Fideszes országjárás a kis iskolákért

Országos helyzetfelmérő körútra indult a Fidesz. Szakpolitikusai azokat a régiókat látogatják meg, ahol sok település maradt iskola nélkül. A Fidesz kormányra kerülése esetén minden településen újraindítaná az alsó tagozatot.

2008. 10. 21. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem igaz az az állítás, amely szerint azért kell bezárni a falusi iskolákat, mert olyan sokba kerül a fenntartásuk, hogy azt nem tudja finanszírozni az állam – jelentette ki lapunknak az országjáró körút kapcsán Sió László. A Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője leszögezte: a kormány nem anyagi szempontok miatt dolgozott ki olyan finanszírozási modellt, amely a kis iskolák bezárására, összevonására ösztönzi a fenntartókat, hiszen mindössze öt-tíz milliárd forintba kerülne az államnak a falusi iskolák fenntartása, ami a magyar gazdaság szempontjából szinte lényegtelen összeg. – A kérdés az, akarjuk-e, hogy az ötezer főnél kisebb települések életben maradjanak, és az ott lakó gyerekeknek is legyen hova iskolába járniuk – szögezte le Sió. Megjegyezte, jelenleg Magyarországon hárommillió ember lakik ötezernél kevesebb lélekszámú településen.
A körút első állomása a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Márokpapi volt, ahol finanszírozási gondok miatt ősszel bezárták az iskolát. Insticei Zoltán polgármester kijelentette: az ötszáz lelkes településen kétszáz év után szűnt meg az iskola, ahol eddig a helyi és a szomszéd község, Beregsurány 110 gyermekét 11 pedagógus tanította. A kisdiákok átkerültek a hét település oktatási feladatait ellátó csarodai iskolába. A megye 229 településének eddig több mint az egyharmadát érintette iskolabezárás vagy -összevonás. Soltész Miklós, a KDNP parlamenti képviselője a helyszínen kijelentette: nem lehet olyan települése az országnak, ahol legalább négyosztályos iskola ne működne. Hozzátette: 2003-tól mintegy ezer iskolát vagy óvodát zártak be a kistelepüléseken, ezeket újra kell indítani. Az országgyűlési képviselő szerint az országnak áldoznia kell az iskolák fenntartására, hiszen a tudás az életesély alapja. Leszögezte: ahol az oktatási intézmény megszűnik, onnan elvándorolnak az emberek, és elkezdődik a falvak elnéptelenedése.
Czomba Sándor, a Fidesz beregi országgyűlési képviselője elmondta: a tájegység 19 tiszántúli települése közül kilenc helyen szűnt meg eddig az iskola, s abból öt az utóbbi két évben. A bezárt iskolák között van olyan, például a barabási, amelyet 2005-ben 120 millió forintért korszerűsítettek. A bezárásokat a gyerekek sínylik meg, akik napi másfél-három és fél órát utaznak a Volán zsúfolt helyközi járatain, és az eddigi 15-16 fős osztályból 30-35 fős közösségbe kerülnek. A Fidesz–KDNP akciójának második állomása Tolna megye lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.