Felvételi: Budapest lett a sereghajtó

A budapesti fiatalok jutottak be az egyetemekre a legkisebb arányban, minden vidéki megye jobban szerepelt a szocialista–szabad demokrata vezetésű fővárosnál. A legjobb eredményt Baranya megye érte el: az egyetemi várossal rendelkező, pécsi székhelyű megye felvételizőinek 87,32 százalékát felvették az egyetemre. A második helyen Vas megye, a harmadikon Győr-Moson-Sopron áll.

2008. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lesújtó eredményt értek el a fővárosi fiatalok a felsőoktatási felvételi versenyben. A Magyarország szellemi központjaként számon tartott, szabad demokrata–szocialista vezetésű főváros mindkét statisztikai rangsorban az utolsó helyen szerepel. A jelentkezők és a felvettek arányát vizsgálva a legjobb eredményt Baranya megye érte el: az egyetemi várossal rendelkező, pécsi székhelyű megye felvételizőinek 87,32 százalékát felvették az egyetemre. A második helyen Vas megye diákjai végeztek 87,01 százalékos eredménnyel, a harmadik a szintén fideszes vezetésű Győr-Moson-Sopron megye lett 86,99 százalékkal, míg a negyedik helyen a szekszárdi székhelyű, szintén ellenzéki vezetésű Tolna megye zárt 86,6 százalékos mutatóval. A fővárosi jelentkezőknek csupán 81,03 százalékát vették fel a felsőoktatásba, ez az eredmény pedig csupán az utolsó helyre volt elegendő. A fővárost éppenhogy megelőzte Pest megye, a sereghajtó hármast pedig az MSZP-s vezetésű Heves megye vezeti.
*
Még pontosabb képet kapunk a diákok felkészültségéről, ha azt vizsgáljuk, hogy a felvételizők hány százaléka került be államilag támogatott, ingyenes képzésre, hiszen ezeken a kurzusokon magasabb pontszám kell a sikeres felvételhez, mint a fizetős képzéseken. Ebben az összehasonlításban taroltak a nyugat-dunántúli megyék: az első helyen a Vas megyei diákok végeztek, 64,18 százalékuk került be térítésmentes képzésre. A második Zala megye lett 62,13 százalékos mutatóval, míg a bronzérmet Győr-Moson-Sopron megye szerezte meg. Az élmezőnyt itt is Tolna megye zárja. A fővárosi diákok ebben az összehasonlításban még jobban leszerepeltek: csupán negyvenhárom százalékuk került be állami képzésre, rajtuk kívül csak a Pest megyei diákok produkáltak ötven százalék alatti eredményt.
Tény, hogy megyei összehasonlításban a legtöbb diák a fővárosból jelentkezett a felsőoktatásba, szám szerint 199 645-en. Ez azonban önmagában vajmi keveset jelent, hiszen Budapest lakossága többszöröse a kisebb megyéknek. A legkevesebben, 1599-en egyébként Nógrád megyéből jelentkeztek. Egyes szakemberek szerint az is oka lehet a fővárosi diákok leszereplésének, hogy a budapestiek bátrabban próbálkoznak, míg a vidékiek közül csak a valóban felkészültek vágnak neki a felvételinek.
Az oktatási tárcához tartozó Országos Felvételi Információs Szolgálat megyénként megadott adatai alapján számítottuk ki, hogy melyik térség diákjai szerepeltek a legjobban a felvételin. Mivel a megyék mérete és lakosainak száma nagyon eltérő, különösen, ha Budapestet is beleveszszük az elemzésbe, így a felvételizők és a felvettek számát önmagában nem lehet összehasonlítani. Ezért azt vizsgáltuk, hogy a megyéből egyetemre jelentkezők hány százaléka szerepelt sikeresen a felvételin.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.