Évfordulót ünneplő Magyar Virtuózok

Húszéves fennállását ünnepli a Magyar Virtuózok Kamarazenekar, amely éppen az idén nyerte el három évre a Nemzeti Ifjúsági Zenekar címet. Az együttes a közeljövőben Amerikában és Japánban turnézik, ezekből, valamint Faludi Judit csellóművész új lemezéből hallhatunk ízelítőt ma – a zene világnapján – kezdődő zeneakadémiai koncertsorozatukon.

2008. 10. 11. 20:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Virtuózok Kamarazenekar húszéves jubileuma alkalmából hirdette meg Virtuóz bérletét az őszi szezonra. A Zeneakadémián most induló, három hangversenyből álló sorozat első koncertjén ma este fél nyolckor a zene világnapja alkalmából is muzsikálnak. A műsor első fele Faludi Judit gordonkaművész nemrég megjelent Csellóvarázs című dupla CD-jének lemezbemutatója – igaz, nem hangzik el a teljes kétórányi gordonkamuzsika. Faludi Judit zongoraművész partnere, Kiss Gyula ugyanis nem tud ma este Budapesten fellépni, mivel éppen Dél-Koreában tanít. Így Faludi Judit a férjével, a Magyar Virtuózok Kamarazenekar vezetőjével, Szenthelyi Miklós hegedűművésszel rögzített művekből válogat: Händel Passacagliája és Kodály hegedű-cselló duója szólal majd meg.
A koncert a szünet után az együttes novemberi amerikai turnéjának anyagából ad ízelítőt, az október 31-i második hangverseny pedig a januári japán koncertkörút műsorába enged betekintést, s ennek is a művész házaspár a szólistája. A bérlet zárókoncertjén, december 11-én Szenthelyi Miklós testvére, Szenthelyi Judit zongoraművész lesz a vendég.
Szenthelyi Miklós Kossuth-díjas hegedűművész a húsz évre visszaemlékezve azt hangsúlyozza: egy tizenhat tagú együttes nem engedheti meg magának, hogy ne legyen mindenki egyénileg is nagyon jó, hiszen itt minden kihallatszik. A kényszerű változásokról is beszél, hiszen a kezdetihez képest alaposan megváltozott a zenekar tagsága. – A kezdeti felállás elég hosszú ideig működött. Amikor megalakultunk, a zenészek nagy része még főiskolás volt, a sok turné pedig nagyon vonzóvá tett minket. A többségnek még nem kellett szembesülni az egzisztenciális kihívásokkal, pusztán ebből ugyanis ma Magyarországon nem lehet megélni – fogalmaz Szenthelyi Miklós, majd hozzáteszi: a cserék nem okoztak különösebb törést a zenekar életében, mert a hegedűsök általában az ő tanítványai közül kerültek ki. Az együttes többszörösen is ünnepel az idén, mivel éppen a jubileum évében kapta meg a Nemzeti Ifjúsági Zenekar címet, amely három évig biztos támogatást jelent a kulturális tárcától.
Nemcsak a Magyar Virtuózok Kamarazenekar, hanem Szenthelyi Miklós is jubilál: harmincöt éve tanít a Zeneakadémián, jelenleg egyetemi docens. Amikor az előadó-művészet oktatásának alappilléreiről kérdezzük, három fontos szempontot említ. – Nagyon fontos, hogy a tanár ismerje az alaprepertoárt, hiszen minél több darabot játszott el koncerten, annál több tapasztalatot tud átadni. Ha igazam van, azt az igazolja, hogy a nagy sikerű iskolák tetején mindig egy nagy művész állt – mondja Szenthelyi, s második szempontként egy ehhez kapcsolódó jelenséget nevez meg, miszerint növeli a tanár hitelét, ha a nemzetközi és a hazai zenei életben is jelen van. – A harmadik, talán a legfontosabb a felelősségérzet. Itt ugyanis emberi sorsok dőlnek el, nem csak arról szól a zeneakadémiai oktatás, hogy hetente kétszer találkozunk. Ha valaki számadást tart, azzal kell szembenéznie, hogy a növendékei menynyire tudtak a pályán maradni – teszi hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.