Sebestyén Mártát senkinek sem kell bemutatni. Talán nem túlzás azt állítani: több mint népszerű énekes, egyenesen fogalom. Amit ő tud, az keveseknek adatik meg: beleérző képessége révén pillanatok alatt hidat épít népek, kultúrák közé. Sebestyén Márta mindig dalol. Nincs olyan helyzet, amire ne tudna kapásból egy éneket. Amikor beszélgetünk, a kérdésekre sokszor egy dallal kezdi a választ. Valahogy így lehetett akkor is, amikor Peter Gabriel most, 12 év után megjelentetett Big blue ball című lemezére felvették a Rivers című számot.
– Még 1996-ban Peter Gabriel meghívott egy workshopra. Számomra szokatlan kísérlet volt: bementünk a stúdióba ismeretlen zenészekkel, köztük volt Peter Gabriel is, és semmit nem beszéltünk meg előre. Én A Tiszáról a Dunába foly a víz… kezdetű dalt énekeltem, meg-megszakítgatva furulyázással. Nyolc percet zenéltünk teljesen spontán, és a végén Peter Gabriel azt mondta a csöndben: „Angyal szállt át a termen. Ezt a dalt Riversnek fogjuk hívni.” Érdekes, nem tudhatta, hogy folyókról énekeltem. Úgy látszik, bizonyos daloknak olyan egyértelmű az üzenete, hogy az a szöveg értése nélkül is átjön – meséli élményeit Sebestyén Márta. – Persze, ha megfelelően érzékenyek a zenészek, akkor még az ilyen spontán muzsikálásból is kisülhet értékes alkotás, de azért az a legjobb, ha tudja az ember, kivel zenél. A mostani zenésztársaimmal, Bolya Mátyással és Szokolay Dongó Balázzsal szavak nélkül is értjük egymást – fogalmaz Sebestyén Márta.
Hasonló élmények érték a nyáron Görögországban, ahol ifjúkori görög táncházi emlékeit is kamatoztathatta, és nemcsak a színpadon, hanem a számára olyan fontos közös zenélések alkalmával is. – Tavaly a görög nemzeti televízió forgatott rólam egy portréfilmet, amelynek a rendezője egyben az athéni hellén fesztivál művészeti igazgatója is, így jött a meghívás – mondja, majd rögtön hozzáteszi: úgy érzi, ennek a vonalnak még lesz folytatása. – Mindenképpen vissza szeretnék menni. Egy gyűjtőutat tervezek. A személyes élmény nagyon sokat jelent. Nekem nemcsak a felvételek, hanem az emberek, a táj is fontos, ezeket mind érezni szeretem, így a dalok nemcsak zenéket, hanem kötődéseket is jelentenek – vallja Sebestyén Márta, akit a görögök egy gyönyörű viselettel is megajándékoztak.
Sebestyén Márta azóta bejárta Erdélyt, ahol hét város hét felekezetének hét templomában énekelt nagy sikerrel. A ma este is megszólaló Nyitva látám mennyeknek kapuját… című összeállítása a velencei Redentore templom felkérésére született négy éve, ahová kifejezetten templomi atmoszférába illő műsort kértek. Amikor készítette a műsort, egyik dal hozta magával a másikat. Már évek óta hatalmas sikerrel szólal meg ez a több száz éves, történelmi korokat idéző, a szájhagyomány által megőrzött dalokból álló csokor kisebb-nagyobb változtatásokkal. Mostantól pedig lemezen is kézbe vehető.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése