Lesújtó eredményt értek el a fővárosi fiatalok a felsőoktatási felvételi versenyben. A Magyarország szellemi központjaként számon tartott, szabad demokrata–szocialista vezetésű főváros mindkét statisztikai rangsorban az utolsó helyen szerepel. A jelentkezők és a felvettek arányát vizsgálva a legjobb eredményt Baranya megye érte el: az egyetemi várossal rendelkező, pécsi székhelyű megye felvételizőinek 87,32 százalékát felvették az egyetemre. A második helyen Vas megye diákjai végeztek 87,01 százalékos eredménnyel, a harmadik a szintén fideszes vezetésű Győr-Moson-Sopron megye lett 86,99 százalékkal, míg a negyedik helyen a szekszárdi székhelyű, szintén ellenzéki vezetésű Tolna megye zárt 86,6 százalékos mutatóval. A fővárosi jelentkezőknek csupán 81,03 százalékát vették fel a felsőoktatásba, ez az eredmény pedig csupán az utolsó helyre volt elegendő. A fővárost éppenhogy megelőzte Pest megye, a sereghajtó hármast pedig az MSZP-s vezetésű Heves megye vezeti.
*
Még pontosabb képet kapunk a diákok felkészültségéről, ha azt vizsgáljuk, hogy a felvételizők hány százaléka került be államilag támogatott, ingyenes képzésre, hiszen ezeken a kurzusokon magasabb pontszám kell a sikeres felvételhez, mint a fizetős képzéseken. Ebben az összehasonlításban taroltak a nyugat-dunántúli megyék: az első helyen a Vas megyei diákok végeztek, 64,18 százalékuk került be térítésmentes képzésre. A második Zala megye lett 62,13 százalékos mutatóval, míg a bronzérmet Győr-Moson-Sopron megye szerezte meg. Az élmezőnyt itt is Tolna megye zárja. A fővárosi diákok ebben az összehasonlításban még jobban leszerepeltek: csupán negyvenhárom százalékuk került be állami képzésre, rajtuk kívül csak a Pest megyei diákok produkáltak ötven százalék alatti eredményt.
Tény, hogy megyei összehasonlításban a legtöbb diák a fővárosból jelentkezett a felsőoktatásba, szám szerint 199 645-en. Ez azonban önmagában vajmi keveset jelent, hiszen Budapest lakossága többszöröse a kisebb megyéknek. A legkevesebben, 1599-en egyébként Nógrád megyéből jelentkeztek. Egyes szakemberek szerint az is oka lehet a fővárosi diákok leszereplésének, hogy a budapestiek bátrabban próbálkoznak, míg a vidékiek közül csak a valóban felkészültek vágnak neki a felvételinek.
Az oktatási tárcához tartozó Országos Felvételi Információs Szolgálat megyénként megadott adatai alapján számítottuk ki, hogy melyik térség diákjai szerepeltek a legjobban a felvételin. Mivel a megyék mérete és lakosainak száma nagyon eltérő, különösen, ha Budapestet is beleveszszük az elemzésbe, így a felvételizők és a felvettek számát önmagában nem lehet összehasonlítani. Ezért azt vizsgáltuk, hogy a megyéből egyetemre jelentkezők hány százaléka szerepelt sikeresen a felvételin.
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?