetőt (Rutkino, Borgyirevka) kellett létrehozni a magyar áldozatok újratemetéséhez. A most Bukovnában megtalált katonáknak egy régi temető helyén, egy volt lokátordombon alakítanak ki emlékközpontot, amit „A megbékélés temetőjének” neveznek el. Azért kapja a temető ezt a nevet, mert a terveik szerint ide nemcsak magyar, hanem más nemzetiségű hősi hallottak is kerülhetnek majd.
A hozzátartozók persze haza is hozhatják egy-egy fellelt rokonuk holttestét, de ez meglehetősen körülményes.
– Ha nincs egyértelmű azonosítás, akkor ki kell fizetniük a szükséges DNS-vizsgálatot, a HM csak a szállításban tud segíteni a rokonoknak – közölte Holló József. Tájékoztatása szerint egy család már jelentkezett is, amelyik állítja, hogy a nagyapjuk Bukovnában hunyt el, velük már fölvették a kapcsolatot. Hamarosan újabb magyar szakértői csoport látogat Ukrajnába, és az esetleges hazaszállításhoz szükséges engedélyekről is tárgyalnak majd.
Az egyutcás Bukovnát a második világháború idején más egységekkel együtt a 19. békéscsabai gyalogezred ikerezredének első zászlóalja védte az orosz támadással szemben. A hírek szerint a falu idős lakói még emlékeznek arra, hogy a község területén folyt harcokban „a különösen magas növésű” tíz magyar honvéd veszthette életét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.