Az egyiket Bartók Béla emlékezete címmel a zeneszerző két éve felújított emlékházában, az utolsó budapesti otthonából kialakított Csalán úti múzeumban tartják ma este hat órakor, Bartók egykori saját Bösendorfer zongoráján. Perényi Benjamin zongoraestjén Bartók-művek mellett Bachot is játszik. A Zeneakadémián fél nyolckor két neves művész párosát hallhatjuk: In memoriam Bartók Béla címmel Vadim Repin hegedűművész és a kétszeres Kossuth-díjas Kocsis Zoltán zongoraművész-karmester, a Bartók-művek egyik legavatottabb ismerője és interpretálója ad közös hegedű-zongora szonátaestet. Elsőként Bartók 1. rapszódiája szólal meg, ezt követően Brahms d-moll, majd Beethoven „Kreutzer” szonátája. Ez már egyben a tegnap megnyitott Budapesti zenei hetek kezdetét is jelenti, amelynek időpontját minden évben Bartók halálának évfordulójához, szeptember 26-hoz igazítják. (Éppen ezért a tegnapi hivatalos nyitóhangversenyen a Concerto is elhangzott.)
„Bartók Béla nagyságát egy ünnep keretében érzékeltetni alig lenne eredményesebb, mint óceánt pohárral kimerítgetni. Phőnix-madárként megújuló szerepének láttán csak tán büszkeségünkről ejthetünk szót. Visszaadta ő is nemzeti önbecsülésünket, majd hitünket, hogy van nemzeteket gyógyítóan összefűző – nemzeti fájdalmakat is csitító-megszüntető – ereje még az emberiségnek” – írta Illyés Gyula Naplójegyzeteiben 1981-ben, Bartók Béla születése után 100 évvel. Akármelyik hangversenyt is válasszuk, a mai napon pár percre gondolkodjunk el Bartók művészetének igazi üzenetén. Megéri.
Hegedűs Katalin Haydn-estje. Ma este hallhatjuk Hegedűs Katalin zongoraművésznő Haydn zongorás trióinak szentelt hangversenyének második felvonását a Vojnovich-Huszár Villában. A közelgő Haydn-évforduló előfutáraként megrendezett koncert fél nyolckor kezdődik. Hegedűn Papp Györgyi, gordonkán pedig Csuti Zsófia működik közre.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja