Egyik dal hozta magával a másikat

Nyitva látám mennyeknek kapuját – Istenes és világi énekek címmel ma este fél nyolckor mutatja be új lemezét Sebestyén Márta a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében. Az énekesnőnek ez az első olyan albuma, amelyet saját maga állított össze.

2008. 10. 12. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sebestyén Mártát senkinek sem kell bemutatni. Talán nem túlzás azt állítani: több mint népszerű énekes, egyenesen fogalom. Amit ő tud, az keveseknek adatik meg: beleérző képessége révén pillanatok alatt hidat épít népek, kultúrák közé. Sebestyén Márta mindig dalol. Nincs olyan helyzet, amire ne tudna kapásból egy éneket. Amikor beszélgetünk, a kérdésekre sokszor egy dallal kezdi a választ. Valahogy így lehetett akkor is, amikor Peter Gabriel most, 12 év után megjelentetett Big blue ball című lemezére felvették a Rivers című számot.
– Még 1996-ban Peter Gabriel meghívott egy workshopra. Számomra szokatlan kísérlet volt: bementünk a stúdióba ismeretlen zenészekkel, köztük volt Peter Gabriel is, és semmit nem beszéltünk meg előre. Én A Tiszáról a Dunába foly a víz… kezdetű dalt énekeltem, meg-megszakítgatva furulyázással. Nyolc percet zenéltünk teljesen spontán, és a végén Peter Gabriel azt mondta a csöndben: „Angyal szállt át a termen. Ezt a dalt Riversnek fogjuk hívni.” Érdekes, nem tudhatta, hogy folyókról énekeltem. Úgy látszik, bizonyos daloknak olyan egyértelmű az üzenete, hogy az a szöveg értése nélkül is átjön – meséli élményeit Sebestyén Márta. – Persze, ha megfelelően érzékenyek a zenészek, akkor még az ilyen spontán muzsikálásból is kisülhet értékes alkotás, de azért az a legjobb, ha tudja az ember, kivel zenél. A mostani zenésztársaimmal, Bolya Mátyással és Szokolay Dongó Balázzsal szavak nélkül is értjük egymást – fogalmaz Sebestyén Márta.
Hasonló élmények érték a nyáron Görögországban, ahol ifjúkori görög táncházi emlékeit is kamatoztathatta, és nemcsak a színpadon, hanem a számára olyan fontos közös zenélések alkalmával is. – Tavaly a görög nemzeti televízió forgatott rólam egy portréfilmet, amelynek a rendezője egyben az athéni hellén fesztivál művészeti igazgatója is, így jött a meghívás – mondja, majd rögtön hozzáteszi: úgy érzi, ennek a vonalnak még lesz folytatása. – Mindenképpen vissza szeretnék menni. Egy gyűjtőutat tervezek. A személyes élmény nagyon sokat jelent. Nekem nemcsak a felvételek, hanem az emberek, a táj is fontos, ezeket mind érezni szeretem, így a dalok nemcsak zenéket, hanem kötődéseket is jelentenek – vallja Sebestyén Márta, akit a görögök egy gyönyörű viselettel is megajándékoztak.
Sebestyén Márta azóta bejárta Erdélyt, ahol hét város hét felekezetének hét templomában énekelt nagy sikerrel. A ma este is megszólaló Nyitva látám mennyeknek kapuját… című összeállítása a velencei Redentore templom felkérésére született négy éve, ahová kifejezetten templomi atmoszférába illő műsort kértek. Amikor készítette a műsort, egyik dal hozta magával a másikat. Már évek óta hatalmas sikerrel szólal meg ez a több száz éves, történelmi korokat idéző, a szájhagyomány által megőrzött dalokból álló csokor kisebb-nagyobb változtatásokkal. Mostantól pedig lemezen is kézbe vehető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.